Czy kwota otrzymanego rabatu dotycząca zmniejszenia kosztów 2008 roku udokumentowana fakturą (notą) (...)

Czy kwota otrzymanego rabatu dotycząca zmniejszenia kosztów 2008 roku udokumentowana fakturą (notą) korygującą otrzymana przez Spółkę po dacie upływu terminu określonego do złożenia zeznania ujęta na podstawie dokumentu wewnętrznego ?Polecenie Księgowania? w księgach rachunkowych roku 2008 powinna zostać ujęta w kalkulacji podatku dochodowego poprzez pomniejszenie kosztów uzyskania przychodów za roku 2008 czy za rok następujący po tym roku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19.10.2009 r. (data wpływu 25.11.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25.11.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka (zwana dalej Spółką) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży odzieży w sieci sklepów w Polsce. Dostawcą towarów jest kontrahent włoski. Koszt sprzedanych towarów (koszt własny) zgodnie z postanowieniami między stronami (umowa) jest ustalany w wysokości określonego procentu liczonego od wartości brutto sprzedaży osiągniętej w danym roku przez Spółkę. Koszt ten, jako koszt bezpośredni uwzględniany jest w kosztach podatkowych dla celów ustalenia dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w roku podatkowym (tożsamym z rokiem kalendarzowym), w którym zostały osiągnięte przychody ze sprzedaży towarów (zasada memoriałowa zgodna z ustawą o rachunkowości).

Na koniec 2008 roku po podsumowaniu sprzedaży dostawca towarów (firma włoska) udzieliła Spółce dodatkowego kwotowego rabatu handlowego zmniejszającego koszt własny towarów sprzedawanych w roku 2008. Nota kredytowa (faktura korygująca) została wystawiona przez dostawcę włoskiego z datą 14/04/2009 roku tj.: po złożeniu przez Spółkę zeznania podatkowego za 2008 rok. Spółka na dzień bilansowy tj.: 31.12.2008 roku, zmniejszyła o udzielony rabat koszt własny sprzedanych w 2008 roku towarów i ujęła dokumentem wewnętrznym ?Polecenie Księgowania? w księgach rachunkowych roku 2008, ponieważ miała wiedzę, że rabat ten będzie udzielony. Spółka na dzień otrzymania noty xx/2008 nie miała zatwierdzonego sprawozdania finansowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kwota otrzymanego rabatu dotycząca zmniejszenia kosztów 2008 roku udokumentowana fakturą (notą) korygującą otrzymana przez Spółkę po dacie upływu terminu określonego do złożenia zeznania ujęta na podstawie dokumentu wewnętrznego ?Polecenie Księgowania? w księgach rachunkowych roku 2008 powinna zostać ujęta w kalkulacji podatku dochodowego poprzez pomniejszenie kosztów uzyskania przychodów za roku 2008 czy za rok następujący po tym roku...

Zdaniem Spółki kwota otrzymanego rabatu dotycząca zmniejszenia kosztów 2008 roku udokumentowana fakturą (nota) korygującą otrzymaną przez Spółkę po dacie upływu terminu określonego do złożenia zeznania ujęta na podstawie dokumentu wewnętrznego ?Polecenie Księgowania? w księgach rachunkowych roku 2008 powinna zostać ujęta w kalkulacji podatku dochodowego poprzez pomniejszenie kosztów uzyskania przychodów za rok 2008.

Uzasadnienie:

Na wstępie Spółka zwraca uwagę, iż ponoszone przez nią koszty zakupów towarów stanowią w jej ocenie koszty bezpośrednie - kosz ty te stanowią element kosztu sprzedawanych towarów i bezpośrednio wiążą się z osiąganiem przychodów ze sprzedaży Spółki. W tym kontekście, zasady ujmowania tych kosztów w czasie dla celów ustalania wyniku finansowego i wyniku podatkowego (dochodu), należy ocenić przez pryzmat regulacji ustawy o CIT dotyczących kosztów bezpośrednich. Zgodnie z art. 15 ust 4b ustawy o CIT ?koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

  1. sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
  2. złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego

- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.?

Natomiast z art. 15 ust. 4c ustawy o CIT wynika, iż ?koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.?

Jednocześnie ustawa o CIT w art. 15 ust. 4e precyzuje, co należy rozumieć za dzień poniesienia kosztów: ?za dzień poniesienia kasztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych, jaka koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.?

Zważywszy, że kwota udzielonego rabatu miała znaczący wpływ na wynik finansowy Spółki oraz na dzień otrzymania dokumentu od kontrahenta bilans Spółki nie był zatwierdzony, Spółka zobligowana była do ujęcia tego rabatu w księgach roku 2008. Z kolei mając na uwadze, iż ustawa o CIT nie reguluje wprost zasad rozpoznawania momentu podatkowego zmniejszenia kosztów bezpośrednich, a odnosi się ogólnie do zasad potrącania tych kosztów kluczowego znaczenia nabiera wypracowanie przez Spółkę zasady alokacji tych kosztów i ich korekt do poszczególnych lat podatkowych.

Spółka stoi na stanowisku, iż kwotę udzielonego rabatu powinna ująć na podstawie dokumentu wewnętrznego ?Polecenie księgowania? w księgach rachunkowych roku 2008 i tym samym zmniejszyć koszt sprzedanych towarów (koszt własny), a więc zwiększyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym CIT, ponieważ miała wiedzę, że rabat ten będzie udzielony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika