Jaki jest minimalny okres , na jaki może zostać zawarta umowa leasingu finansowego?

Jaki jest minimalny okres , na jaki może zostać zawarta umowa leasingu finansowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07.09.2010r. ( data wpływu 13.09.2010r.), uzupełnionym na wezwanie organu odpisem z KRS (data wpływu 02.11.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowej umowy leasingu finansowego - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13.09.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług w zakresie podatkowej umowy leasingu finansowego.

Przedmiotem niniejszej interpretacji są przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jako leasingodawca oferuje rozwiązania finansowe w zakresie leasingu. Zawiera zarówno umowy leasingu operacyjnego jak również finansowego. Co do zasady umowy leasingu finansowego zawierane są na okres co najmniej 12 miesięcy. Z uwagi na fakt, iż sytuacja finansowa każdego z klientów może w trakcie trwania umowy leasingu finansowego znacznie ulec zmianie w praktyce zdarzają się sytuacje, w których, następuje przedłużenie okresu umowy leasingu. W tym przypadku pomiędzy Spółką i korzystającym nie jest podpisywana nowa umowy leasingu lecz na podstawie aneksu do wcześniej zawartej umowy następuje wydłużenie okresu leasingu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaki jest minimalny okres , na jaki może zostać zawarta umowa leasingu finansowego...

Stanowisko Spółki:

Na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) zwana dalej ustawą o CIT, można wyróżnić zarówno leasing operacyjny jak również leasing finansowy. Podstawową różnicą jaka zachodzi między leasingiem operacyjnym a finansowym jest upoważnienie do dokonywania odpisów amortyzacyjnych przedmiotu leasingu. Stosownie do art. 17 b ustawy o CIT warunkami niezbędnymi do uznania, iż w świetle przepisów podatkowych dana umowa spełnia warunki tzw. leasingu operacyjnego są: 1. umowa została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem jest podlegająca odpisom amortyzacyjnym rzecz ruchoma lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat w sytuacji, gdy jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, 2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należy podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Mając na uwadze artykuł 17f ustawy o CIT, umowie leasingu finansowego można przypisać następujące cechy: 1. umowa zawarta jest na czas oznaczony, 2. suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, 3. umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający. W zakresie umowy leasingu operacyjnego ustawodawca wskazał minimalny okres, na jaki umowa musi zostać zawarta, taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku umowy leasingu finansowego. W tej kwestii można jedynie wskazać, iż konieczne jest, aby była ona zawarta na czas określony. Nie ma żadnej regulacji na gruncie prawa podatkowego, która określałaby ramy czasowe umowy leasingu finansowego. Oznacza to zdaniem Wnioskodawcy, że umowa leasingu finansowego, spełniająca warunki o których mowa w art. 17f ustawy o CIT, może być podpisana np. na okres 3 miesięcy. Mając na uwadze powyższe regulacje Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż umowa leasingu finansowego może zostać zawarta na dowolny okres czasu, jedynie konieczne jest, aby był on określony w umowie leasingu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika