Czy koszty utrzymania terenów wspólnych stanowiących majątek Spółdzielni mieszczą się w katalogu (...)

Czy koszty utrzymania terenów wspólnych stanowiących majątek Spółdzielni mieszczą się w katalogu art. 15 ust 1 PDOP jako koszty zabezpieczenia źródła przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 06.10.2010r. (data wpływu 12.10.2010r.) uzupełnionym w dniu 16.12.2010r. w związku z wezwaniem z dnia 07.12.2010r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na utrzymanie terenów zielonych Spółdzielni ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.10.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

SM prosi o zajęcie stanowiska dotyczącego prawidłowości zakwalifikowania kosztów ponoszonych w związku z utrzymaniem terenów zielonych, jako kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności. Spółdzielnia prowadząc działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali użytkowych prowadzi odrębną ewidencję kosztów dotyczącą utrzymania terenów wspólnych majątku Spółdzielni. Również dla zapewnienia prawidłowego działania lokali użytkowych Spółdzielnia ponosi koszty związane z utrzymaniem terenów wspólnych w stanie estetycznym; prowadzi sezonowe nasadzenia itp. Koszty te ewidencjonowane są jako koszty związane z utrzymaniem terenów wspólnych. Niezależnie od powyższego koszty ponoszone na rzecz utrzymania innych elementów wspólnych takich jak drogi pożarowe, ciągi pieszo - jezdne są ewidencjonowane również wg podziału terytorialnego na grupy budynków. Podział kosztów jest dokonywany w Spółdzielni na podstawie uregulowań zawartych w regulaminach wewnętrznych zatwierdzonych Uchwałami Rady Nadzorczej opracowanych na podstawie Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych. Zasady te stanowią że podział kosztów między poszczególne lokale jest dokonywany proporcjonalnie do ich powierzchni niezależnie od tytułu własności jaki służy do lokalu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Czy koszty utrzymania terenów wspólnych stanowiących majątek Spółdzielni mieszczą się w katalogu art. 15 ust 1 PDOP jako koszty zabezpieczenia źródła przychodów...

Zdaniem Wnioskodawcy prawidłowe będzie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów, jako kosztów zabezpieczających utrzymanie źródła przychodów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą również kosztów utrzymania terenów wspólnych niezależnie od ich położenia w stosunku do lokali użytkowych. Koszty ponoszone na rzecz utrzymania terenów wspólnych powodują wzrost estetyki terenu a co za tym idzie podnoszą wartość użytkową lokali, natomiast działalność gospodarcza w Spółdzielni jest traktowana w sposób łączny i wynik podlegający opodatkowaniu nie jest dzielony między poszczególne nieruchomości.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, co następuje:

Podstawę prawną kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowi przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Interpretacja pojęcia 'koszty uzyskania przychodów' zawartego w art. 15 ust. 1 updop, prowadzi do wniosku, że podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem że:

  • są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów,
  • są to koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • nie są kosztami wymienionymi w art. 16 ust. 1 updop.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów.

Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Jak wynika z wniosku Spółdzielnia ponosi wydatki związane z utrzymaniem terenów zielonych przynależących do lokali użytkowych. Utrzymanie terenów zielonych jest związane z atrakcyjnością wynajmowanych lokali użytkowych Spółdzielni czyli wpływa na prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Zatem należy uznać, iż wydatki na utrzymanie terenów zielonych zalicza się do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika