Wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku (...)

Wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przyjęcia nabytego jako wynagrodzenie za umorzone akcje znaku towarowego do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w wartości rynkowej na dzień nabycia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2014r. (data wpływu 30 lipca 2014r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie środków trwałych ? jest prawidłowe.


Porady prawne

Uzasadnienie


W dniu 30 lipca 2014r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przyjęcia nabytego jako wynagrodzenie za umorzone akcje znaku towarowego do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w wartości rynkowej na dzień nabycia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą w Polsce. Wnioskodawca nabędzie w przyszłości 100% akcji spółki akcyjnej (dalej: ?SA"). W przyszłości planowane jest umorzenie części akcji S.A. w drodze ich odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę za wynagrodzeniem (tj. w trybie art. 359 § 1 kodeksu spółek handlowych - umorzenie dobrowolne), W zamian za umorzenie akcji S.A. Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenia w formie niepieniężnej w postaci będącego własnością Spółki Znaku towarowego oraz związanych z nim praw w tym praw ochronnych do znaku towarowego wynikających ze stosownej decyzji Urzędu Patentowego [dalej: ?Znak Towarowy"). Wartość rynkowa Znaku Towarowego odpowiadać będzie wysokości ustalonego wynagrodzenia za umorzone akcje. Wnioskodawca w przyszłości zamierza odpłatnie udostępniać prawo do korzystania ze Znaku Towarowego innym podmiotom, Znak Towarowy został wytworzony w ramach działalności S.A. i nie został przez nią nabyty.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy Wnioskodawca jest uprawniony przyjąć Znak Towarowy, nabyty jako wynagrodzenie za umorzone akcje SA, do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w wartości rynkowej z momentu jego nabycia?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 359 (KSH) akcje mogą być umorzone za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie dobrowolne nie może być dokonane częściej niż raz w roku obrotowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wypłacenia za umarzane akcje wynagrodzenia w postaci przedsiębiorstwa, wartość początkową składników majątkowych i wartości niematerialnych wchodzących w jego skład należy określić według ich wartości rynkowej, tj. wg ceny nabycia tych składników majątkowych i wartości niematerialnych odpowiadającej nominalnej wartości akcji wydanych S.A.


Stosownie do art. 16g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się:


1) w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia;

1 a) w razie częściowo odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5a;

2) w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia;

3) w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości;

4) w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki, a także wkładu w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej;

4a) w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną:

  1. wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne - jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany,
  2. wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli przedmiot wkładu nie był amortyzowany,
  3. wartość określoną zgodnie z art. 14 - jeżeli ustalenie wydatków na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu przez wspólnika wnoszącego wkład, będącego osobą fizyczną, jest niemożliwe i przedmiot wkładu nie był wykorzystywany przez wnoszącego wkład w prowadzonej działalności gospodarczej, z wyłączeniem wartości niematerialnych wytworzonych przez wspólnika we własnym zakresie;

4b) w razie przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobowy spółkę kapitałową:


  1. wartość początkowy, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne,
  2. wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie składników majątku, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie jeżeli rzeczy te lub prawa nie byty amortyzowane;

5) w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, z zastrzeżeniem ust, 10b - ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Jak wynika z wskazanego przepisu, w przypadku nabycia określonych składników majątkowych i wartości niematerialnych w zamian za umarzane akcje spółki kapitałowej, zastosowanie powinien znaleźć art. 16g ust. 1 pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Konsekwentnie, zdaniem Wnioskodawcy, właściwym sposobem ustalenia wartości początkowej Znaku Towarowego otrzymanego jako wynagrodzenie za umarzane akcje, będzie ustalenie wartości początkowej wg wartości rynkowej z dnia nabycia Znaku Towarowego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, w tym zakresie odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika