Czy zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 Ustawy o CIT podatek VAT wykazany przez Spółkę na fakturze VAT (...)

Czy zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 Ustawy o CIT podatek VAT wykazany przez Spółkę na fakturze VAT dokumentującej aport Znaków Towarowych, zapłacony przez Spółkę Osobową przelewem bankowym do Spółki, będzie stanowił podatek VAT należny dla Spółki i tym samym otrzymana przez Spółkę zapłata na pokrycie podatku nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla A.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16.10.2009 r. (data wpływu 21.10.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania kwoty (stanowiącej równowartość podatku VAT wykazanego na fakturze dokumentującej aport znaków towarowych) wpłaconej przez spółkę osobową na rachunek bankowy wnioskodawcy za przychód podatkowy ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 21.10.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania kwoty (stanowiącej równowartość podatku VAT wykazanego na fakturze dokumentującej aport znaków towarowych) wpłaconej przez spółkę osobową na rachunek bankowy wnioskodawcy za przychód podatkowy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. (dalej ?Spółka? lub ?A.?) posiada prawa do znaków towarowych oraz do wzorów przemysłowych (dalej: ?Znaki Towarowe?) w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity z 13 czerwca 2003 r.; Dz. U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1117 z późn. zm., dalej: ?Ustawa PWP?).

Spółka rozważa wniesienie Znaków Towarowych (w tym znaku A. oraz znaku C.) do spółki komandytowej (dalej: ?Spółka Osobowa? lub ?Nowa Spółka?) w formie wkładu niepieniężnego. Na obecnym etapie Spółka rozważa wniesienie Znaków Towarowych jako składników majątku będących odrębnymi aktywami.

Marki A. oraz C. będą podlegały wycenie do wartości rynkowych przez wyspecjalizowany w tym zakresie podmiot.

Spółka Osobowa będzie wykorzystywać Znaki Towarowe wniesione wkładem niepieniężnym w ramach swojej działalności gospodarczej poprzez udzielanie licencji na odpłatne korzystanie z przedmiotowych praw.

Reorganizacja nakierowana jest na wzrost efektywności działalności Grupy A. dzięki koncentracji poszczególnych podmiotów na ich indywidualnych kompetencjach (tj. produkcji soków i napojów, zarządzania Znakami Towarowymi, produkcji mrożonek). Celem działalności Nowej Spółki (która zostanie właścicielem Znaków Towarowych) będzie efektywne zarządzanie działalnością marketingową w Grupie A. oraz maksymalizowanie wartości rynkowej tychże praw.

W akcie notarialnym dotyczącym wniesienia do Spółki Osobowej wkładu obejmującego Znaki Towarowe zostanie określone, iż wartość wnoszonych wkładów będzie odpowiadać wartości netto Znaków Towarowych (tzn. cena netto bez podatku VAT), a podatek VAT zostanie rozliczony między stronami w gotówce. Spółka, w odrębnym wniosku, złożyła zapytanie o prawidłowość rozliczenia VAT od powyższej transakcji.

Wniesione Znaki Towarowe nie będą stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 Ustawy o CIT podatek VAT wykazany przez Spółkę na fakturze VAT dokumentującej aport Znaków Towarowych, zapłacony przez Spółkę Osobową przelewem bankowym do Spółki, będzie stanowił podatek VAT należny dla Spółki i tym samym otrzymana przez Spółkę zapłata na pokrycie podatku nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla A....

Zdaniem Wnioskodawcy,

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 Ustawy o CIT podatek VAT wykazany przez Spółkę na fakturze VAT dokumentującej aport Znaków Towarowych, zapłacony przez Spółkę Osobową przelewem bankowym do Spółki, będzie stanowił podatek VAT należny dla Spółki i tym samym otrzymana przez Spółkę zapłata na pokrycie podatku nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla A..

Dla celów VAT, transakcja wniesienia aportem Znaków Towarowych do Spółki Osobowej stanowi świadczenie usługi (przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych), dla której cenę strony ustaliły jako wartość rynkową Znaków Towarowych powiększoną o kwotę VAT. Bez znaczenia jest przy tym fakt, że zapłata ceny brutto będzie częściowo pokryta w gotówce, w kwocie odpowiadającej wysokości podatku VAT. Otrzymanie tej zapłaty przez Spółkę jest uregulowaniem wobec Spółki kwoty należnego VAT i dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (dalej ?podatek CIT?) otrzymanie tej części zapłaty nie jest rozpoznawane.

Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4 pkt 9 Ustawy o CIT do przychodów podatkowych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Zdaniem Spółki, powyżej opisany podatek VAT stanowi podatek należny i jako element ceny należnej obciąża bezpośrednio nabywcę towaru lub usługi i pozostaje neutralny dla celów CIT dla stron transakcji.

Powyższa zasada neutralności podatku VAT znajduje potwierdzenie w utrwalonej doktrynie Sądów Administracyjnych i organów podatkowych. W konsekwencji, podatek VAT należny, który zostanie wykazany na fakturze wystawionej przez Spółkę na rzecz Spółki Osobowej w związku z wniesieniem przez A. aportu Znaków Towarowych do Nowej Spółki i który zostanie przekazany w gotówce Spółce przez Spółkę Osobową nie będzie stanowił przychodu podatkowego dla A..

Stanowisko to znalazło również odzwierciedlenie w wydanych interpretacjach prawa podatkowego, w tym interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 sierpnia 2009 r. (sygn. IPPB3/423-404/09-3/MS).

Reasumując, zdaniem A. kwota podatku VAT przekazana przelewem bankowym przez Spółkę Osobową na rzecz Spółki w związku z wniesieniem aportu Znaków Towarowych do Nowej Spółki, gdzie podstawą opodatkowania dla VAT będzie wartość rynkowa netto (tj. bez podatku VAT) Znaków Towarowych, będzie neutralna z perspektywy rozliczeń A. dla celów podatku CIT. Kwota ta nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla Spółki.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, co następuje:

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654, ze zm. dalej, jako ?ustawa o PDOP?), nie przewiduje żadnego szczególnego przepisu określającego konsekwencje podatkowe wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (np. spółki komandytowej). Do kwestii wniesienia wkładu niepieniężnego odnajdziemy jedynie art. 12 ust. 1 pkt 7 oraz art. 12 ust. 1b tejże ustawy, które to mają zastosowanie do wniesienia aportu do spółki kapitałowej (lub też spółdzielni).

Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze.

Z konstrukcji podatku dochodowego od osób prawnych wynika, że jako pierwsze wskazane są rodzaje zdarzeń powodujących powstanie przychodu podatkowego, a potem wskazane są wyjątki od tej zasady, w tym m.in. art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o PDOP. Z jego brzmienia wynika, że do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

Dokonując oceny opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego należy podkreślić, że środki pieniężne przekazane przez spółkę osobową na rzecz wnoszącego aport (Wnioskodawcy) nie będą miały charakteru podatku.

Zgodnie bowiem z art. 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej.

W świetle powyższego z okoliczności sprawy przedstawionej we wniosku jednoznacznie wynika, iż jest to tylko równowartość podatku wynikającego z faktury potwierdzającej wniesienie aportu a nie ten podatek. W konsekwencji w przedmiotowej sprawie nie może znaleźć zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy wymienionej powyżej. Otrzymane przez Wnioskodawcę od Spółki osobowej środki pieniężne stanowiące równowartość VAT należnego po stronie Spółki z tytułu omawianej transakcji, wynikającego z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na rzecz Spółki osobowej, stanowić będą przychód dla wnoszącego aport jako otrzymane pieniądze.

Opisany we wniosku przez Wnioskodawcę sposób rozliczenia równowartości kwoty podatku VAT określonej w fakturze potwierdzającej wniesienie aportu do spółki osobowej, tj. uiszczenie przez spółkę osobową przedmiotowej kwoty, potwierdza iż rozliczenie tejże kwoty nie jest w świetle podatku dochodowego od osób prawnych neutralne podatkowo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Jednocześnie organ podatkowy pragnie wyjaśnić, że powołana we wniosku interpretacja indywidualna została wydana w indywidualnej sprawie innego wnioskodawcy i nie może stanowić źródła praw i obowiązków dla innych podatników. W świetle stanowiska zaprezentowanego w niniejszej interpretacji, rozstrzygnięcie w niej zawarte, na podstawie art. 14e § 1 Ordynacji podatkowej może być zmienione przez Ministra finansów, z uwagi na jego nieprawidłowość.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB1/415-1096/10-3/EC, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-1103/10-2/EC, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-1115/10-2/EC, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-1116/10-2/EC, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-1122/10-2/EC, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-2/11-2/EC, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika