Nabycie przez Wnioskodawcę lokalu mieszkalnego nastąpiło w 2009 r. Skutki podatkowe zbycia przedmiotowego (...)

Nabycie przez Wnioskodawcę lokalu mieszkalnego nastąpiło w 2009 r. Skutki podatkowe zbycia przedmiotowego lokalu, należy oceniać na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2009 r. Tym samym nie będzie miała zastosowania tzw. ?ulga meldunkowa?.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17.03.2009 r. (data wpływu 20.03.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.03.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zakupił mieszkanie w marcu 2007 r. przez cesję praw nabycia (umowa trójstronna: deweloper, osoba sprzedająca i Wnioskodawca).

01.2008 r. ? Wnioskodawca zapłacił za mieszkanie i odebrał mieszkanie,

04.2008 r. ? zostało wydane pozwolenie na użytkowanie i Wnioskodawca zameldował się,

06.01.2009 r. ? Wnioskodawca podpisał akt notarialny (deweloper zaczął podpisywać akty notarialne, dopiero po oddaniu reszty inwestycji),

06.2009 r. - Wnioskodawca zamierza sprzedać mieszkanie, a Jego wątpliwości dotyczą możliwości skorzystania z ulgi meldunkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z ulgi meldunkowej na podstawie zameldowania na pobyt stały trwający 12 miesięcy...

Wątpliwości Wnioskodawcy wynikają ze sprzecznych informacji (otrzymanych w urzędach skarbowych, od radców prawnych, jak również na infolinii w biurze KIP).

Zdaniem Wnioskodawcy prawo do skorzystania z ulgi przysługuje w związku z zameldowaniem i zamieszkaniem na pobyt stały w okresie trwania ulgi meldunkowej. Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, iż za nieruchomość zapłacił w 2008 roku i w tym roku nabył prawa do nieruchomości. Fakt ?że akt notarialny został podpisany w 2009 roku nie powinien zmienić sytuacji w przedmiotowej sprawie. Podpisanie aktu odbyło się tak późno, ponieważ deweloper oddawał etapami swoją inwestycję i po zakończeniu wszystkich etapów dopiero podpisywał akty notarialne.

Informacje jakie Wnioskodawca posiada na ten temat:

  • Ministerstwo przewidziało zachowanie tzw. praw nabytych dla osób ?które kupiły mieszkanie lub wybudowały dom między 1.01.2007 r. a, 31 grudnia 2008 r. Prawo do zastosowania ulgi zależy od tego ?kiedy został zakupiony sprzedawany lokal. Liczy się data podpisanie aktu notarialnego lub data oddania do użytku nieruchomości.


Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r, o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw:

Art. 1. W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm. ) wprowadza się następujące zmiany: Art. 8. 1. Do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy zmienianej w art. 1, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126, ust. 2, 2a, 21, 22, art. 28 wolne od podatku są, przychody ze sprzedaży domu / mieszkania, jeżeli podatnik był tam zameldowany na pobyt stały przez okras min. 12 miesięcy przed datą zbycia. Dotyczy to obojga małżonków. Warunkiem jest złożenia w ciągu 14 dni od sprzedaży, oświadczenia w urzędzie skarbowym o spełnieniu warunków.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Należy podkreślić, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż m.in. nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Na tej podstawie, jeżeli odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przedmiotowej sprawie, dla rozstrzygnięcia skutków podatkowych, a tym samym ustalenia sposobu opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę lokalu mieszkalnego znaczenie ma data nabycia lokalu.

Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r., Nr 209 poz. 1316) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) od dnia 01 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Oznacza to zarazem, iż nowe zasady opodatkowania mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych począwszy od 01 stycznia 2009 r.

Zakres zwolnienia dotyczący tzw. ?ulgi meldunkowej? wynikał z treści art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2008 r. Z powołanego przepisu wynikało, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie
  • jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.


Ze stanu faktycznego przedstawionego w treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca w 2008 r. zarówno zapłacił za mieszkanie, odebrał je, zameldował się w nim, jak również w roku tym, zostało wydane pozwolenie na użytkowanie. Jednakże dopiero w styczniu 2009 r. nastąpiło podpisanie aktu notarialnego, a tym samym uzyskano tytuł prawny do lokalu.

Zapis art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy zmieniającej z dnia 6 listopada 2008 r. przewiduje możliwość zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odpowiednim brzmieniu, uzależniając zastosowanie odpowiednio przepisów przed, bądź po dokonaniu zmian w przepisach, od okresu w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (oddanych do użytkowania).

Nie oznacza to jednocześnie, iż można dokonać wyboru spośród daty nabycia lub wybudowania (oddania do użytkowania). W przypadku Wnioskodawcy zakup lokalu mieszkalnego jest bowiem jednoznaczny z jego nabyciem.

Wnioskodawca nie wybudował budynku, w odniesieniu do którego obowiązująca byłaby data oddania do użytkowania.

Należy wskazać, iż stosownie do zapisu art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.), umowy zobowiązujące do przeniesienia własności nieruchomości powinny być zawarte w formie aktu notarialnego.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz w oparciu o powołane podstawy prawne stwierdzić należy, iż, nabycie przez Wnioskodawcę lokalu mieszkalnego nastąpiło w 2009 r. Skutki podatkowe zbycia przedmiotowego lokalu, należy oceniać na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2009 r. Tym samym nie będzie miała zastosowania tzw. ?ulga meldunkowa?.

W konsekwencji zbycie lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, stanowi źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Wnioskodawcę do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika