Czy w związku z faktem, iż pierwszy rok obrotowy i podatkowy Spółki trwa od dnia 22 grudnia 2010 (...)

Czy w związku z faktem, iż pierwszy rok obrotowy i podatkowy Spółki trwa od dnia 22 grudnia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. Spółka będzie stosowała w pierwszym roku podatkowym przepisy Ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010r.?Czy baza danych będzie stanowiła dla Spółki podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną?Wg jakiej wartości należy określić wartość początkową otrzymanej w drodze aportu bazy danych w przypadku powstania dodatniej wartości firmy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów uwzględniając postanowienie z dnia 27.01.2012r. znak IPPB3/423-649/11-8/MS stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 04.08.2011r. (data wpływu 08.08.2011r.), uzupełnionym w dniu 10.10.2011r. (data wpływu do BKIP w Płocku) oraz w dniu 18.10.2011r.poprzez doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego na wezwanie z dnia 30.09.2011r. Nr IPPB3/423-649/11-2/MS (data doręczenia 05.10.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie potwierdzenia prawidłowości klasyfikacji bazy danych, jako wartości niematerialnej i prawnej, o której mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych czyli jako autorskiego lub pokrewnego prawa majątkowego (pytanie nr 2). - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 08.08.2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie potwierdzenia prawidłowości klasyfikacji bazy danych, jako wartości niematerialnej i prawnej, o której mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych czyli jako autorskiego lub pokrewnego prawa majątkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej ?Spółka?) jest spółką kapitałową zawiązaną dnia 22 grudnia 2010 r., której pierwszy rok obrotowy i podatkowy trwa od dnia 22 grudnia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. W 2010 r. Spółka podjęła określone czynności związane z rozpoczęciem działalności - to jest zawarta umowę o najem biura, jak również umowę dotyczącą prac informatycznych. W związku z powyższym, w pierwszym roku podatkowym Spółka stosuje przepisy Ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. (na podstawie przepisu przejściowego art. 12 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Dz. U. Nr 226, poz. 1478). Spółka rozważa nabycie w drodze aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej w postaci funkcjonującej stacji dializ. Przeniesienie działalności w postaci przedsiębiorstwa do Spółki ma na celu zarówno zabezpieczenie potencjalnych ryzyk prawnych związanych z działalnością prowadzoną dotychczas w formie osoby fizycznej, jak również występowanie w obrocie gospodarczym jako podmiotu o przejrzystej strukturze prawnej w stosunku do partnerów biznesowych. W skład wnoszonego przedsiębiorstwa wejdą m.in. środki trwałe oraz wyposażenie, zapas istniejącego na dzień aportu jednorazowego sprzętu, prawo do poniesionych nakładów w lokalu, ogół praw i obowiązków wynikających z zawartych umów (w tym w szczególności z Narodowym Funduszem Zdrowia) jak również baza danych pacjentów (stanowiących de facto klientów stacji dializ).

Kluczowym czynnikiem decydującym o ekonomicznej zasadności prowadzenia stacji dializ jest liczba pacjentów, a w konsekwencji liczba przeprowadzonych dializ. Dane dotyczące pacjentów są gromadzone w postaci bazy danych (prowadzonej w formie papierowej oraz elektronicznej), która służy m.in. do bieżących rozliczeń z N., analizy zmiany stanu zdrowia pacjentów jak również stanowi podstawę do negocjacji i zawarcia kontraktów z N. dotyczących następnych okresów. Dodatkowe dane zbierane w bazie danych (poziom zużycia produktów leczniczych na 1 pacjenta, promień dojazdu do stacji, waga i powierzchnia ciała, wyniki przeprowadzonych badań laboratoryjnych, samodzielność w poruszaniu się danego pacjenta, przebyte przez niego choroby) stanowią narzędzie wspierające proces efektywnego zarządzania stacją dializ i negocjacji kontraktów z N. na przyszłe okresy. Dane zawarte w bazie danych zawierają również zindywidualizowane informacje na temat sposobu leczenia poszczególnych. pacjentów (o unikalnym charakterze), tym samym baza danych jest narzędziem niezbędnym do leczenia i przeprowadzania hemodializy. Informacje z bazy danych są również wykorzystywane do planowania zakupów jednorazowych części dializatorów (część ta musi być dopasowana do powierzchni i wagi ciała pacjenta), planowania optymalnej trasy dowozu pacjentów, planowania obłożenia stanowisk (zakażeni pacjenci wymagają wydzielonych stanowisk) oraz do planowania liczby niezbędnego personelu medycznego (np. w przypadku zakażonego pacjenta konieczna jest oddzielna pielęgniarka). Baza danych zawiera dane kilkudziesięciu pacjentów. Analiza posiadanej bazy danych, w tym w szczególności jej zawartości informacyjnej, funkcjonalności jak również sposobu gromadzenia danych wskazuje na jej indywidualnych oraz twórczy charakter.

Spółka przyjmie bazę danych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych niezwłocznie po jej otrzymaniu. Planowany okres używania przez Spółkę bazy danych wynosi dłużej niż 1 rok, Baza danych nie była ujęta w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport.

Przewiduje się, iż w związku z otrzymaniem aportu w postaci przedsiębiorstwa powstanie dodatnia wartość firmy.

W odpowiedzi na wezwanie Ministra Finansów z dnia 30.09.2011r. znak IPPB3/423-649/11-2/MS Wnioskodawca uzupełnił opis zdarzenia przyszłego poprzez:

  1. złożenie oświadczenia, iż przeniesienie praw do bazy danych będącej składnikiem majątku przedsiębiorstwa osoby fizycznej, które ma być wniesione aportem do SK I. 1 będzie miało miejsce w formie pisemnej Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych;
  2. wskazanie, że aport przedsiębiorstwa osoby fizycznej do SK I. 1 Sp. z o.o. będzie miał miejsce do dnia 31 grudnia 2011 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy w związku z faktem, iż pierwszy rok obrotowy i podatkowy Spółki trwa od dnia 22 grudnia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. Spółka będzie stosowała w pierwszym roku podatkowym przepisy Ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010r.

    ...
  2. Czy baza danych będzie stanowiła dla Spółki podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną...
  3. Wg jakiej wartości należy określić wartość początkową otrzymanej w drodze aportu bazy danych w przypadku powstania dodatniej wartości firmy...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 2. W przedmiocie pytań nr 1 i 3 została wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Stanowisko Wnioskodawcy, wniesiona aportem jako część przedsiębiorstwa baza danych pacjentów, ze względu na jej cechy opisane w stanie faktycznym wskazujące na twórczy i oryginalny charakter pracy - stanowi prawo autorskie i jako takie stanowi ono nabytą przez Spółkę i podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania autorskie lub pokrewne prawa majątkowe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Stosownie do art. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. z 2006r. Nr go, poz. 631 ze zm.), bazy danych spełniające cechy utworu są przedmiotem prawa autorskiego nawet jeżeli zawierają niechronione materiały o ile przyjęty w nich dobór, układ lub zestawienie ma twórczy charakter. Utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Po aporcie Spółka będzie wykorzystywała bazę danych do prowadzenia działalności w postaci stacji dializa jej przewidywany okres użytkowania wynosi dłużej niż 1 rok.

Zdaniem Spółki, wniesiona jako część przedsiębiorstwa bada danych pacjentów (którzy stanowią de facto klientów stacji dializ) ze względu na jej cechy opisane w stanie faktycznym (a w szczególności ? zindywidualizowany charakter gromadzonych danych oraz sposób leczenia unikalny dla każdego pacjenta) będzie stanowiła przedmiot prawa autorskiego, a w konsekwencji, mając na uwadze brzmienie art. 16b ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT będzie stanowiła podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną.

Możliwość uznania bazy danych za wartość niematerialną i prawną potwierdzają wydane dotąd interpretacje przepisów prawa podatkowego np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 8 sierpnia 2008 r.(ILPBI/415-332/08-4/AG) jak też interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 września 2009 r. (IBPBI/1 /415-725/09/AB).

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dokonując analizy opisu zdarzenia przyszłego oraz treści pytania nr 2, tj. ?czy baza danych będzie stanowiła dla Spółki podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną...? uznał, iż organ podatkowy nie jest uprawniony do dokonywania klasyfikacji danego składnika majątkowego w świetle wymogów określonych w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, czyli przepisów prawa nie będących przepisami prawa podatkowego. W konsekwencji organ wydał w dniu 14.11.2011r. postanowienie IPPB3/423-649/11-6/MS o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej, o którą wystąpiła Spółka wnioskiem z dnia 04.08.2011r.

Na powyższe postanowienie Spółka złożyła w dniu 25.11.2011r. (data wpływu do BKIP ? 28.11.2011r.) zażalenie i wniosła o uchylenie ww. postanowienia i wydanie interpretacji, zgodnie z treścią wniosku. Po rozpatrzeniu zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał argumenty Spółki i postanowieniem z dnia 24.01.2012r. znak IPPB3/423-649/11-8/MS uchylił zaskarżone postanowienie.

Po ponownym rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.08.2011r. , organ podatkowy w świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania nr 2 uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika