Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

26.1.2010

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu (...)

Interpretacja indywidualna sygnatura: IPPB4/415-732/09-2/MP

Typ dokumentu:Interpretacja indywidualna
Sygnatura:IPPB4/415-732/09-2/MP
Autor:Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
Słowa kluczowe:spadek, udział, zbycie nieruchomości, zniesienie współwłasności, zwolnienia przedmiotowe
Kategoria:
Istota interpretacji:Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006 r., przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze spadku (tj. w 1994 r.) nie podlega opodatkowaniu z uwagi na upływ 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, Natomiast sprzedaż nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze zniesienia współwłasności (tj. w 2009 r.), dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym, według zasad określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt rozliczenia się, z pozostałymi spadkobiercami, pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, proporcjonalnie do udziałów otrzymanych przez tych spadkobierców w drodze spadku, nie zwalnia Wnioskodawcy od obowiązku zapłaty podatku z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości. Należy zauważyć, iż dochody uzyskane ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości mogą korzystać ze zwolnienia, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 28 i w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże tylko wyłącznie w przypadku zachowania wszystkich warunków, uprawniających do tego zwolnienia.

Strona 1 z 5
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 04.11.2009 r. (data wpływu 04.11.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest:

  • prawidłowe ? odnośnie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości rolnej w części odpowiadającej udziałowi nabytego w 1994 r. w drodze spadku,
  • nieprawidłowe ? odnośnie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości rolnej w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w 2009 r. w drodze zniesienia współwłasności.

UZASADNIENIE

W dniu 04.11.2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości rolnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Właścicielami nieruchomości rolnej składającej się z działek o nr ? o obszarze 7,3 ha byli wspólnie A. i M. Z. (dziadkowie Wnioskodawcy). W dniu 17.01.1971 r. zmarła babcia Wnioskodawcy, a właścicielem przedmiotowej nieruchomości stał się dziadek. Po jego zgonie współwłaścicielami nieruchomości rolnej zostały dzieci tj.: S. W. (zmarła 09.06.1994 r.), J. B., J. Z., G. C. (zmarła 30.12.1998 r.). Po zgonie S.W. właścicielami jej części zostali synowie: T. W. i Wnioskodawca (po 0,9 ha ? postanowieniem sądu z dnia 14.05.2001 r.). T. W. zmarł 05.02.1997 r. Spadek po nim odziedziczyły: K. R. (konkubina) oraz jego córka A. W. (po 0,45 ha każda). Po zgonie G. C. jej część - 1,8 ha odziedziczyli: M. C. (mąż) oraz jej troje dzieci. Po śmierci M. C.w styczniu 1999 r. spadek odziedziczyło troje dzieci: M. C., B.C. oraz M. K. (po 0,6 ha każdy).

W dniu 13.05.2009 r. odbyło się posiedzenie sądu, na którym nastąpiła ugoda o zniesienie współwłasności. Ze względu na to, że nie można było każdemu ze współwłaścicieli wydzielić osobnych działek, uzgodniono, iż J. Z. otrzymał wielkość właściwą, J. B. otrzymała 2,39 ha (o 0,6 ha więcej), a Wnioskodawca otrzymał 3,04 ha ( o 2,14 ha więcej).

Współwłaściciele zamierzali, zaraz po podziale spadku, sprzedać swoje części i podzielić się pieniędzmi proporcjonalnie do swych udziałów. K. R. i A. W. otrzymały - po 0,35 ha, a M. C., B. C. i M. K. ? po 0,466 ha.

Do sprzedaży przedmiotowej nieruchomości rolnej doszło 24.09.2009 r. za kwotę 35 tys. zł.

Działki należące do Wnioskodawcy stanowiły 3,04 ha, z czego 0,9 ha to część działek otrzymanych pierwotnie w spadku, a pozostała część stanowiła własność wymienionych wyżej spadkobierców, tj.: K. R., A. i W., M. C., B. C. oraz M. K. Wnioskodawca wskazał, iż 3 tys. zł wyniosły koszty związane ze sprzedażą nieruchomości (druki, opłaty u notariusza itp.). Wnioskodawca po otrzymaniu kwoty ze sprzedaży swojego udziału w nieruchomości (32 tys. zł) podzielił proporcjonalnie do obszarów, które posiadali pierwotnie współwłaściciele. K. R. i A. W. dostały razem 7.450 zł, a M. C., B. C. i M. K. razem dostali 14.900 zł. Reszta, tj. kwota 9.650 zł pozostała Wnioskodawcy.

Wszyscy spadkobiercy byli wcześniej współwłaścicielami przedmiotowej nieruchomości przez okres od 10 do 15 lat, licząc od zgonów spadkodawców. Urząd Skarbowy oszacował, iż część należąca do Wnioskodawcy (tj. 3,04 ha) ma wartość 27 tys. zł. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że w przyszłości teren ten będzie przeznaczony pod zalesienie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawca ma obowiązek odprowadzenia podatku od przedmiotowej transakcji... Jeśli tak, to jaki, w jakiej wielkości i czasie...

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien być zwolniony z podatku, ponieważ taki podział spadku nastąpił na skutek braku możliwości wydzielenia każdemu ze współwłaścicieli osobnych działek. Podział ten nastąpił bez żadnych spłat i zobowiązań. Ponadto wszyscy spadkobiercy byli wcześniej współwłaścicielami przedmiotowej nieruchomości przez okres od 10 do 15 lat. Po sprzedaży przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawca rozliczył się z pozostałymi spadkobiercami.

W opinii Wnioskodawcy nie poniósł on żadnych korzyści z tytułu otrzymania części spadku ponad udział.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)?c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W kwestii zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości, należy stwierdzić, iż na mocy przepisu art. 7 ust.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Hanna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za szybką i wyczerpującą informację. Polecam usługi e-prawnik.pl. Świetny kontakt, sprawnie i rzetelnie.
  • Maria

    ocena usługi:

    Otrzymałam szybko bardzo wyczerpującą opinię na interesujący mnie temat z profesjonalnym poparciem aktami prawnymi. Bardzo dziękuję i polecam tę formę kontaktu z prawnikami.Nie różnisię niczym od bezpośredniego kontaktu, a jest bardzo wygodna. Maria
  • Izabela

    ocena usługi:

    Chciałbym bardzo podziękować za opinię.Polecam wszystkim!!Wnikliwie i jasno wytłumaczone.Jeszcze raz bardzo gorąco dziękuję za pomoc.Izabela
  • Michał

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo rzetelne i profesjonalne potraktowanie mojej sprawy. Bardzo mi odpowiada taka forma rozwiązywania moich problemów prawnych. Pozdrawiam MICHAL
  • Emilia

    ocena usługi:

    Bardzo jestem zadowolona z pomocy jaką uzyskałam Polecam każdemu :) Emilia
  • Ninar

    ocena usługi:

    Szczegółowa opinia ukierunkowała moje działanie. Mam nadziję, że skutek będzie pozytywny. Bardzo dziękuję zespolowi za poradę. ninar
  • kje

    ocena usługi:

    Usługa została wykonana perfekcyjnie. Wyczerpująca odpowiedz i szybki czas oczekiwania. Kontakt z biurem klienta bardzo dobry, możliwość negocjacji ceny .Moje pełne zadowolenie z usługi e-prawnik.pl.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna zupełna i wyczerpujaca , korzystam często z pomocy tego portalu i bede korzystała
  • Dorota

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona. Korzystam z waszeo serwisu już po raz kolejny i zawsze wszystko jest szybko załatwione i pozytywnie. Bardzo szybki kontakt z klientem. Pozdrawiam
  • Bogumil

    ocena usługi:

    Bardzo dobra , profesjonalna , szybka opina prawna . Polecam wszystkim . Pozdrawiam
  • tomasz

    ocena usługi:

    Drugi raz korzystam z pomocy portalu e-prawnik i ponownie otrzymałem bardzo wnikliwą i rzetelną odpowiedź na moje pytania. Gorąco polecam w/w usługi prawne za bardzo rzetelne i profesjonalne podejście do każdego indywidualnego problemu. Koszt usługi jest niewspółmiernie niski do korzyści jakie dzięki takiej obsłudze prawnej osiągniemy. Dzięki nim ominiemy \"wyłudzaczy \" którzy bazują na naszej nieznajomości prawa. Pozdrawiam Tomasz
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia na 5!Polecam wszystkim,szczególnie tym,którzy się wahają czy z niej skorzystać:-)...Agnieszka.
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem zachwycona opinią prawną - bardzo szczegółowa, fachowa, z podaniem podstaw prawnych, dostosowana do konkretnej sutuacji . Będę z pewnością w przyszłości korzystać z porad i polecam serdecznie wszystkim. Lucyna
  • Anna

    ocena usługi:

    Mój prawnik nie umiał znaleźć rozwiązania problemu. Od Państwa otrzymałam szybko i precyzyjnie sporządzoną opinię i na jej podstawie przeprowadziłam całe postępowanie w sprawie. Właśnie zakończyło się pozytywnie. Bardzo dziękuję za profesjonalną poradę. Anna
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Opinia pomocna,rzetelna,łatwy kontakt i szybko -polecam taką formę porady prawnej.
  • Danuta

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia, bardzo pomocna. Dziękuję
  • mariusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna obsługa, kompletna, fachowa i rzetelna polecam


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane