Czy wydatki poniesione przez Spółkę w opisanym stanie faktycznym stanowią koszt uzyskania przychodów?

Czy wydatki poniesione przez Spółkę w opisanym stanie faktycznym stanowią koszt uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 27 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tych wydatków w przypadku podjęcia przez Spółkę decyzji o zbyciu kopalni lub gdyby badania geodezyjne wykazały, że złoże nie nadaje się do eksploatacji,

? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tych wydatków w przypadku podjęcia przez Spółkę decyzji o zbyciu kopalni lub gdyby badania geodezyjne wykazały, że złoże nie nadaje się do eksploatacji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest właścicielem gruntów, które zakupiła w celu eksploatacji złoża gnejsu. W ramach czynności poprzedzających rozpoczęcie eksploatacji złoża Spółka zawarła w dniu 01 kwietnia 2008 r. umowę z wykonawcą, w której zobowiązał się on do opracowania dokumentacji dotyczącej złoża gnejsu obejmującej: wniosek o wydanie koncesji na rozpoznanie złoża, sporządzenie projektu badań złoża, obsługę geologiczną wierceń, sporządzenie dokumentacji geologicznej, projektu zagospodarowania złoża, raportu o oddziaływaniu na środowisko eksploatacji złoża, wniosku o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, wniosku o wydanie koncesji na eksploatację złoża, projektu obszaru i terenu górniczego oraz planu ruchu zakładu górniczego. Spółka poniosła wydatki z tytułu zrealizowania przez wykonawcę wyżej określonych czynności.

Ponadto Spółka poniosła wydatki wynikające z następujących umów:

  1. z dnia 12 maja 2008 r. na wykonanie mapy do celów planistycznych dla terenu przyszłejkopalni,
  2. z dnia 27 sierpnia 2008 r. na opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego projektowanego terenu górniczego złoża,
  3. z dnia 10 września 2008 r. na wykonanie odwiertów i pobrania próbek do badań laboratoryjnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wydatki poniesione przez Spółkę w opisanym stanie faktycznym stanowią koszt uzyskania przychodów...
  2. W jakim momencie należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione przez Spółkę w opisanym stanie faktycznym, czy w momencie ich poniesienia czy też powinny one zostać rozliczone w czasie...
  3. W przypadku gdyby odpowiedź na pytanie 2 wskazywała, iż wydatki poniesione przez Spółkę w opisanym stanie faktycznym należy rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów w czasie, a podatnik podejmie decyzję o zbyciu kopalni, lub po przeprowadzeniu badań geologicznych okaże się, że złoże nie nadaje się do eksploatacji, to w jakim momencie należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów powyższe wydatki...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1)

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze. zm) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Na gruncie przepisów podatkowych do kosztów uzyskania przychodów zaliczane są również te koszty, których nie można powiązać z konkretnym przychodem, jeżeli ich poniesienie jest niezbędne dla zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania podatnika. Z powyższego wynika, iż wydatki związane z przeprowadzeniem czynności w opisanym stanie faktycznym mają na celu zabezpieczenie źródła przychodów, więc stanowią koszt uzyskania przychodów podatnika.

Ad. 2 i 3)

Zgodnie z art. 15 pkt 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy a nie jest możliwe określenie jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Ponadto zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Z powyższego wynika, iż koszty opisane w przedstawionym stanie faktycznym zarówno dla celów podatkowych jak i księgowych należy rozliczać w czasie przez okres równy liczbie lat, na jaki zostanie przyznana koncesja na wydobycie gnejsu. W momencie uzyskania koncesji na eksploatację złoża podatnik będzie w stanie określić w jakim okresie poniesione wydatki będą służyć osiągnięciu przychodów oraz w jakiej proporcji wydatki te będą związane z przychodami konkretnych lat.

Gdyby jednak okazało się, że eksploatacja złoża nie zostanie podjęta, czy to z powodu tego, że po przeprowadzeniu badań geologicznych okaże się, że złoże nie nadaje się do eksploatacji, czy też z powodu podjęcia decyzji o sprzedaży kopalni, wówczas koszty z rozliczeń międzyokresowych powinny zostać jednorazowo spisane w momencie podjęcia decyzji przez kierownika jednostki o nieeksploatowaniu złoża lub o jego sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika