Czy odsetki spłacane przez Spółkę z tytułu analizowanej umowy pożyczki stanowią koszt uzyskania (...)

Czy odsetki spłacane przez Spółkę z tytułu analizowanej umowy pożyczki stanowią koszt uzyskania przychodów dla Spółki w dacie ich zapłaty (lub kapitalizacji)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2013 r. (data wpływu 14 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy odsetki spłacane przez Spółkę z tytułu zawartej umowy pożyczki stanowią koszt uzyskania przychodów dla Spółki w dacie ich zapłaty (lub kapitalizacji) ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 14 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy odsetki spłacane przez Spółkę z tytułu zawartej umowy pożyczki stanowią koszt uzyskania przychodów dla Spółki w dacie ich zapłaty (lub kapitalizacji).


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


  1. Spółka W sp. z o.o. (zwana dalej Spółką) - zawarła umowę pożyczki z amerykańską spółką WM... - Pożyczkodawcą. Spółka prowadzi działalność w zakresie przede wszystkim marketingu i promocji nagrań muzycznych oraz audiowizualnych.
  2. Pożyczka została zaciągnięta celem sfinansowania zakupu przez Spółkę 100% udziałów w innej polskiej spółce kapitałowej P sp. z o.o. (SP1). W treści umowy pożyczki wyraźnie wskazano, że może ona zostać przeznaczona wyłącznie na zakup udziałów w SP1 oraz na zapłatę kosztów związanych z tym zakupem.
  3. SP1 prowadzi działalność w tej samej branży co Spółka ? głównie w zakresie dystrybucji nagrań audio oraz audiowizualnych. Nabycie udziałów w SP1 od podmiotu niepowiązanego przynosi istotne korzyści dla Spółki w praktyce włącza ono dla Grupy W jednego z głównych konkurentów na rynku polskim i poprzez konsolidację wzmacnia np. pozycję negocjacyjną Spółki wobec kontrahentów. Dzięki temu zakupowi udziałów możliwe stało się ograniczenie kosztów działalności Spółki, a ponadto pozwala to na wspólne wykorzystywanie know-how zarówno marketingowego jak i promocyjnego Spółki oraz SP1.
  4. Z tytułu otrzymania pożyczki Spółka będzie wypłacała Pożyczkodawcy odsetki / opłaty w wysokości ustalonej na poziomie rynkowym.
  5. Pożyczka została zaciągnięta tuż przed nabyciem udziałów w SP1. W związku z tym odsetki od pożyczki oraz opłaty staną się należne i będą spłacane przez Spółkę wyłącznie po nabyciu udziałów w SPI za okresy następujące po nabyciu udziałów.
  6. Pożyczkodawca nie jest ani bezpośrednim udziałowcem Spółki, nie jest również bezpośrednio tzw. spółką siostrą Spółki (tzn. nie istnieje podmiot który posiadałby bezpośrednio co najmniej 25% udziałów w kapitale Spółki i Pożyczkodawcy).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy odsetki spłacane przez Spółkę z tytułu analizowanej umowy pożyczki stanowią koszt uzyskania przychodów dla Spółki w dacie ich zapłaty (lub kapitalizacji)?


Stanowisko Wnioskodawcy:


W ocenie Spółki odsetki zapłacone przez Spółkę ź tytułu zaciągnięcia analizowanej pożyczki na cele zakupu udziałów stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty/kapitalizacji. Nie mogę być one bowiem uznawane za wydatki na nabycie tych udziałów.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT koszty inne niż związane bezpośrednio z konkretnymi przychodami są potrącalne w dniu ich poniesienia ? tzn. ujęcia w księgach na podstawie faktury lub innego dokumentu. Przy czym odsetki są zaliczane do kosztów w dacie ich faktycznej zapłaty (ewentualnie kapitalizacji) ? o czym świadczy art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT nie stanowią kosztu uzyskania przychodów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów lub akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych. W świetle przywołanego przepisu rozstrzygnięcia wymaga przede wszystkim kwestia, czy odsetki od pożyczki przeznaczonej na nabycie udziałów są wydatkami na nabycie tych udziałów. W ocenie Spółki odsetki nie są takim rodzajem wydatków, gdyż niewątpliwie należy odróżnić pojęcie wydatków na nabycie udziałów od źródeł ich finansowania.

Wydatkami na nabycie udziałów są, poza samą ceną udziałów zapłaconą sprzedawcy, tylko te koszty towarzyszące nabyciu udziałów, których poniesienie jest z mocy prawa niezbędne, jest warunkiem koniecznym do nabycia udziałów. Użyte przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT określenie ?wydatek na nabycie? określa wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów tj. takie bez których skuteczne nabycie udziałów nie byłoby możliwe ? czyli poza ceną udziałów np. opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, prowizje biura maklerskiego ? w przypadku udziałów.

Odsetki od pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów nie stanowią wydatku bezpośrednio związanego z nabyciem udziałów, gdyż nie ma bezpośredniego związku pomiędzy zapłatą odsetek od pożyczki a zakupem udziałów. Pożyczka stanowi jedynie źródło finansowania wydatków na nabycie udziałów czego nie można utożsamiać z samym wydatkiem na nabycie udziałów.

Potwierdzają to liczne pisma organów podatkowych włącznie z pismem Ministerstwa Finansów z dnia 12 marca 2001 r (nr PB4/BA-8214-486-94/01 - Serwis Podatkowy 2001 nr 8 str. 37) w którym wskazano m.in. ?użycie przez ustawodawcę określenia wydatków na nabycie oznacza że do kosztów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji ? zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów lub akcji (?). Mając na uwadze stan faktyczny oraz przedstawiony stan prawny koszty zaciągnięcia kredytu - tj. odsetki prowizje oraz różnice kursowe które występują ze względu na zaciągnięcie kredytu denominowanego w USD nie traktuje się jako wydatków na nabycie udziałów lecz jako zapłatę za kredyt wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji?. Analogiczne stanowisko prezentuje ukształtowana linia orzecznicza sądów administracyjnych w tym NSA w wyroku z 7 kwietnia 2006 r. (II FSK 508/05) w którym wskazano m.in.: ?Natomiast koszty zaciągniętego kredytu tj. odsetki prowizje oraz różnice kursowe jeżeli występują nie traktuje się jako wydatków na nabycie udziałów lecz jako zapłatę za kredyt wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji Podobnie stwierdził NSA w wyroku z 7 września 2004 r. (II FSK 324/04) WSA w Warszawie w wyroku z 7 grudnia 2009 r (sygn. III SA/Wa 1483/09) wskazał natomiast ze podzielić należy stanowisko wyrażone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 kwietnia 2006 roku sygn. akt II FSK 508/05 zgodnie z którym w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów wkładów akcji i innych papierów wartościowych o których mowa w art. 16 ust 1 pkt 8 u.p.d.o.p., odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu?

Analogicznie WSA w Białymstoku w wyroku z 4 czerwca 2008 r (sygn. I SA/Bk 120/08) stwierdził ze ?koszt zaciągniętego kredytu czyli odsetki prowizje oraz różnice kursowe nie są traktowane jako wydatki na nabycie udziałów lub akcji, lecz jako zapłata za kredyt wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji W konsekwencji w przypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu na wydatki związane z nabyciem akcji - odsetki od kredytu oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu art. 16 ust 1 pkt 8 updop.

Powyższe stanowisko w pełni akceptują również organy podatkowe uprawnione do wydawania interpretacji indywidualnych - jak np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 16 lutego 2011 r. (IPPB3/423-855/10-4/JB), czy Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w piśmie z dnia 24 stycznia 2012 r. (IPTPB3/423-286/11-5/PM).

Identyczne stanowisko zawierają inne pisma organów podatkowych ? w tym dla przykładu ?Przez wydatki na nabycie akcji w rozumieniu art. 16 ust 1 pkt 8 ustawy o CIT należy uznać wyłącznie te wydatki które są bezpośrednio związane z ich nabyciem np. cena zakupu udziałów lub akcji opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Odsetki od kredytu bankowego, czy pożyczki zaciągniętej na nabycie akcji nie stanowią wydatku bezpośrednio związanego z nabyciem akcji, gdyż nie ma bezpośredniego związku pomiędzy zapłatą odsetek od pożyczki a zakupem udziałów lub akcji. (?) W opinii Spółki odsetki od kredytu bankowego lub pożyczki zaciągniętej przez Spółkę stanowią jej koszt uzyskania przychodu w dacie spłaty lub kapitalizacji o ile ograniczenia określone w art. 16 ust 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT nie mają zastosowania - Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lipca 2010 r potwierdzająca w całości słuszność stanowiska wnioskodawcy (sygn. IPPB3/423-235/10-2/MC);

?odsetki od pożyczki zaciągniętego w celu sfinansowania nabycia udziałów nie stanowią wydatków na nabycie udziałów określonych w art. 16 ust 1 pkt 8 updop.? - Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 czerwca 2009 r (sygn. IPPB3/423-168/09-4/KK), odsetki od pożyczki lub kredytu zaciągniętego na zakup akcji w ?Spółce A? będą w całości stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji - Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 maja 2009 r (sygn. IBPBI/2/423-116/09/BG);

?odsetek nie należy traktować jako bezpośrednich wydatków na nabycie akcji, gdyż brak tychże odsetek nie jest warunkiem, bez którego skuteczne nabycie udziałów (akcji) nie byłoby możliwe, a zatem do omawianych odsetek nie znajdzie zastosowania art. 16 ust 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? - Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 grudnia 2008r. (sygn. ILPB3/423-554/08-2/DS);


Skoro odsetki nie stanowią kosztu nabycia udziałów przez Spółkę, to znaczy że nie istnieją przeszkody, aby mogły one zostać zaliczone do jej kosztów uzyskania przychodów w dacie zapłaty / kapitalizacji. Nie ma bowiem wątpliwości, że są, to wydatki spełniające definicję kosztów zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Służą one działalności Spółki - poprzez zwiększenie możliwości finansowych, a dzięki temu możliwe stało się nabycie udziałów ? które znacząco poprawiło pozycję rynkową Spółki w Polsce.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika