CIT - zakresie momentu zaliczenia odsetek od pożyczek zaciągniętych i wydatkowanych na nabycie udziałów (...)

CIT - zakresie momentu zaliczenia odsetek od pożyczek zaciągniętych i wydatkowanych na nabycie udziałów spółki z grupy, do kosztów uzyskania przychodów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11.10.2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia odsetek od pożyczek zaciągniętych i wydatkowanych na nabycie udziałów spółki z grupy, do kosztów uzyskania przychodów ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.10.2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia odsetek od pożyczek zaciągniętych i wydatkowanych na nabycie udziałów spółki z grupy, do kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce (dalej zwana: ?Spółką? lub ?Wnioskodawcą?) jest podmiotem należącym do grupy B (dalej zwana: ?Grupą?), jednego z największych na świecie producentów elektronarzędzi i akcesoriów do użytku domowego, do pracy w rzemiośle oraz w przemyśle. W celu rozwijania działalności przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów, Wnioskodawca zamierza nabyć wszystkie udziały innego podmiotu z Grupy, a mianowicie S Sp. z o.o. (dalej zwaną ?S?) od jedynego udziałowca, spółki holenderskiej. Tym samym Wnioskodawca stanie się jedynym udziałowcem S. Planowana transakcja zostanie przeprowadzona w ramach globalnej restrukturyzacji Grupy, której celem jest uzyskanie efektywności administracyjnej, w tym ujednolicenia systemu zarządzania, wspólnego grupowego fakturowania oraz redukcji kosztów bieżących. Dzięki planowanej transakcji Wnioskodawca uprości system zarządzania sprzedażą oraz obniży koszty administracyjne działalności Grupy w Polsce.

Nabycie udziałów w S może zostać sfinansowane za pomocą odpłatnych pożyczek/kredytów i/lub poprzez podwyższenie gotówkowe kapitału zakładowego w spółce. Ewentualne pożyczki na zakup udziałów w S (dalej zwane ?Pożyczkami?) mogą pochodzić od podmiotu/podmiotów z Grupy, od banków lub innych osób trzecich. W tym celu Wnioskodawca podpisze stosowne umowy pożyczek (zwane dalej ?Umowami Pożyczek?).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie treścią alt. 16 ust. 1 punkt 10) lit a) oraz art. 16 ust. 1 punkt 11) updop, Spółce przysługiwać będzie prawo do zaliczenia jako koszt uzyskania przychodu odsetek od Pożyczek zaciągniętych i wydatkowanych na nabycie udziałów w S:

  • w przypadku zapłaty odsetek ? w momencie ich zapłaty;
  • w przypadku kapitalizacji odsetek ? w momencie ich kapitalizacji

aż do całkowitej spłaty zadłużenia z tytułu udzielonych Pożyczek pod warunkiem spełnienia wymogów przewidzianych w art. 11 i art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 (przepisy dotyczące ograniczenia odliczalności odsetek z tytułu tzw. ?niedostatecznej kapitalizacji? oraz przepisów dotyczących transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi), gdyby ograniczenia te znalazły zastosowanie...

Zdaniem Wnioskodawcy.

Odsetki od otrzymanych Pożyczek będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodu zarówno w momencie zapłaty takich odsetek jak i w momencie ich kapitalizacji (w przypadku, gdy odsetki są kapitalizowane do kwoty głównej Pożyczek) pod warunkiem spełnienia wymogów przewidzianych w art. 11 i art. 16 ust. I pkt 60 i 61 (przepisy dotyczące ograniczenia odliczalności odsetek z tytułu tzw. ?niedostatecznej kapitalizacji? oraz przepisów dotyczących transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi), gdyby ograniczenia te znalazły zastosowanie.

Uzasadnienie

Ogólne przesłanki uznania odsetek za koszt podatkowy

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

Jak zostało wskazane powyżej, Spółka zamierza zaciągnąć pożyczkę i nabyć udziały S, aby uprościć system zarządzania sprzedażą oraz obniżyć koszty administracyjne. Odsetki od Pożyczek będą zatem wydatkami związanymi z pozyskaniem środków finansowych na czynności związane z działalnością Spółki, które to wydatki stanowią co do zasady, w myśl postanowień art. 15 ust. 1 updop, koszty uzyskania przychodu, o ile nie znajdują się w katalogu kosztów nie uznawanych za koszt uzyskania przychodu, zawartym w art. 16 ust. 1 updop.

Jako że katalog negatywny z art. 16 ust. 1 nie wyklucza zapłaconych lub skapitalizowanych odsetek z kosztów uzyskania przychodu (art. art. 16 ust. 1 punkt 10) lit a) oraz art. 16 ust. 1 punkt 11) a contrario), należy jedynie wykazać, że zapłata odsetek ma na celu zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Istnienie związku pomiędzy kosztem poniesionym na nabycie udziałów a przychodem wynikającym z ich nabycia potwierdza m.in. wyrok NSA z dnia 7 września 2004 r. (sygn. FSK 324/04), jak również interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 lipca 2009 r. (sygn. IPPB3/423-266/09-2/KK), w której prezentowany jest pogląd, że ?odsetki od kredytu na nabycie udziałów poniesionych przez Spółkę nie stanowią wydatków na nabycie udziałów (akcji) z art. 16 ust. 1 pkt 8 U.P.D.O.P. i są kosztem uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust.

1 U.P.D.O.P., gdyż istnieje pośredni związek między ich poniesieniem a osiągnięciem przychodu np. w postaci dywidendy od objętych udziałów w spółce?. Poniżej Spółka przytacza również argumentację na poparcie tezy wyrażonej w cytowanej powyżej interpretacji indywidualnej, tj. że odsetki nie stanowią wydatków na nabycie udziałów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 updop.

Brak wyłączenia z tytułu ?wydatków na nabycie udziałów?

Zgodnie z art. 16 ust. 1 punkt 8 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów między innymi wydatków na objęcie lub nabycie udziałów lub akcji w spółce. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów/akcji, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych.

Spółka stoi na stanowisku, że użyty w powyższym przepisie termin ?wydatki na nabycie udziałów? powinien być odniesiony jedynie do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie udziałów, to jest takich, bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne nabycie. Do takich wydatków zaliczają się na przykład zapłacona cena, opłaty notarialne, opłata skarbowa czy też prowizja maklerska.

Natomiast ponoszone przez Spółkę odsetki z tytułu pożyczki przeznaczonej na nabycie udziałów/akcji nie będą stanowić ?wydatków na nabycie udziałów?, gdyż nie będą kosztami bezpośrednio warunkującymi ich nabycie. Odsetki te będą kosztami wynikającymi z wyboru sposobu finansowania się Spółki ? to jest w przedmiotowym przypadku pozyskania przez Spółkę środków finansowych na prowadzoną działalność gospodarczą poprzez zaciągnięcie pożyczki Należy podkreślić, że co do zasady Spółka może próbować pozyskać potrzebne środki finansowe w inny sposób ? stąd ewentualna decyzja Spółki o zaciągnięciu pożyczki będzie decyzją biznesową wiążącą się z dokonaniem wyboru sposobu pozyskiwania przez Spółkę środków na działalność gospodarczą, i sensu stricto będzie niezależna od decyzji o nabyciu udziałów / akcji innych spółek. Zatem, przedmiotowe odsetki będą stanowić koszty zaciągniętej pożyczki, natomiast nie będą stanowić ?wydatków na nabycie udziałów?. Stanowisko Spółki potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: ?NSA?) w wyroku z dnia 7 kwietnia 2006 r. (sygn. II FSK 508/05). NSA wskazał, że ?w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 nr 54 poz. 654 ze zm.) odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.?

Podobne stanowisko zajął również Minister Finansów, który w piśmie z 7 sierpnia 2002 r. (sygn. PB4/AK-821 4-6905-192/02) stwierdził, że ?należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów. Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika?.

Również w interpretacji indywidualnej z dnia 4 czerwca 2009 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB3/423-168/09-4/KK) prezentowane jest stanowisko, że ?koszty pożyczki zaciągniętej na zakup (objęcie) akcji, jak np. odsetki, stanowią w rzeczywistości wynagrodzenie pożyczkodawcy za korzystanie z kapitału. W konsekwencji, odsetki powinny być uznane za koszt związany z finansowaniem, a nie za wydatek na nabycie udziałów?. Analogiczne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 20 maja 2009r., (sygn. IPPB3/423-107/09-2/AG), stwierdzając, że ?stosownie do wypracowanej linii interpretacyjne: sformułowanie ?wydatki na objęcie lub nabycie? oznacza wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące objęcie lub nabycie udziałów, bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne objęcie lub nabycie. Do kosztów warunkujących objęcie udziałów zalicza się zapłaconą cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, opłatę skarbową itp. Natomiast odsetki od kredytu zaciągniętego na objęcie udziałów nie są wydatkiem, który warunkuje objęcie udziałów.?

Prawidłowość powyższego stanowiska została potwierdzona również w innych interpretacjach indywidualnych, min.: z dnia 13 maja 2009 r. (sygn. IPPB3/423- 152/09-2/ER), z dnia 6 czerwca 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-421/08-2/KB) i z dnia 28 sierpnia 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-733/08-7/AG) wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Kapitalizacja i zapłata jako moment rozpoznania kosztów uzyskania przychodów

Zdaniem Spółki odsetki od przedmiotowych pożyczek będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki w momencie ich kapitalizacji lub zapłaty. Zgodnie z art. 16 ust. 1 punkt 10 lit. a oraz punkt 11 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

  • wydatków na spłatę pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek,
  • naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek.

Z powyższych przepisów wynika a contrario, że zapłacone lub skapitalizowane odsetki od pożyczki, zaciągniętej na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika, stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie zapłaty lub kapitalizacji z uwzględnieniem art. 11 i art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 (przepisy dotyczące ograniczenia odliczalności odsetek z tytułu tzw. ?niedostatecznej kapitalizacji? oraz przepisów dotyczących transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi), gdyby ograniczenia te znalazły zastosowanie.

Dodatkowo Spółka przytacza analogiczny do powyżej cytowanego artykułu 16 ust. 1 punkt 10 lit. a, art. 12 ust. 4 punkt 1 updop dotyczący przychodów. Zgodnie z tym przepisem, do przychodów nie zalicza się otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Z treści obu cytowanych regulacji wyraźnie wynika, że zamierzeniem ustawodawcy było zrównanie momentu kapitalizacji odsetek z momentem ich zapłaty. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych pismach Ministerstwa Finansów (m.

in. pismo z dnia 30 października 1993 r., PO 4/P-722603/93, z dnia 4 sierpnia 1994 r., P04/AS-722-669/94, z dnia 7 marca 2000 r., PB 3/722-571-94/HS/00, z dnia 12 czerwca 2006r., DD/PB4/AS/ML-8213-84-7/06), w których wskazuje się m.in, że kapitalizacja odsetek stanowi zwrot kredytu (pożyczki) w tej jego części, która odpowiada wartości naliczonych odsetek, mimo, że faktyczna ich spłata nie musi wcale nastąpić. Ministerstwo Finansów staje na stanowisku, że każdorazowo w dacie kapitalizacji wartość skapitalizowanych odsetek jest dla pożyczkodawcy przychodem, a u pożyczkobiorcy kosztem uzyskania przychodu. Odmienne traktowanie zapłaty i kapitalizacji odsetek w zakresie momentu rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów prowadziłoby do nieuzasadnionych ekonomicznie rozbieżności traktowania tego samego strumienia środków, w szczególności przy uwzględnieniu zmian wprowadzonych do updop w 2007 roku. Wśród przepisów wprowadzonych do updop znalazł się również art. 26 ust. 7 stanowiący, że wypłata, o której mowa w ust. 1, 1c i 1d (m.in. wypłata odsetek od zaciągniętej pożyczki), oznacza wykonanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez zapłatę, potrącenie lub kapitalizację odsetek. Nowy przepis wyjaśnił wątpliwości dotyczące opodatkowania przychodów z odsetek uzyskanych na terytorium Polski zrównując traktowanie kapitalizacji odsetek z ich zapłatą pod względem momentu zaliczenia takich odsetek do przychodów. W takiej sytuacji nieuzasadnionym byłoby kwestionowanie zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji po stronie pożyczkobiorcy, jeżeli to samo zdarzenie powoduje, na gruncie ai-t. 26 ust. 7 updop konieczność zaliczenia tak skapitalizowanych odsetek do przychodów po stronie pożyczkodawcy. Spółka wskazuje ponadto, że dla samego określenia momentu zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodów nie ma znaczenia fakt, czy pożyczka zaciągnięta zostanie od udziałowca z Grupy, banku czy osoby trzeciej. Potwierdza to min. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 stycznia 2009 r. (sygn. IBPBI/2/423-983/08/PC).

Stanowisko organów podatkowych i sądów

Powyższe stanowisko Spółki odnośnie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek w momencie ich kapitalizacji lub zapłaty jest zgodne ze stanowiskiem organów podatkowych, prezentowanym w licznych, publikowanych przez Ministra Finansów ostatecznych postanowieniach / decyzjach w sprawie interpretacji prawa podatkowego. Między innymi, stanowisko takie zostało zaprezentowane w postanowieniach / decyzjach przytoczonych poniżej.

Możliwość zaliczenia do przychodu odsetek w momencie ich zapłaty potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w przywołanej powyżej interpretacji z dnia 20 maja 2009 r. (sygn. IPPB3/423-107/09-2/AG). Dyrektor stwierdził, że ?odsetki od kredytu zaciągniętego celem objęcia nowo utworzonych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w spółce zależnej będą dla spółki kosztem uzyskania przychodów w momencie ich spłaty ?. Analogiczne stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 13 maja 2009 r. (sygn. IPPB3/423-152/09-2/ER), jak również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 14 grudnia 2007 r. (sygn. ITPB3/423-62/07/MK) i Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 6 maja 2009 r. (sygn. IBPBI/2/423-206/O9JPC).

Z kolei możliwość zaliczenia do przychodu odsetek w momencie ich kapitalizacji potwierdził przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 9 listopada 2007 r. (sygn. ITPB3/423-71/07/AM), w której to interpretacji Dyrektor stwierdza co następuje: ? Skapitalizowane odsetki są u wierzyciela przychodem w każdorazowej dacie ich kapitalizacji dokonanej zgodnie z warunkami umów zawieranych przez kontrahentów i drugostronnie u dłużnika w tej samej dacie kapitalizacji są kosztem uzyskania przychodów. Kapitalizacja odsetek jest traktowana na równi z ich zapłatą, ponieważ wywiera ten sam skutek prawny - zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty.?

Podobne stanowisko zaprezentował również Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej wydanej 6 kwietnia 2010 r. (sygn. ILPB3/423-69/10-2/AP). Organ potwierdził możliwość zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodów zarówno w dacie ich zapłaty jak i kapitalizacji. Dyrektor stwierdził, że ?kapitalizacja odsetek polega na przekształceniu zobowiązania z tytułu spłaty odsetek w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki czy też kredytu, czyli zobowiązanie z tytułu odsetek dopisane zostaje do zobowiązania głównego. Po dokonaniu kapitalizacji oprocentowanie liczone jest od nowej, wyższej podstawy, na którą składa się pożyczony kapitał i doliczone do tego kapitału odsetki. W ten sposób, pomimo braku przepływu naliczonych odsetek na rachunek pożyczkodawcy, w dniu kapitalizacji następuje postawienie tych odsetek do jego dyspozycji. Skapitalizowane odsetki są u wierzyciela przychodem w każdorazowej dacie ich kapitalizacji dokonanej zgodnie z warunkami umów zawieranych przez strony i drugostronnie u dłużnika w tej samej dacie kapitalizacji są kosztem uzyskania przychodów. Kapitalizacja odsetek jest traktowana na równi z ich zapłatą, ponieważ wywiera ten sam skutek prawny. Mając na uwadze przedstawiony stan prawny należy uznać, że koszty zaciągniętego kredytu bankowego na zakup akcji czy udziałów, tj. odsetki, prowizje bankowe, nie są wydatkami na nabycie udziałów i akcji, lecz zapłatą za kredyt, wobec czego stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji.?

Analogiczne stanowisko zaprezentowały również w swych orzeczeniach sądy administracyjne wskazując, że kapitalizacja odsetek powinna być traktowana jako odstępstwo od zasady zaliczenia do kosztów odsetek faktycznie zapłaconych. Zdaniem sądów, w przypadku kapitalizacji odsetek, ustawodawca nie uzależnił zaliczenia wydatku do kosztów od faktu spłaty odsetek (NSA w Łodzi w wyroku z 3 marca 2003 r. (I SA/Łd 685/01)). W orzeczeniu z 22 października 2007 r. WSA w Gliwicach (I SA/Gl 265/07) wskazał, że za moment powstania obowiązku podatkowego powiązanego z wypłatą odsetek należy rozumieć chwilę dokonania wszelkiego rodzaju przysporzenia kwoty odsetek na rzecz podmiotu uprawnionego do ich otrzymania. Jedną z takich form jest kapitalizacja odsetek polegająca na ich dopisaniu do kwoty kapitału głównego, a zatem pomnażaniu aktywów pożyczkodawcy.

Stanowisko Spółki w zakresie możliwości zaliczenia do przychodu odsetek w momencie ich kapitalizacji znajduje potwierdzenie również m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: z 7 kwietnia 2009 r. (sygn. IPPB3/423- 1601/08-4/ER, IPPB3/423-1600/08-4/ER), z 13 maja 2008 r. (sygn. IPPB3/423-293/08-2/KR).

Podsumowanie Biorąc pod uwagę argumentację zawartą w niniejszym wniosku, Spółka uważa za prawidłowe stanowisko, iż zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 punkt 10) lit a) oraz art. 16 ust. 1 punkt 11) updop, Spółce będzie przysługiwać prawo do zaliczenia jako koszt uzyskania przychodu odsetek od Pożyczek zaciągniętych i wydatkowanych na zakup udziałów S. aż do całkowitej spłaty zadłużenia: - przypadku zapłaty odsetek - w momencie ich zapłaty,

  • przypadku kapitalizacji odsetek - w momencie ich kapitalizacji,

pod warunkiem spełnienia wymogów przewidzianych w art. 11 i art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 (przepisy dotyczące ograniczenia odliczalności odsetek z tytułu tzw. ?niedostatecznej kapitalizacji? oraz przepisów dotyczących transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi), gdyby ograniczenia te znalazły zastosowanie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB3/423-266/09-2/KK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika