Mając na względzie przepisy ustawy o PDOP oraz argumenty przytoczone powyżej, brak jest podstaw do (...)

Mając na względzie przepisy ustawy o PDOP oraz argumenty przytoczone powyżej, brak jest podstaw do zmiany wysokości zaliczek na PDOP w roku połączenia. Natomiast w roku podatkowym następującym po roku podatkowym, w którym nastąpi połączenie, w związku ze stratą podatkową wykazaną w 2011 r., Spółka powinna obliczać zaliczki na PDOP w formie uproszczonej na podstawie zeznania podatkowego złożonego przez Spółkę w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy, w którym nastąpi połączenie (jeżeli tylko nie zrezygnuje z tej metody na zasadach wskazanych w ustawie o PDOP), tj. na podstawie zeznania CIT-8 za 2010 r.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24.09.2012r. (data wpływu 25.09.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uprawnienia Wnioskodawcy do wpłacania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych do końca roku, w którym dojdzie do przejęcia spółek z grupy P jak i w roku następującym po roku przejęcia ? jest prawidłowe.


Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 25.09.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uprawnienia Wnioskodawcy do wpłacania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych do końca roku, w którym dojdzie do przejęcia spółek z grupy P jak i w roku następującym po roku przejęcia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółki P. Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka), E Sp. z o.o. (dalej: E), I. S.A. (dalej: I), C. Sp. z o.o. (dalej: C) oraz K. Sp. z o.o. (dalej: K) należą do grupy kapitałowej P. Wnioskodawca, E. oraz K. prowadzą działalność operacyjną w zakresie dystrybucji i sprzedaży samochodów oraz części zamiennych poprzez sieć salonów samochodowych. I. zajmuje się wynajmem nieruchomości, podczas gdy C prowadzi obecnie jedynie ograniczoną działalność gospodarczą.

W świetle powyższego, zakresy działalności niektórych spółek pokrywają się. Mianowicie, Wnioskodawca, E. i K. realizują analogiczne funkcje dla poszczególnych marek samochodów (tj. przede wszystkim V., A., S. i P.). W związku z tym, w celu zracjonalizowania kosztów działalności a także dla uproszczenia struktury grupy w Polsce została podjęta decyzja o połączeniu Spółki, E, K, I i C. Połączenie zostanie rozliczone przez Spółkę dla celów rachunkowych metodą łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm., dalej: ustawa o rachunkowości), tj. zasadniczo poszczególne pozycje odpowiednich aktywów i pasywów oraz przychodów kosztów łączących się spółek zostaną zsumowane według stanu na dzień połączenia. W związku z przyjętą metodą rozliczenia połączenia, księgi Spółki i Spółek Przejmowanych nie zostaną zamknięte na dzień poprzedzający połączenie (art. 12 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości). Wnioskodawca rozlicza zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych (dalej: PDOP) w uproszczonej formie (tj. w wysokości 1/12 podatku wykazanego w zeznaniu CIT-8 złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy). W 2013r., w związku ze stratą podatkową wykazaną przez Spółkę w 2011 r., Spółka będzie płaciła uproszczone zaliczki na PDOP na podstawie zeznania CIT-8 za 2010 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Czy do końca roku podatkowego, w którym nastąpi połączenie, Spółka powinna wpłacać uproszczone zaliczki na PDOP w tej samej wysokości co przed połączeniem, tj. obliczone na podstawie deklaracji CIT-8 Spółki złożonej w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy, w którym nastąpi połączenie?
  2. Czy w roku podatkowym następującym po roku podatkowym, w którym nastąpi połączenie, Spółka powinna wpłacać zaliczki na PDOP w uproszczonej formie, tj. ze względu na stratę podatkową wykazaną w 2011 r. obliczone na podstawie deklaracji CIT-8 złożonej przez Spółkę w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy, w którym nastąpi połączenie (zakładając, że Spółka nie zawiadomi właściwego organu podatkowego w odpowiedni sposób i terminie o rezygnacji z tej formy)?

Zdaniem Spółki.


Ad 1. Zdaniem Spółki, do końca roku podatkowego, w którym nastąpi połączenie, Spółka powinna wpłacać uproszczone zaliczki na PDOP w tej samej wysokości co przed połączeniem, tj. obliczone na podstawie deklaracji CIT-8 Spółki złożonej w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy, w którym nastąpi połączenie.

Ad 2. Zdaniem Spółki zakładając, że Spółka nie zawiadomi właściwego organu podatkowego w odpowiedni sposób i terminie o rezygnacji z uproszczonej formy rozliczania zaliczek także w roku podatkowym następującym po roku podatkowym, w którym nastąpi połączenie, Spółka powinna wpłacać zaliczki na PDOP w uproszczonej formie, tj. - ze względu na stratę podatkową wykazaną w 2011 r. - obliczone na podstawie deklaracji CIT-8 złożonej przez Spółkę w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy, w którym nastąpi połączenie, tj. na podstawie CIT-8 za 2010 r.

Rozliczanie miesięcznych zaliczek na PDOP w uproszczonej formie następuje na podstawie art. 25 ust. 6-10 ustawy o PDOP. Przepisy te określają zasady rozliczania uproszczonych zaliczek w sposób całościowy - wyczerpująco wskazują zarówno przesłanki pozytywne jak i negatywne dotyczące rozpoczęcia rozliczania zaliczek tą metodą wysokość zaliczek, sytuacje kiedy wysokość zaliczek ulega zmianie a także przesłanki zakończenia rozliczania uproszczonych zaliczek.

Zgodnie z art. 25 ust. 6 tej ustawy, podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. W związku ze stratą podatkową wykazaną przez Spółkę w 2011 r. zdanie drugie art. 25 ust. 6 PDOP znajdzie zastosowanie w odniesieniu do Spółki.

Jak wynika z ustawy o PDOP podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek oraz w odpowiedniej formie i terminie zawiadomili o tym właściwy organ podatkowy, stosują taką formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym, jak również w następnych latach podatkowych, chyba że podatnik zrezygnuje z tej formy w sposób przewidziany w ustawie o PDOP. Ustawa o PDOP nie przewiduje możliwości utraty prawa do rozliczania zaliczek w uproszczonej formie. Ustawa wskazuje natomiast dwa przypadki, kiedy wysokość uproszczonych zaliczek może ulec zmianie w ciągu roku podatkowego, a mianowicie: korektę rocznego zeznania, na podstawie którego obliczona została wysokość zaliczek oraz decyzję organu podatkowego określającą podatek dochodowy w wysokości innej niż wykazana w zeznaniu, o którym mowa powyżej. W szczególności, ustawa o PDOP nie przewiduje utraty prawa do uproszczonego rozliczania zaliczek (czy też zmiany wysokości tych zaliczek w ciągu roku podatkowego) w związku z przejęciem innych spółek.

Należy zaznaczyć, że po przejęciu spółek przejmowanych Spółka pozostanie tym samym podmiotem i podatnikiem, połączenie będzie skutkować jedynie utratą podmiotowości przez spółki przejmowane. Ponadto, w związku z połączeniem Spółka nie zamknie swoich ksiąg rachunkowych, w konsekwencji czego przejęcie nie spowoduje zakończenie roku podatkowego Spółki. Tymczasem, jedynie zakończenie roku podatkowego (prowadzące do zmiany zeznania podatkowego, na podstawie którego obliczana jest wysokość zaliczek) prowadziłoby do zmiany wysokości miesięcznych zaliczek (pomijając szczególne przypadki dokonania korekty zeznania rocznego przez Spółkę i decyzji organu podatkowego zmieniającej wysokość podatku wykazanego w tym zeznaniu).

Mając powyższe na względzie, przejęcie innych spółek nie prowadzi ani do zmiany wysokości uproszczonych zaliczek wpłacanych w ciągu roku podatkowego, ani do utraty prawa do uproszczonych zaliczek w przyszłych latach Zaliczki powinny być ustalane w dalszym ciągu na podstawie art. 25 ust. 6-10 ustawy o PDOP.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji podatkowej z 14.04.2010 Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że: Spółka przejmująca po połączeniu (bez względu na to czy spółka przejmowana będzie zamykała księgi rachunkowe na dzień połączenia, czy też nie), powinna opłacać zaliczki w uproszczonej formie w wysokości w jakiej były one opłacane przed połączeniem, bez uwzględniania zaliczek na podatek dochodowy spółek przejmowanych. Ponadto, w interpretacji podatkowej z 24.02.2010 Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że: W przedmiotowej sytuacji [tj. w przypadku przejęcia innych spółek przez podatnika - kom. Wnioskodawcy], nie zaistniały żadne z przesłanek do zastosowania zmiany wysokości wpłacanych zaliczek na podatek dochodowym od osób prawnych, a zatem podatnik powinien uiszczać ww. zaliczki w uproszczonej formie, tj. w trybie art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w roku podatkowym, w którym nastąpiło połączenie, bez uwzględniania zaliczek na podatek dochodowy spółek przejmowanych. Interpretacja zaprezentowana przez Spółkę została także potwierdzona przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach podatkowych z 25.02.2010 (IPPB3/423-969/09-2/ER) i 20.05.2009 (IPPB3/423-154/09-2/ER) oraz przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacjach podatkowych z 17.05.2012 (ILPB4/423-65/12-4/ŁM, ILPB4/423-65/12-5/ŁM).

Mając na względzie przepisy ustawy o PDOP oraz argumenty przytoczone powyżej, brak jest podstaw do zmiany wysokości zaliczek na PDOP w roku połączenia. Natomiast w roku podatkowym następującym po roku podatkowym, w którym nastąpi połączenie, w związku ze stratą podatkową wykazaną w 2011 r., Spółka powinna obliczać zaliczki na PDOP w formie uproszczonej na podstawie zeznania podatkowego złożonego przez Spółkę w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy, w którym nastąpi połączenie (jeżeli tylko nie zrezygnuje z tej metody na zasadach wskazanych w ustawie o PDOP), tj. na podstawie zeznania CIT-8 za 2010 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednIwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika