CIT - w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych z organizacją konferencji lub szkoleń

CIT - w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych z organizacją konferencji lub szkoleń

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14.04.2010 r. (data wpływu 19.04.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych z organizacją konferencji lub szkoleń - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.04.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych z organizacją konferencji lub szkoleń.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

M. Sp. z o.o. (dalej: M. lub Spółka) jest podmiotem, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się świadczeniem usług polegających na kompleksowej organizacji konferencji, szkoleń, kursów, seminariów, itp. (dalej łącznie określanych jako: konferencje lub szkolenia). Z tytułu świadczenia tych usług, M. otrzymuje wynagrodzenie w postaci opłaty ponoszonej przez uczestnika konferencji lub szkolenia. Wynagrodzenie to stanowi przychód podatkowy Spółki.

W ramach opłaty ponoszonej przez uczestników konferencji lub szkolenia na rzecz Spółki, poza samym udziałem w konferencji lub szkoleniu, każdy uczestnik ma zagwarantowane wyżywienie oraz bieżącą obsługę pobytu w miejscu szkolenia. Dodatkowo, M. zapewnia zakwaterowanie w hotelu dla trenerów szkoleń, tłumaczy, prelegentów oraz pracowników Spółki zajmujących się obsługą logistyczno-administracyjną konferencji lub szkolenia. Ponadto, zdarza się również, że w ramach organizacji konferencji i szkoleń uczestnicy zapewnione mają takie elementy jak wycieczki z przewodnikiem, oprawa muzyczna określonych elementów konferencji, uroczyste zakończenie wraz z ewentualnym wręczeniem uczestnikom i partnerom konferencji dyplomów. Wszystkie te elementy są uwzględnione w cenie szkolenia.

W celu świadczenia wyżej opisanych usług, Spółka nabywa od podmiotów trzecich towary i usługi, które są niezbędne dla prawidłowej realizacji określonej konferencji lub szkolenia oraz ponosi określone wydatki między innymi na:

  • wynagrodzenia prelegentów i trenerów,
  • usługi hotelowe dla pracowników M., którzy obsługują logistycznie konferencje i biorą czynny udział w warsztatach konferencyjnych, tłumaczy, trenerów i prelegentów,
  • usługi gastronomiczne oraz catering,
  • wynajem sal konferencyjnych, pomieszczeń szkoleniowych, itp.,
  • wynajem zespołu muzycznego występującego podczas kolacji lub konferencji,
  • organizację wycieczki z przewodnikiem lub organizację zajęć integracyjnych dla uczestników,
  • organizację uroczystego zakończenia konferencji lub szkolenia.

Wyżej wymienione towary i usługi nabywane przez M. są niezbędne w celu świadczenia kompleksowej usługi organizacji konferencji lub szkolenia. Wszystkie te wydatki ponoszone przez Spółkę są dla niej podstawą do kalkulacji wysokości opłaty ponoszonej przez uczestnika konferencji lub szkolenia. Wysokość opłaty zależy od zakresu świadczeń, jakie są realizowane na rzecz uczestników w ramach organizowanej konferencji lub szkolenia. W efekcie, w ostatecznym rozrachunku ponoszone przez Spółkę i wymienione wyżej wydatki są pokrywane przez uczestników szkolenia, konferencji lub seminarium, a kwoty uzyskane od uczestników stanowią dla Spółki przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Spółka zadała pytanie:

Czy wymienione w stanie faktycznym wydatki ponoszone przez Spółkę na nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonania kompleksowej usługi świadczonej przez M. w postaci organizacji konferencji lub szkolenia mogą zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów...

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem M., w świetle przepisów ustawy o CIT, wymienione w stanie faktycznym wydatki na nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonania usługi organizacji konferencji lub szkolenia stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

Uzasadnienie stanowiska Spółki:

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Na podstawie tego przepisu uznaje się, iż aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi on spełniać niżej wymienione warunki:

  1. musi zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła;
  2. nie może być wymieniony w katalogu zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Ad 1 Związek wydatków z przychodem

Jak już wskazano w stanie faktycznym, Spółka świadczy usługi organizacji konferencji lub szkoleń. W ramach konferencji lub szkolenia, poza samym wystąpieniem prelegentów lub trenerów, uczestnicy mają zagwarantowane wyżywienie. Ponadto, niektóre konferencje i szkolenia obejmują dodatkowe atrakcje takie elementy jak np. wycieczki z przewodnikiem, uroczyste kolacje oraz oficjalne zakończenie.

Z tytułu wykonania omawianych usług M. uzyskuje wynagrodzenie w postaci opłaty, jaką ponosi uczestnik za udział w konferencji lub szkoleniu. Otrzymana przez M. opłata stanowi przychód podatkowy Spółki. Opłata obejmuje wszelkie koszty poniesione przez Spółkę w celu organizacji szkolenia lub konferencji. Tak więc, aby uzyskać dany poziom opłaty za uczestnictwo M. musi zagwarantować pakiet świadczeń zaoferowanych klientowi, a więc musi ponieść określone koszty (wymienione w stanie faktycznym).

W celu wykonania kompleksowej usługi organizacji szkolenia / konferencji i tym samym osiągnięcia przychodów podatkowych z tego tytułu, Spółka musi ponieść szereg wydatków niezbędnych dla jej prawidłowej realizacji. M. ponosi więc wydatki na usługi hotelowe, wyżywienie (catering), wynajem sali konferencyjnej, opłacenie prelegentów lub trenerów, zorganizowanie uroczystego zakończenia konferencji lub szkolenia. Lista wydatków ponoszonych w związku z realizacją określonej konferencji lub szkolenia, jest uzależniona od rodzaju i programu danej konferencji lub szkolenia. W zależności od poziomu kosztów poniesionych przez Spółkę ustalana wysokość opłata za uczestnictwo konferencji lub szkoleniu.

W świetle powyższego wyraźnie widać bezpośredni związek ponoszonych przez Spółkę wydatków na realizację konferencji lub szkolenia (wymienionych w stanie faktycznym) z przychodem uzyskanym z tytułu otrzymanych opłat za uczestnictwo. Należy zatem uznać, iż wymienione wydatki Spółki na organizację konferencji i szkoleń (w tym wydatki na prowadzących, hotele, gastronomię itp.) są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów. W konsekwencji spełniają one kryterium wyrażone w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT dla zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów M.

Ad 2 Katalog wydatków zawarty w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT

W art. 16 ust. 1 ustawy o CIT ustawodawca zawarł katalog wydatków, które pomimo związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Przepis ten nie wymienia wydatków ponoszonych na organizację konferencji i szkoleń. W konsekwencji, należy uznać, iż przedstawione w stanie faktycznym wydatki ponoszone przez Spółkę na organizację konferencji i szkoleń nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Jednocześnie, Spółka pragnie podkreślić, iż wydatki na organizację konferencji i szkoleń nie stanowią wydatków na reprezentację, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. W świetle tego przepisu wydatki ponoszone przez M. w celu wykonania usługi organizacji szkolenia byłyby wyłączone z kosztów uzyskania przychodów tylko w przypadku, jeżeli byłyby one ponoszone na cele reprezentacji Spółki.

Ustawa o CIT nie zawiera co prawda definicji pojęcia reprezentacji. W konsekwencji, należy odwołać się do językowej definicji tego pojęcia. ?Słownik języka polskiego? pod redakcją prof. Stanisława Dubisza definiuje reprezentację jako okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną. W świetle tak sformułowanej definicji, na gruncie ustawy o CIT przyjmuje się, że reprezentacja to występowanie w imieniu podatnika (firmy) wiążące się z okazałością, wytwornością, w celu wywołania jak najlepszego wrażenia przy reprezentowaniu firmy. Celem wydatków na reprezentację jest m.in. kształtowanie i utrwalanie określonego wizerunku zewnętrznego firmy w oczach klientów, kontrahentów i opinii publicznej.

Jak zostało już podkreślone, towary i usługi związane z organizacją konferencji i szkoleń nabywane są przez Spółkę wyłącznie w celu ich dalszej odsprzedaży w postaci kompleksowej usługi. W żadnym zakresie więc celem tych wydatków nie jest pełnienie funkcji reprezentacyjnej dla M.

W świetle powyższego, nie ulega wątpliwości, iż wszystkie wydatki ponoszone przez Spółkę służące wykonaniu usług organizacji konferencji lub szkoleń nie stanowią wydatków na reprezentację Spółki i w konsekwencji, nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na gruncie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.

Praktyka organów podatkowych

Przedstawione powyżej Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w jednolitej praktyce organów podatkowych wyrażonej w oficjalnych interpretacjach prawa podatkowego, miedzy innymi takich jak:

  • interpretacja prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 8 czerwca 2009 r. (sygn. ITPB3/423-131/09/PS),
  • interpretacja prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 3 kwietnia 2009 r. (sygn. ILPB3/423-58/09-4/MC),
  • interpretacja prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 września 2007 r. (sygn. ILPB3/423-20/07-2/HS),
  • interpretacja prawa podatkowego wydana przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 2 kwietnia 2007 r. (sygn. 1472/ROPI/423-35/07/AP),
  • interpretacja prawa podatkowego wydana przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 22 marca 2007 r. (sygn. 1472/ROPI/423-22/07/AP).

W wyżej przedstawionych interpretacjach organy podatkowe wyraźnie potwierdziły, iż wydatki na realizację kompleksowej usługi organizacji konferencji lub szkoleń (w tym wydatki na usługi hotelowe i gastronomiczne) stanowią koszty poniesione w celu uzyskania przychodów. Jednocześnie organy potwierdziły, iż wydatki takie nie stanowią wydatków na reprezentację, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.

Podsumowanie

Mając na uwadze fakt, iż wydatki ponoszone przez Spółkę na organizację konferencji i szkoleń:

  • zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów oraz
  • nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT,

- nie ulega wątpliwości, że mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Powyższe stanowisko jest również zgodne z jednolitą praktyką organów podatkowych w przedmiotowym zakresie, która znajduje potwierdzenie w wyżej przytoczonych interpretacjach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

ILPB3/423-20/07-2/HS, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-58/09-4/MC , interpretacja indywidualna

ITPB3/423-131/09/PS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika