Jak należy ustalić podatkowy koszt uzyskania przychodu, w przypadku sprzedaży przez spółkę nieruchomości (...)

Jak należy ustalić podatkowy koszt uzyskania przychodu, w przypadku sprzedaży przez spółkę nieruchomości wniesionej w formie aportu, gdy wartość nominalna wydanych za aport udziałów, nie jest równa wartości rynkowej nieruchomości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2013 r. (data wpływu 27 września 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów, w sytuacji zbycia nieruchomości otrzymanej aportem, za którą Wnioskodawca wydał określoną liczbę udziałów ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 27 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów, w sytuacji zbycia nieruchomości otrzymanej aportem, za którą Wnioskodawca wydał określoną liczbę udziałów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


W roku 2011 sp. z o.o. otrzymała w formie aportu nieruchomość w zamian za wydanie udziałów o wartości 100.000,00. Nieruchomość została wprowadzona na stan środków trwałych wg. wartości rynkowej /wycena rzeczoznawcy/ w kwocie 4.700.000,00. 00. Różnica między wartością nominalną akcji a wartością nieruchomości została zaksięgowana na kapitał zapasowy. W roku 2012 nieruchomość została sprzedana za kwotę 4.800.000,00. Jak ustalić koszt uzyskania przychodu ze zbycia nieruchomości.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jak należy ustalić podatkowy koszt uzyskania przychodu, w przypadku sprzedaży przez spółkę nieruchomości wniesionej w formie aportu, gdy wartość nominalna wydanych za aport udziałów, nie jest równa wartości rynkowej nieruchomości?


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zbycia środka trwałego nabytego aportem, za koszt podatkowy sprzedaży należy uznać, zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustaloną przez podatnika wartość nieruchomości, pomniejszoną o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, nie wyższą od ceny rynkowej/czyli 4.700.000,00 minus amortyzacja. Nie ma znaczenia fakt nabycia nieruchomości aportem za udziały o wartości nominalnej 100.000,00.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Odnosząc się do przedstawionych przez Wnioskodawcę wątpliwości dotyczących stosowania przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, iż zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.


Z brzmienia powołanego powyżej przepisu wynika, iż ustawodawca posługując się zwrotem ?w celu? ograniczył zakres jego stosowania jedynie do wydatków, które pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami. Wydatek winien zatem w sposób bezpośredni lub pośredni wiązać się z uzyskanym przychodem, ewentualnie z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Niemniej jednak stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:


  1. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  2. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części

    - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 są jednak kosztem uzyskania przychodów z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych bez względu na czas ich poniesienia.


Powyższy przepis stanowi, iż wydatki na objęcie lub nabycie gruntów lub innych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w spółce są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia tychże składników majątkowych. Ustawodawca posłużył się tutaj pojęciem ?wydatki?, które jest bardzo szerokie, przy czym podkreślić należy, iż pojecie to zostało użyte w kontekście celu jakim jest ?nabycie?, ?wytworzenie? określonych składników majątkowych. Tym samym sformułowanie ?wydatki na nabycie lub wytworzenie? będzie odnosiło się do wydatków zarówno pieniężnych jak i niepieniężnych bezpośrednio warunkujących przeniesienie własności danych składników majątkowych.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Spółka nabyła składniki majątku (nieruchomości) w ramach wkładu niepieniężnego, w zamian za co wydała określoną przez strony liczbę udziałów o ustalonej nominalnie wartości. Innymi słowy wartość nominalna wydanych udziałów będzie stanowić dla Spółki swego rodzaju wynagrodzenie (wydatek) przekazywany w zamian za wnoszony aport, konsekwencją czego wartość ta będzie stanowić koszt uzyskania przychodu dla Spółki.


Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się: w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. Powyższy przepis nie daje jednakże możliwości ustalania na jego podstawie wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, gdyż sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów w takiej sytuacji określony jest w art. 16 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.


Przechodząc zaś do kwestii pomniejszania wartości wydatku o odpisy amortyzacyjne zauważyć należy, iż art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie w jakim mówi o sumie odpisów amortyzacyjnych odnosi się do art. 16h ust. 1 pkt 1 omawianej ustawy, zgodnie z którym suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.


Biorąc pod uwagę brzmienie powołanych przepisów, należy wskazać, iż przy sprzedaży środków trwałych wydatki poniesione przez podatnika powinny być pomniejszone o wszystkie odpisy amortyzacyjne także, te które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji w przypadku przekazania części przedmiotu wkładu na kapitał zapasowy również odpisy amortyzacyjne naliczane od tej części aportu, które na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, będą pomniejszały wartość poniesionych przez Spółkę wydatków na dany środek trwały.


Powyższe stanowisko znalazło również potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Przykładowo w wyroku WSA W Białymstoku z dnia 16 lipca 2008 roku, sygn. akt I SA/Bk 155/08 oraz wyroku NSA z dnia 22 października 2013 r., sygn. akt II FSK 2749/11.


Jednocześnie organ informuje, iż prawidłowa wysokość opłaty za wniosek w przypadku wystąpienia we wniosku jednego stanu faktycznego wynosi 40 zł. W sytuacji gdy Wnioskodawca wpłaca kwotę przewyższającą wyżej wskazaną organ zobowiązany jest na podstawie art. 14f § 2a dokonać jej zwrotu zgodnie z dyspozycją Wnioskodawcy zawartą we wniosku, a przypadku błędnego wskazania numeru rachunku bankowego zwrotu tego dokonać na rachunek bankowy, z którego dokonano przelewu. W niniejszej sprawie, zwrot nastąpi zatem na rachunek bankowy, z którego dokonano przelewu.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika