Czy po dokonaniu transakcji zbycia w 2013 roku budynku z gruntem, na którym został pobudowany, Wnioskodawczyni (...)

Czy po dokonaniu transakcji zbycia w 2013 roku budynku z gruntem, na którym został pobudowany, Wnioskodawczyni przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 21 ust 1 pkt 126 lit. a) ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), w stanie prawnym obowiązującym do końca 2008 r. w zakresie dochodu uzyskanego ze sprzedaży 1/3 części całej nieruchomości, którą to część nabyłam w 2008 roku czy też wyłącznie w zakresie 1/3 części budynku mieszkalnego i gruntu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b §  1 i §  6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz §  7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2013 r. (data wpływu 19 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 19 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji w indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.


W dniu 31 stycznia 2008 r. zmarł ojciec Wnioskodawczyni, po którym Wnioskodawczyni otrzymała w spadku m.in. 1/3 nieruchomości, na którą składa się działka gruntu zabudowana domem mieszkalnym oraz budynkiem pomocniczym w stosunku do domu mieszkalnego służącym jako komórka do przechowywania zapasów zimowych, ubrań sezonowych, itp. Pozostałą część nieruchomości odziedziczyły po 1/3 matka i siostra Wnioskodawczyni. Pod adresem otrzymanej nieruchomości Wnioskodawczyni była zameldowana na pobyt stały w okresie od 15 grudnia 1961 r. do 26 lutego 1992 r., tj. przez okres ponad 30 lat. W marcu 2009 r. Wnioskodawczyni otrzymała w drodze darowizny od matki i siostry ich udziały w nieruchomości, które odziedziczyły po ojcu, tj. łącznie 2/3 części tej nieruchomości.

W 2013 r. Wnioskodawczyni sprzedała nieruchomość w R., a środki pieniężne uzyskane z tej sprzedaży wydatkuje w ciągu 2 lat na nabycie 2 lokali mieszkalnych, każdy o powierzchni ok. 50m2. Aktualnie Wnioskodawczyni ma podpisaną umowę przedwstępną nabycia tych lokali. Znajdują się one w tym samym budynku mieszkalnym. Celem Wnioskodawczyni było nabycie lokali sąsiadujących ze sobą, z ewentualną możliwością ich połączenia bezpośrednim przejściem (drzwiami), ale niestety nie było takiej możliwości. Nabyte lokale położone są w tej samej klatce, na sąsiadujących piętrach i zamiarem Wnioskodawczyni jest wykorzystywanie ich dla własnych potrzeb mieszkaniowych. Aktualnie Wnioskodawczyni zamieszkuje z mężem i dwojgiem dzieci, których sytuacja materialna nie umożliwia wyprowadzenia się z domu rodzinnego. Wnioskodawczyni ma też dwa psy i stwierdzoną depresję, którą leczy. Choroba ta powoduje częste stany depresyjne, podczas których wskazane jest odizolowanie się od innych członków rodziny i zrelaksowanie się w samotności i spokoju. Ponadto Wnioskodawczyni jest osobą gromadzącą sprzęty i pamiątki z przeszłości, które zajmują już dość dużo miejsca. W tej sytuacji 2 mieszkania, w których Wnioskodawczyni może funkcjonować w zależności od potrzeb w celach mieszkaniowych oraz w których może gromadzić swoje pamiątki, nie przeszkadzając innym użytkownikom, znacznie wpłynął na poprawę komfortu codziennego życia Wnioskodawczyni oraz możliwe jest że przyczynią się do poprawy zdrowia Wnioskodawczyni.

W dniu złożenia zeznania rocznego za 2013 rok, Wnioskodawczyni ma zamiar złożyć oświadczenie o zameldowaniu w domu w R. przez okres 30 lat, przed datą zbycia tej nieruchomości.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy po dokonaniu transakcji zbycia w 2013 roku budynku z gruntem, na którym został pobudowany, Wnioskodawczyni przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 21 ust 1 pkt 126 lit. a) ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), w stanie prawnym obowiązującym do końca 2008 r. w zakresie dochodu uzyskanego ze sprzedaży 1/3 części całej nieruchomości, którą to część nabyłam w 2008 roku czy też wyłącznie w zakresie 1/3 części budynku mieszkalnego i gruntu?
  2. Czy dochód uzyskany ze sprzedaży pozostałej części nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia i przeznaczony nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na zakup dwóch mieszkań korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako wydatek na własne cele mieszkaniowe podatnika?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1. Natomiast w zakresie pytania Nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawczyni.


Ad. 1)


Według Wnioskodawczyni przysługuje Jej prawo do zwolnienia 1/3 części dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli złoży w wymaganym terminie stosowne oświadczenie o zameldowaniu w tym domu przed datą jego zbycia, przez okres co najmniej 1 roku. Zwolnienie to będzie dotyczyło zarówno części budynku mieszkalnego, budynku pomocniczego, jak i gruntu, na którym te budynki są pobudowane.

Z uwagi na fakt, że Wnioskodawczyni nabyła 1/3 części przedmiotowej nieruchomości w 2008 r., to przychód uzyskany ze sprzedaży w tej części będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach obowiązujących w 2008 r. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316, z późn. zm.) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Zgodnie jednak z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż12 miesięcy przed datą zbycia

Ponadto powyższe zwolnienia ma zastosowanie do przychodów podatnika, który złoży oświadczenie, ze spełnia warunki do zwolnienia (art. 21 ust. 21 ww. ustawy). Na mocy przepisu art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, podatnicy do których mają zastosowanie przepisy dotyczące tzw. ulgi meldunkowej, oświadczenie, o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., składają w terminie złożenia zeznania rocznego za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy. Zdaniem Wnioskodawczyni ulga meldunkowa dotyczy także gruntu, ponieważ budynek jako część składowa nieruchomości gruntowej, na której został wniesiony, nie może stanowić odrębnego od gruntu przedmiotu własności i nie może być samodzielnym przedmiotem zbycia, taką tezę przyjęły też sądy w orzeczeniach z dnia 2 kwietnia 2012 r. (II FPS 3/11) Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 lipca 2011 r. (II FSK 416/10). Ponadto ulga meldunkowa dotyczy też budynku pomocniczego w stosunku do budynku mieszkalnego, wzniesionego na gruncie wspólnie tym budynkiem mieszkalnym. W powołanych wyrokach Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził bowiem, że ulga meldunkowa w stanie prawnym obowiązującym do końca 2008 r. obejmowała nie tylko przychody z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w nim, ale również e zbycia gruntu, na którym budynek ten został postawiony. Sąd wskazał, że grunt stojące na nim budynki stanowią całość nieruchomości i nie mogą być przedmiotem odrębnej sprzedaży. Analogicznie więc ulga nie może przysługiwać odrębnie dla jednej tylko części składowej nieruchomości. W takim rozumieniu przepisów prawa zwolnione z podatku powinny być nie tylko budynek, lecz również grunt oraz budynek pomocniczy na owym gruncie położony i ściśle z nim związany. Nie można bowiem sprzedać nieruchomości bez tego budynku pomocniczego, bowiem leży on na wspólnej działce w bezpośrednim sąsiedztwie domu i prowadzi do niego jeden wjazd. Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Nr IPTPB2/415-324/09/12-S/MK oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi Nr IPTPB2/415-122/11-4/12-S/MP. Wnioskodawczyni jest zatem zdania, że jeżeli w terminie złoży oświadczenie o zameldowaniu w zbytym budynku na pobyt stały przez okres przekraczający 1 rok, może skorzystać z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nie tylko w części dotyczącej budynku i gruntu, ale także budynku pomocniczego położonego na tym samym gruncie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.


Dla opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości podatkiem dochodowym od osób fizycznych istotne znaczenie ma data nabycia przedmiotowej nieruchomości.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, w dniu 31 stycznia 2008 r. zmarł ojciec Wnioskodawczyni, po którym Wnioskodawczyni otrzymała w spadku m.in. 1/3 nieruchomości, na którą składa się działka gruntu zabudowana domem mieszkalnym oraz budynkiem pomocniczym w stosunku do domu mieszkalnego służącym jako komórka do przechowywania zapasów zimowych, ubrań sezonowych, itp. Pozostałą część nieruchomości odziedziczyły po 1/3 matka i siostra Wnioskodawczyni. Pod adresem otrzymanej nieruchomości Wnioskodawczyni była zameldowana na pobyt stały w okresie od 15 grudnia 1961 r. do 26 lutego 1992 r., tj. przez okres ponad 30 lat. W marcu 2009 r. Wnioskodawczyni otrzymała w drodze darowizny od matki i siostry ich udziały w nieruchomości, które odziedziczyły po ojcu, tj. łącznie 2/3 części tej nieruchomości. W 2013 r. Wnioskodawczyni sprzedała nieruchomość.

Wątpliwość Wnioskodawczyni budzi kwestia, czy tzw. ulgą meldunkową przewidzianą w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęty jest cały udział w nieruchomości nabyty w drodze spadku w 2008 r., tj. udział w budynku mieszkalnym, udział w gruncie, na którym budynek ten został posadowiony oraz budynek pomocniczy w stosunku do domu mieszkalnego służącym jako komórka.

W świetle art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

Zgodnie z art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy (spadkodawców) ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Zatem istotnym z punktu widzenia prawa jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.


W związku z powyższym 1/3 części przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawczyni nabyła w dniu śmierci ojca, tj. w dniu 31 stycznia 2008 r.


Dokonując zatem oceny skutków podatkowych sprzedaży przedmiotowej nieruchomości w części dotyczącej udziału nabytego w 2008 r. w drodze spadku (1/3 części nieruchomości) należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316, z poźn. zm.) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2007 i 2008 roku, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Z uwagi na treść art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6d i 6c, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zgodnie z art. 22 ust. 6d ww. ustawy, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.


Wysokość tych nakładów, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ww. ustawy).


Jednakże w świetle art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody z odpłatnego zbycia:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy nie określa daty, od której należy liczyć okres zameldowania, nie uzależnia zameldowania, a tym samym prawa do zwolnienia, od posiadania tytułu własności do budynku lub lokalu, lecz stanowi, że istotny jest fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu czy też budynku przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Oznacza to zatem, że każdy roczny okres zameldowania na pobyt stały uprawnia do zwolnienia.

Zwolnienie wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika ? art. 21 ust. 21 ww. ustawy.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 3 ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, podatnicy, do których mają zastosowanie ust. 1 lub ust. 2, tj. podatnicy, którzy zbywają nieruchomości lub prawa nabyte w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., oświadczenie, o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., składają w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, 14-dniowy termin określony w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r., nie ma zastosowania.

Wobec powyższego, zwolnienie o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależnione jest od spełnienia łącznie dwóch warunków:

  1. okresu zameldowania na pobyt stały nie krótszego niż dwunastomiesięczny przed datą zbycia,
  2. terminowego złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia; (w przypadku uzyskania tego rodzaju przychodu w 2013 r.

    najpóźniej do 30 kwietnia 2014 r.).

Mając zatem na uwadze przytoczone powyżej uregulowania prawne oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, że Wnioskodawczyni spełnia wymagany przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunek dwunastomiesięcznego okresu zameldowania, skoro zameldowanie to miało charakter zameldowania na pobyt stały w okresie od dnia 15 grudnia 1961 r. do dnia 26 lutego 1992 r., o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy. Ponadto, Wnioskodawczyni w dniu złożenia zeznania rocznego za 2013 rok ma zamiar złożyć oświadczenie o zameldowaniu przez okres 30 lat, przed datą zbycia tej nieruchomości.

Zasady opodatkowania przytoczone powyżej, regulują wyłącznie opodatkowanie dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. Określony w ustawie dwunastomiesięczny okres zameldowania odnosi się do daty zbycia nieruchomości. Żaden przepis prawa nie uzależnia też obowiązku zameldowania od posiadania tytułu własności do nieruchomości lub lokalu, lecz istotny jest fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu czy też budynku przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Aby określić zakres omawianego zwolnienia należy przy interpretacji tego przepisu uwzględnić obok wykładni językowej także wykładnię systemową i funkcjonalną. Porównanie treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i b) ww. ustawy i art. 21 ust. 1 pkt 126 tej ustawy wyraźnie wskazuje,że zwolnienie uregulowane w ostatnim z powołanych przepisów odnosi się do przychodów ze źródła określonego w pierwszym z nich. Pojęcia w nim użyte powinny być więc rozumiane tak samo. Dowodem na powyższe jest odczytanie art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. a) ustawy w kontekście art. 21 ust. 21 tej ustawy. W przepisie tym ustawodawca wskazał, że zwolnienie ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od daty dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego złoży oświadczenie we właściwym urzędzie skarbowym o spełnieniu warunków do zwolnienia. Tym sposobem ?zbycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku?, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. a) ustawy koresponduje z pojęciem ?nieruchomości? z art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przyjąć należy, że pojęcie ?budynek mieszkalny? z art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. a) ustawy i pojęcie ?nieruchomość? z art. 21 ust. 21 ustawy zostały użyte przez ustawodawcę niejako zamiennie, co prowadzi do odczytania regulacji z art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako dotyczącej zbycia budynku mieszkalnego wraz z gruntem, gdyż oba te elementy stanowią nieruchomość w myśl przepisów Kodeksu cywilnego. Stosownie bowiem do art. 48 Kodeksu cywilnego budynki co do zasady są częścią składową gruntu i jako takie nie mogą być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych (art. 47 Kodeksu). To oznacza, że skoro nie są odrębnymi nieruchomościami, nie mogą być samodzielnym przedmiotem zbycia bez gruntu, na którym zostały wzniesione. Stąd pod pojęciem ?zbycie budynku mieszkalnego? rozumiana być powinna sprzedaż domu wraz z gruntem, na którym dom ten jest posadowiony wraz z jego częściami składowymi służącymi realizacji celów mieszkaniowych (np. w postaci budynku pomocniczego służącego jako komórka). Jest to rezultat użycia przy regulacji zwolnienia w art. 21 ust. 21 w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcia ?nieruchomość? bez nadawania mu w ustawie podatkowej innego niż cywilistyczne znaczenie. Nie czyniąc tego ustawodawca nie ograniczył zakresu ulgi, dlatego należy przyjąć, że obejmuje ona przychód z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, ale także gruntu, na którym budynek został posadowiony wraz z jego częściami składowymi służącymi realizacji celów mieszkaniowych (np. w postaci budynku pomocniczego służącego jako komórka).

W świetle przywołanych uregulowań prawnych należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży dokonanej w 2013 r. udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku w 2008 r. ? przy spełnieniu wszystkich pozostałych przesłanek ? korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe zwolnienie obejmuje całość przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału nabytego w 2008 r., a więc zarówno z tytułu zbycia udziału w budynku mieszkalnym, jak i praw związanych z jego własnością, w tym z udziału w gruncie, na którym znajduje się przedmiotowy budynek mieszkalny oraz budynku pomocniczego w stosunku do domu mieszkalnego służącego jako komórka.

W przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52  §  3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 §  2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54  §  1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika