Czy w pierwszym roku działalności podatkowej grupie kapitałowej będzie jej przysługiwało prawo (...)

Czy w pierwszym roku działalności podatkowej grupie kapitałowej będzie jej przysługiwało prawo płacenia zaliczek kwartalnych na podatek dochodowy od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16.11.2011 r. (data wpływu 18.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odprowadzania zaliczek kwartalnych przez podatkową grupę kapitałową w pierwszym roku podatkowym ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W 18.11.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie w zakresie możliwości odprowadzania zaliczek kwartalnych przez podatkową grupę kapitałową w pierwszym roku podatkowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 7 listopada 2011 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonał w drodze decyzji rejestracji umowy o utworzenie podatkowej grupy kapitałowej P., zawartej w dniu 26.09.2011 r. pomiędzy P.P. S.A. z siedzibą w W., P.O. S.A. z siedzibą w R., P.E. S.A. z siedzibą w W. oraz P.S. S.A. z siedzibą w W. Podatkowa grupa kapitałowa P. została zawarta na okres trzech lat, tj. 2012, 2013 i 2014 r.

W związku z powyższym P.P. S.A. (dalej: ?Spółka?) jako podmiot reprezentujący podatkową grupę kapitałową P. rozważa wybór płacenia zaliczek kwartalnych na podatek dochodowy od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w pierwszym roku działalności podatkowej grupie kapitałowej P. będzie jej przysługiwało prawo płacenia zaliczek kwartalnych na podatek dochodowy od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 25 ust. 1b ustawy z dnia z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późniejszymi zmianami, dalej ?ustawa o CIT?) między innymi podatnicy rozpoczynający działalność, w pierwszym roku podatkowym, mogą wpłacać zaliczki kwartalne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały. Za kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego.

Prawa do płacenia zaliczek kwartalnych, o których mowa powyżej, nie mają podmioty rozpoczynające działalność, które zostały utworzone:

  • w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, albo
  • w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, albo
  • przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro.

Ustawodawca uzależnił prawo do płacenia zaliczek kwartalnych od pisemnego zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody. Zawiadomienie to należy złożyć w terminie do 20 dnia drugiego miesiąca roku podatkowego.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, podatkowa grupa kapitałowa PGK P. spełnia warunki uprawniające do wyboru metody kwartalnego płacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, gdyż:

  • w swoim pierwszym roku podatkowym będzie podatnikiem rozpoczynającym działalność w myśl przepisów ustawy o CIT,
  • w katalogu podmiotów, którym ustawodawca odmówił prawa do wyboru tej metody, nie wymieniono podatkowych grup kapitałowych.

I o ile wybierze tę metodę płacenia zaliczek i powiadomi o tym w formie pisemnej w terminie do 20 lutego 2012 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego, będzie mogła płacić kwartalne zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w wiążących interpretacjach podatkowych organów podatkowych, np.: interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: z dnia 12.08.2008 r. sygn. IP-PB3-423-746/08-2/MB i IPPB3-423-747/08-2/MB, z dnia 17.1 2.2009 r. sygn. IPPB5/423-588/09-2/MB.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika