1. Czy koszty z tytułu udziału reasekuratorów w składce powinny być zaliczone do pośrednich kosztów (...)

1. Czy koszty z tytułu udziału reasekuratorów w składce powinny być zaliczone do pośrednich kosztów uzyskania przychodów i w związku z tym, dla celów podatkowych powinny być rozliczane na podstawie art. 15 ust 4d ustawy o pdop w dacie poniesienia?

2. Czy koszty z tytułu udziału reasekuratora w regresach powinny być zaliczone do pośrednich kosztów uzyskania przychodów i dla celów podatkowych powinny być ujmowane na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o pdop w dacie poniesienia?

3. Czy przychody z tytułu prowizji reasekuracyjnej oraz udziału reasekuratora w odszkodowaniach powinny być ujmowane na ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub w dacie wystawienia rachunku technicznego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5.03.2010 r. (data wpływu 11.03.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • kosztów z tytułu udziału reasekuratorów w składce - jest prawidłowe,
  • udziału reasekuratora w regresach - jest prawidłowe,
  • przychodów z tytułu prowizji reasekuracyjnej i udziałów reasekuratora w odszkodowaniach
  • jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.03.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów z tytułu udziału reasekuratorów w składce, udziału reasekuratora w regresach, przychodów z tytułu prowizji reasekuracyjnej i udziałów reasekuratora w odszkodowaniach.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

G. S.A. (dalej jako: G. lub Spółka?) prowadzi działalność ubezpieczeniową zakresie ubezpieczeń majątkowych. W ramach prowadzenia przedmiotowej działalności Spółka zawiera umowy reasekuracji. Przedmiotowe umowy mogą dotyczyć przejęcia przez reasekuratora części lub całości ryzyka ubezpieczeniowego wynikającego z zawartych przez Spółkę polis ubezpieczeniowych. Spółka zabezpiecza ryzyka na podstawie umów reasekuracji, zarówno w odniesieniu do poszczególnych polis, jak i w odniesieniu do portfela polis. Celem rozliczenia umów reasekuracji Spółka wystawia rachunki techniczne w ustalonych z reasekuratorem okresach rozliczeniowych.

W każdym przypadku Spółka przekazuje na rzecz reasekuratorów część ryzyka wynikającego z konkretnych polis ubezpieczeniowych lub z ryzyk określonych w umowie reasekuracyjnej. W ramach przedmiotowych umów reasekuracji reasekurator przejmuje na siebie określoną część ryzyka i w ustalonej proporcji pokrywa ewentualne odszkodowanie wypłacane przez Spółkę.

W zamian za przejęcie części ryzyka ubezpieczeniowego reasekurator otrzymuje część składki przypisanej według proporcji określonej w umowie reasekuracji (udział reasekuratora w składce).

Udział reasekuratora w regresach ubezpieczeniowych

Ponadto w określonych w umowie reasekuracji sytuacjach Spółka wpłaca na rzecz reasekuratora określoną płatność wynikającą z otrzymanych przez Spółkę regresów ubezpieczeniowych.

Przedmiotowe płatności są dokonywane na podstawie umowy reasekuracji i są jednym ze zobowiązań wynikających z umowy reasekuracji. Tym samym, celem poniesienia przedmiotowych kosztów jest uzyskanie zabezpieczenia na podstawie umowy reasekuracji. W konsekwencji, zdaniem Spółki przedmiotowe koszty są ponoszone w celu zmniejszenia ryzyka ciążącego na Spółce poprzez uzyskanie ochrony na podstawie umowy reasekuracji

Przychody uzyskiwane na podstawie umów reasekuracji.

Jednocześnie z tytułu umów reasekuracji Spółka otrzymuje przychody podatkowe z tytułu:

  • prowizji reasekuracyjnej,
  • udziału reasekuratora w odszkodowaniach.

Spółka ustaliła, iż przedmiotowe koszty i przychody będą rozliczane w okresach rozliczeniowych Okresy rozliczeniowe zostały wskazane w umowie lub w rachunkach technicznych.

Pytania postawione przez Spółkę:

  1. Czy koszty z tytułu udziału reasekuratorów w składce powinny być zaliczone do pośrednich kosztów uzyskania przychodów i w związku z tym, dla celów podatkowych powinny być rozliczane na podstawie art. 15 ust 4d ustawy o pdop w dacie poniesienia...
  2. Czy koszty z tytułu udziału reasekuratora w regresach powinny być zaliczone do pośrednich kosztów uzyskania przychodów i dla celów podatkowych powinny być ujmowane na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o pdop w dacie poniesienia...
  3. Czy przychody z tytułu prowizji reasekuracyjnej oraz udziału reasekuratora w odszkodowaniach powinny być ujmowane na ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub w dacie wystawienia rachunku technicznego...

Stanowisko Spółki:

1. Odnośnie kosztów z tytułu udziału reasekuratorów w składce

Przedmiotowe koszty powinny być zaliczone do pośrednich kosztów uzyskania przychodów i w związku z tym, dla celów podatkowych powinny być rozliczane na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o pdop w dacie poniesienia.

2. Odnośnie udziału reasekuratora w regresach

Koszty z tytułu udziału reasekuratora w regresach powinny być zaliczone do pośrednich kosztów uzyskania przychodów i dla celów podatkowych powinny być ujmowane na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o pdop w dacie poniesienia.

3. Odnośnie przychodów z tytułu prowizji reasekuracyjnej i udziałów reasekuratora w odszkodowaniach. Przychody z tytułu prowizji reasekuracyjnej oraz udziału reasekuratora w odszkodowaniach powinny być ujmowane na ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na rachunku technicznym.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o pdop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop.

Jednocześnie ustawa o pdop dzieli koszty uzyskania przychodów na koszty pośrednio i bezpośrednio związane z przychodem. Niemniej jednak, pomimo ustalenia takiego podziału kosztów ustawa ta nie definiuje, które z kosztów należy zaliczyć do kosztów pośrednich, a które do kosztów bezpośrednich.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o pdop koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, co do zasady, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Natomiast koszty pośrednie, zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o pdop są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeśli jednak koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Ponadto, za dzień poniesiona kosztu uzyskania przychodu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e ustawy o pdop).

W związku z powyższym aby ustalić poprawność zakwalifikowania kosztów reasekuracji do kosztów pośrednich lub bezpośrednich należy ustalić z jakim przychodem te koszty są związane.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o pdop za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o pdop za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, nie później niż dzień: (i) wystawienia faktury lub (ii) uregulowania należności.

Wobec powyższego przychodem zakładu ubezpieczeń będzie przychód z tytułu składki ubezpieczeniowej nawet wówczas, gdy składka ta nie została faktycznie opłacona przez ubezpieczającego.

Ad. 1 Stanowisko Spółki odnośnie udziału reasekuratora w składce

Jak wynika z umów dotyczących reasekuracji reasekurator przejmuje od Spółki określoną część ryzyka ubezpieczeniowego w zamian za uzyskanie określonej opłaty.

W przypadku zajścia przewidzianych umową reasekuracji zdarzeń ubezpieczeniowych, reasekurator jest obowiązany do wypłaty określonych świadczeń.

Spółka pragnie podkreślić, iż celem zawarcia umów reasekuracji, jest ograniczenie ryzyka ciążącego na Spółce. Ograniczenie ryzyka ciążącego na Spółce wiąże się niewątpliwie z możliwościami uzyskiwania przychodów podatkowych przez Spółkę.

Niemniej jednak, w opinii Spółki w analizowanym przypadku brak jest możliwości bezpośredniego przyporządkowania konkretnego przychodu bezpośrednio związanego z zawarciem umowy. W związku z powyższym, w opinii Spółki przedmiotowe koszty powinny być traktowane jako inne niż bezpośrednio związane z przychodem. Tym samym, zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o pdop, przedmiotowe koszty powinny być traktowane, jako koszty pośrednio związane z przychodem.

Przedmiotowe koszty w ocenie Spółki nie powinny być uznane za dotyczące więcej niż jednego roku podatkowego, zatem w całości powinny być ujmowane w rachunku podatkowym w momencie poniesienia.

Ad. 2 Stanowisko Spółki odnośnie udziału reasekuratora w regresach

Zgodnie z umowami reasekuracji Spółka może być zobowiązana do zapłaty na rzecz reasekuratora płatności z tytułu regresów ubezpieczeniowych. Przedmiotowa płatność jest ponoszona w odniesieniu do niektórych polis ubezpieczeniowych.

Koszty z tytułu udziału reasekuratora w regresach są kosztami wynikającymi z umowy z reasekuratorem, na mocy której reasekurator przejmuje część ryzyka ubezpieczeniowego ciążącego na Spółce. Wobec powyższego, celem poniesienia przedmiotowych kosztów jest zmniejszenie poziomu ryzyka, które ciąży na Spółce w wyniku zawarcia przez Spółkę umów ubezpieczenia.

Zdaniem Spółki, brak jest podstaw do łączenia przedmiotowych kosztów z konkretnymi przychodami, natomiast koszty takie powinny być traktowane jako związane z ogólną działalnością Spółki a tym samym z uzyskiwaniem przychodów przez Spółkę.

Wobec powyższego, zdaniem Spółki takie koszty powinny być traktowane w kontekście całokształtu reasekuracji.

Celem zawierania umów reasekuracji przez Spółkę jest zmniejszenie ryzyka ciążącego na Spółce co przyczynia się w istotnym stopniu do uzyskiwania przychodów oraz zabezpieczenia źródła przychodów uzyskiwanych przez Spółkę.

Tym samym, uznając, iż dany koszt jest związany z całokształtem reasekuracji, można argumentować, iż taki koszt powinien stanowić pośredni koszt uzyskania przychodów.

Koszty z tytułu udziału reasekuratora w regresach dotyczą jedynie tego okresu, w którym są one wypłacane. Nie są to płatności które dotyczą oznaczonego okresu lub okresu obowiązywania umowy ubezpieczeniowej.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, należy uznać, że przedmiotowe koszty są związane z jednym rokiem podatkowym ? rokiem w którym zostały poniesione.

W konsekwencji, koszty takie, zdaniem G., powinny zostać ujęte w rachunku podatkowym w pełnej kwocie wdacie ich poniesienia zgodnie z art. 15 ust 4d ustawy o pdop.

Ad. 3 Stanowisko Spółki odnośnie przychodów z tytułu prowizji reasekuracyjnej oraz udziału reasekuratora w odszkodowaniach

W związku z zawartymi umowami reasekuracji Spółka może uzyskiwać także dodatkowe przychody, które są wypłacane przez reasekuratora. Do takich przychodów nalezą:

  • prowizja reasekuracyjna,
  • udział reasekuratora w odszkodowaniach.

Tytuł płatności wynika w takim przypadku z umowy reasekuracji.

Zgodnie z art. 12 ust 3c ustawy o pdop jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Spółka zgodnie z przyjętym rozwiązaniem rozlicza prowizję reasekuracyjną oraz udział reasekuratora w odszkodowaniach w okresach rozliczeniowych.

Długość trwania okresu rozliczeniowego jest określona w umowie lub na wystawionym rachunku technicznym.

Wobec powyższego zdaniem Spółki, przychód może być rozpoznany w ostatnim dniu okresu ustalonego w umowie lub na rachunku technicznym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika