W przypadku zakupu lokalu zakładowego przez Wnioskodawcę nie powstanie obowiązek zapłaty podatku (...)

W przypadku zakupu lokalu zakładowego przez Wnioskodawcę nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od 90% bonifikaty udzielonej przez Spółdzielnię.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 06.01.2010 r. (data wpływu 11.01.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od 90% bonifikaty udzielonej przez Spółdzielnię w przypadku zakupu lokalu zakładowego ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11.01.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od 90% bonifikaty udzielonej przez Spółdzielnię w przypadku zakupu lokalu zakładowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 19.01.1988 r. Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa z siedzibą przy ul. G w W przydzieliła Wnioskodawcy mieszkanie służbowe przy ul. A w W ? jako pracownikowi Spółdzielni. Z ww. Spółdzielni wydzieliła się Spółdzielnia Budowlano ? Mieszkaniowa ?A? z siedzibą przy ul. A w W. W jej zasobach znalazło się mieszkanie służbowe Wnioskodawcy. W dniu 2.01.2003 r. jako pracownik Spółdzielni Wnioskodawca zawarł umowę najmu lokalu mieszkalnego na czas oznaczony, której przedmiotem jest do dnia dzisiejszego lokal przy ul. A w W. Obecnie S ?A? przyjęła nowy punkt Statutu, zgodnie z którym ?Aktualni i byli gospodarze domów, którzy zamieszkują w lokalach z zasobów Spółdzielni na podstawie umowy najmu zawartej ze Spółdzielnią w związku ze świadczeniem pracy, mogą wykupić na własność zajmowane przez nich lokale z uwzględnieniem 90% bonifikaty ustalonej w stosunku wartości rynkowej wykupywanego lokalu, przy czym wartość rynkowa lokalu określana będzie przez rzeczoznawcę majątkowego i według stanu na dzień wykonywania wykupu?.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku wykupu na własność przez Wnioskodawcę od Spółdzielni zajmowanego lokalu powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od udzielonej przez Spółdzielnię 90% bonifikaty...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód uzyskany z tytułu zakupu zakładowych lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców - w wysokości odpowiadającej różnicy między ceną rynkową tych lokali a ceną zakupu jest zwolniony z podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast art. 11 ust. 1 ww. ustawy, stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 ? 15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Dla celów podatkowych przyjmuje się, że nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Natomiast stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu zakupu zakładowych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców ? w wysokości odpowiadającej różnicy między ceną rynkową tych budynków lub lokali a ceną zakupu.

Z przytoczonego przepisu wynika, iż prawo do zwolnienia w nim zawarte przysługuje w sytuacji, gdy przedmiotem zbycia jest zakładowy (tj. stanowiący własność pracodawcy lub byłego pracodawcy) budynek mieszkalny lub lokal mieszkalny, a jego nabywca posiada do tego budynku lub lokalu tytuł prawny ? umowę najmu.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jako pracownik Spółdzielni Budowlano ? Mieszkaniowej zawarł w dniu 02.01.2003 r. umowę najmu lokalu mieszkalnego na czas oznaczony, której przedmiotem jest do dnia dzisiejszego lokal przy ul. A w W. Obecnie S ?A? przyjęła nowy punkt Statutu, zgodnie z którym ?Aktualni i byli gospodarze domów, którzy zamieszkują w lokalach z zasobów Spółdzielni na podstawie umowy najmu zawartej ze Spółdzielnią w związku ze świadczeniem pracy, mogą wykupić na własność zajmowane przez nich lokale z uwzględnieniem 90% bonifikaty ustalonej w stosunku wartości rynkowej wykupywanego lokalu, przy czym wartość rynkowa lokalu określana będzie przez rzeczoznawcę majątkowego i według stanu na dzień wykonywania wykupu?.

Biorąc powyższe pod uwagę, Wnioskodawca spełnia warunki określone w treści art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. nabędzie lokal zakładowy, którego jest najemcą.

Reasumując, należy więc stwierdzić, iż w przypadku zakupu lokalu zakładowego przez Wnioskodawcę nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od 90% bonifikaty udzielonej przez Spółdzielnię.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika