Stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni nie mogła skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania (...)

Stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni nie mogła skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania małżonków za rok 2011, gdyż w roku tym mąż Wnioskodawczyni był osobą, do której miały zastosowanie przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Fakt podlegania regulacjom zawartym w tej ustawie miał bowiem decydujące znaczenie dla braku możliwości skorzystania ze wspólnego opodatkowania małżonków.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 13.08.2012 r. (data wpływu 13.08.2012 r.) oraz piśmie z dnia 22.10.2012 r. (data wpływu 22.10.2012 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 15.10.2012 r. Nr IPPB4/415-671/12-2/JK2 (data nadania 16.10.2012 r., data doręczenia 17.10.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia małżonków za 2011 rok ? jest nieprawidłowe.


Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 13.08.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia małżonków za 2011 rok.


Z uwagi na braki formalne, pismem Nr IPPB4/415-671/12-2/JK2 z dnia 15.10.2012 r. (data nadania 16.10.2012 r., data doręczenia 17.10.2012 r.), tut. Organ wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego, doprecyzowanie zapytania oraz przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego w odniesieniu do doprecyzowanego zapytania.


Pismem z dnia 22.10.2012 r. (data wpływu 22.10.2012 r.) Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Mąż Wnioskodawczyni prowadził działalność gospodarczą zryczałtowaną na 3% - 47.99.Z - pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami od 01.03.2008 r. do 01.03.2009 r. Działalność została zawieszona od dnia 01.03.2009 r. do 01.03.2011 r. Mąż Wnioskodawczyni od czasu zawieszenia działalności nie pracuje i nie osiąga żadnych dochodów. Przez ten czas do Urzędu Skarbowego składał PIT-0 zgodnie z wymogami.

Wnioskodawczyni jest rencistką służby więziennej i rozlicza się za Nią zakład pracy. Do tej pory Wnioskodawczyni nie korzystała z żadnych ulg, nawet za internet (dopiero za 2011 r.), gdyż nie miała takiej potrzeby finansowej. Dochody uzyskane w 2011 r. to wyłącznie renta inwalidzka Biura Emerytalnego Służby Więziennej (organ rentowy).

W 2011 r. Wnioskodawczyni sprzedała nieruchomość, od której musiała zapłacić podatek do Urzędu Skarbowego. Sprzedaną w dniu 04.04.2011 r. nieruchomość Wnioskodawczyni nabyła w dniu 23.07.2007 r. na podstawie umowy sprzedaży. Przedmiotowa nieruchomość stanowiła Jej majątek odrębny. Wnioskodawczyni złożyła PIT-36 wspólnie opodatkowując się z niepracującym mężem, korzystając z odliczenia za internet po raz pierwszy, licząc na to, że zapłaci mniejszy podatek za nieruchomość. Jednocześnie wpłaciła na konto Urzędu Skarbowego. podatek w wysokości 3.294 zł. W Urzędzie Skarbowym Wnioskodawczyni otrzymała informację, że może się wspólnie opodatkować z mężem. Później Wnioskodawczyni otrzymała pismo, że wspólne opodatkowanie Im nie przysługuje, bo mimo, iż mąż nie pracuje, to działalność została zamknięta dopiero 01.03.2011 r. i to, że była zawieszona od 2lat to nie ma żadnego znaczenia. W związku z powyższym Wnioskodawczyni złożyła korektę PIT-36, rozliczając się sama i dopłacając na konto Urzędu Skarbowego podatek w kwocie 556 zł. Ponadto Wnioskodawczyni wskazała, iż przez cały 2011 r. pozostawała z mężem w związku małżeńskim i istniała między Nimi wspólność majątkowa małżeńska.

Mąż Wnioskodawczyni rozpoczął działalność gospodarczą w dniu 01.04.2008 r., natomiast zawiesił działalność w dniu 01.03.2009 r. co według Wnioskodawczyni było równoznaczne w tym przypadku z zamknięciem działalności gospodarczej. Jej mąż od tego czasu nie pracował i nie osiągał żadnych dochodów. Jednak w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej widnieje termin zawieszenia działalności: od dnia 01.03.2009 r. do dnia 01.03.2011. W praktyce jednak mąż Wnioskodawczyni zakończył działalność w dniu jej zawieszenia.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawczyni mogła wspólnie z mężem opodatkować swój dochód z renty w 2011 r. (mąż nie pracujący, nie mający żadnych dochodów)?


Zdaniem Wnioskodawczyni, wspólne opodatkowanie Jej dochodów z renty za 2011 r. wraz z niepracującym mężem było zasadne, gdyż termin zawieszenia działalności męża, nałożony przez Urząd Miasta do 01.03.2011 r., był tylko terminem ?na papierze?. Według Wnioskodawczyni faktycznie mąż zamknął działalność, już w momencie jej zawieszenia, nie uzyskiwał żadnych dochodów, o czym ?powiadamiał? Urząd Skarbowy na odpowiednich PIT-ach.


Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:


Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, od osiąganych przez nich dochodów. Jednak art. 6 ust. 2 ww. ustawy przewiduje możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków. Powołany przepis stanowi, iż małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c, w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Zgodnie z art. 6 ust. 3, zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Stosownie do art. 6 ust. 8, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Z powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, że przepis art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi odstępstwo od generalnej zasady odrębnego opodatkowania. Możliwość jego zastosowania obwarowana jest szeregiem warunków wyraźnie wskazanych w tej ustawie.

W konsekwencji już sam fakt dokonania wyboru sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, m.in. zryczałtowanym podatkiem dochodowym, stanowi przesłankę do utraty możliwości wspólnego opodatkowania dochodów obojga małżonków.

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy podejmujący działalność gospodarczą wniosek lub oświadczenie o zastosowanie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jeżeli więc któryś z małżonków opodatkowany jest w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie mogą oni rozliczać się wspólnie. Dla braku możliwości wspólnego opodatkowania nie jest konieczne osiąganie jakichkolwiek przychodów opodatkowanych na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wystarczy, że małżonek wybrał tę formę opodatkowania. Sam fakt prowadzenia (bądź nie) działalności gospodarczej nie ma natomiast znaczenia dla możliwości wspólnego opodatkowania.

Dla możliwości zastosowania wspólnego opodatkowania dochodów małżonków, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak już wskazano na wstępie, decydujące znaczenie miał sam fakt zastosowania wobec męża Wnioskodawczyni przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Nie było przy tym istotne, czy w danym roku podatkowym został osiągnięty przychód z działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu.

Reasumując, stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni nie mogła skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania małżonków za rok 2011, gdyż w roku tym mąż Wnioskodawczyni był osobą, do której miały zastosowanie przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Fakt podlegania regulacjom zawartym w tej ustawie miał bowiem decydujące znaczenie dla braku możliwości skorzystania ze wspólnego opodatkowania małżonków.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika