Czy Spółka może jednorazową premię pieniężną (kwotę netto określoną w aneksie i ujętą w (...)

Czy Spółka może jednorazową premię pieniężną (kwotę netto określoną w aneksie i ujętą w fakturze VAT wystawionej przez najemcę), którą zapłaciła na rzecz najemcy, związaną z przedłużeniem umowy najmu zaliczyć do kosztów podatkowych Spółki w dacie poniesienia, czy też koszt ten powinien być przez Spółkę rozliczany w czasie, proporcjonalnie do czasu, na jaki przedłużono umowę najmu (zgodnie z aneksem), w kolejnych latach podatkowych? Czy Spółka może w ten sam sposób rozliczyć jednorazową premię pieniężną, którą zapłaci w przyszłości chcąc zachęcić nowych najemców do wynajmu powierzchni w posiadanych przez siebie budynkach?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07.01.2013r. (data wpływu 11.01.2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.


Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 11.01.2013r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe/stan faktyczny.


Podstawowym przedmiotem działalności spółki C. mbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce (zwanej dalej ?Spółką?) jest wynajem powierzchni użytkowych w posiadanych przez Spółkę budynkach biurowo-usługowych. 31 października 2012 roku Spółka zawarła aneks do umowy z jednym ze swoich dotychczasowych najemców przedłużający okres najmu z dniem 1 listopada 2012 roku. Okres najmu zakończy się wraz z upływem 60 miesięcy licząc od dnia 2 czerwca 2013 roku, bądź w innym terminie, w którym umowa najmu ulegnie wcześniejszemu rozwiązaniu zgodnie z postanowieniami umowy (w przypadku zajścia określonych okoliczności po stronie najemcy. takich jak nieuregulowanie czynszu, niewypełnienie innych obowiązków wynikających z umowy, niewypłacalność najemcy). Najemca zapłaci Spółce co miesiąc, z góry, przez cały okres najmu, czynsz z tytułu najmu powierzchni oraz inne opłaty przewidziane umową. Najemca będzie zwolniony od obowiązku uiszczenia czynszu przez okres kolejnych 7 miesięcy, począwszy od dnia 1 czerwca 2014 roku.

Aby pozyskać najemcę na kolejny okres najmu, Spółka przyznała najemcy jednorazowo kwotę stanowiącą zachętę do przedłużenia umowy najmu i podpisania związanego z tym aneksu. W zawartym 31 października 2012 roku aneksie do umowy z dotychczasowym najemcą określiła wartościowo tę kwotę netto w EUR (ekwiwalent 10- miesięcznego czynszu) plus należny VAT, jaką przyznała najemcy i w całości przelała na jego rachunek bankowy w listopadzie 2012 roku. Najemca zobowiązał się do wystawienia i przekazania faktury VAT w terminie 2 dni roboczych od daty przelewu. Spółka po dokonaniu zapłaty otrzymała od najemcy związaną z tym fakturę VAT. Celem poniesienia wydatku było zachęcenie najemcy do zawarcia negocjowanej umowy najmu oraz stworzenie korzystnych warunków do kontynuowania współpracy z tym najemcą.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy Spółka może jednorazową premię pieniężną (kwotę netto określoną w aneksie i ujętą w fakturze VAT wystawionej przez najemcę), którą zapłaciła na rzecz najemcy, związaną z przedłużeniem umowy najmu zaliczyć do kosztów podatkowych Spółki w dacie poniesienia, czy też koszt ten powinien być przez Spółkę rozliczany w czasie, proporcjonalnie do czasu, na jaki przedłużono umowę najmu (zgodnie z aneksem), w kolejnych latach podatkowych?
  2. Czy Spółka może w ten sam sposób rozliczyć jednorazową premię pieniężną, którą zapłaci w przyszłości chcąc zachęcić nowych najemców do wynajmu powierzchni w posiadanych przez siebie budynkach?

Zdaniem Spółki:


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ?updop?), koszt zapłaconej premii pieniężnej jest kosztem uzyskania przychodów poniesionym zarówno w celu osiągnięcia przychodów, jak również w celu zachowania ich źródła. Zamiarem poniesienia w/w wydatku była chęć osiągnięcia przychodu.

Ponoszony przez Spółkę koszt będący przedmiotem wniosku jest ponoszony z własnych środków Spółki, ma charakter definitywny, pozostaje w związku z jej działalnością, ponoszony jest w celu osiągnięcia przychodów z tytułu czynszu najmu i innych opłat przewidzianych umową, jest udokumentowany fakturą i nie należy do kategorii kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

W przypadku wypłaty jednorazowej premii pieniężnej na rzecz najemcy będącej zachętą do zawarcia negocjowanej długoterminowej umowy najmu Spółka uważa, że wypłacona najemcy kwota netto będąca składnikiem otrzymanej od najemcy faktury VAT wpływa na fakt osiągania przez Spółkę przychodów z tytułu najmu (nie można wykluczyć, że, gdyby nie wypłacenie danemu najemcy przez Spółkę kwoty zachęty, najemca ten nie zdecydowałby się na zawarcie negocjowanej umowy) i jest kosztem uzyskania przychodów Spółki.

Spółka uważa, że wypłacona kwota netto nie może być w sposób bezpośredni przypisana do konkretnych przychodów uzyskiwanych przez Spółkę. W szczególności, wydatek ten nie ma wpływu na wysokość przychodów z tytułu czynszu najmu i innych opłat przewidzianych umową, osiąganych w danym miesiącu czy nawet roku. W dacie poniesienia kosztu nie jest bowiem znana rzeczywista wysokość przychodów, jakie zostaną dzięki nim osiągnięte w przyszłości (w trakcie trwania umowy najmu czynsz będzie podlegać waloryzacji, zmieniać będzie się kurs waluty przyjęty dla ustalenia czynszu najmu i innych opłat przewidzianych umową jako równowartości w walucie obcej). Kwotę zachęty należy więc uznać za koszt pośredni, którego poniesienie jest niezbędne dla działalności gospodarczej Spółki. Przy tym, mimo, że powyższy wydatek jest ponoszony jednorazowo, to odnosi się do całego okresu obowiązywania wynegocjowanej umowy, który to okres przekracza rok podatkowy. Spółka uważa, że zgodnie z art. 15 ust. 4d updop, jednorazową kwotę premii pieniężnej (kwotę netto określoną w aneksie, ujętą na fakturze VAT wystawionej przez najemcę), wypłacaną najemcy w związku z zawarciem negocjowanej umowy najmu, należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów Spółki proporcjonalnie do czasu trwania umowy najmu, z którą związana jest płatność danej kwoty zachęty.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego/stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym/w dacie wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika