1.Czy Towarzystwo przyjmując darowiznę w obu opisanych przypadkach może skorzystać ze zwolnienia (...)

1.Czy Towarzystwo przyjmując darowiznę w obu opisanych przypadkach może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego zawartego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
2.Czy darowiznę należy przyjąć do środków trwałych i amortyzować?
3.Na jakim druku należy zgłosić do urzędu skarbowego to zdarzenie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10.06.2009 r. (data wpływu 15.06.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego ? jest prawidłowe;

  • amortyzacji spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego otrzymanego w darowiźnie ? jest prawidłowe;

  • obowiązku złożenia informacji o otrzymanej darowiźnie do urzędu skarbowego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.06.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego, amortyzacji spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego otrzymanego w darowiźnie, obowiązku złożenia informacji o otrzymanej darowiźnie do urzędu skarbowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza przyjąć od osoby fizycznej darowiznę rzeczową ? własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego (3 pokoje). Towarzystwo ma dwie możliwości przyjęcia darowizny:

  1. Przyjęcie darowizny bez zastrzeżeń.
  2. Przyjęcie darowizny z zastrzeżeniem darczyńcy dotyczącym dożywotniego zamieszkania w części darowanego lokalu (1 pokoju), przy czym darczyńca jednocześnie sprawowałby opiekę nad ww. lokalem, który Wnioskodawca przewiduje przeznaczyć na cele statutowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Towarzystwo przyjmując darowiznę w obu opisanych przypadkach może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego zawartego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  2. Czy darowiznę należy przyjąć do środków trwałych i amortyzować...
  3. Na jakim druku należy zgłosić do urzędu skarbowego to zdarzenie...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Pytanie nr 1

Działalność Towarzystwa, w opinii Wnioskodawcy spełnia wymogi zawarte w art. 17 ust.1 pkt 4 ponieważ:

  • darczyńca jest osobą fizyczną;
  • Towarzystwo jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w KRS i posiada osobowość prawną;
  • Towarzystwo nie prowadzi działalności gospodarczej;
  • uzyskane przychody Towarzystwo przeznacza na działalność statutową.

Celami statutowymi zawartymi w § 5 i § 6 jego statutu są:

  1. Pielęgnowanie antropozoicznej nauki duchowej wraz z tym, co wypracowała ona dla braterstwa pomiędzy ludźmi, dla moralnego, religijnego, artystycznego oraz ogólnego życia istoty ludzkiej;
  2. Rozwijanie dążeń artystycznych, naukowych, wychowawczych i społecznych w stosownych do tego formach;
  3. Towarzystwo działa przez organizowanie wykładów, kursów, imprez artystycznych, narad, sympozjów i innych spotkań oraz prowadzenie własnej działalności wydawniczej.

Pytanie nr 2

Wnioskodawca oparł się na art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i jest zdania, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu podlega amortyzacji i jest środkiem trwałym.

Pytanie nr 3

Zdaniem Wnioskodawcy do urzędu skarbowego należy złożyć informację o otrzymanej darowiźnie na druku CIT-D.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się w zakresie:

  • możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego za prawidłowe;
  • amortyzacji spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego otrzymanego w darowiźnie za prawidłowe;
  • obowiązku złożenia informacji o otrzymanej darowiźnie do urzędu skarbowego za prawidłowe.

Odpowiedź na pytanie nr 1.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Z art. 7 ust. 2 ww. ustawy wynika, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo ? techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenie wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego ? w części przeznaczonej na te cele.

Zwolnienie to dotyczy takich podmiotów, których cele statutowe są tożsame z celami wymienionymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, z wyłączeniem podmiotów wymienionych w art. 17 ust. 1c.

Stosownie do art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin ? wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Dla zastosowania omawianego zwolnienia, dochody mogą być wydatkowane w sposób bezpośredni ale i pośredni, np. poprzez wspieranie określonej działalności ? jeżeli tylko wynika to z zatwierdzonego statutu jednostki.

Zwolnienie zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest zwolnieniem warunkowym i zależy od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

  • celem statutowym podatnika musi być działalność wymieniona w tym przepisie,
  • uzyskane przez niego dochody muszą być wydatkowane na ten cel.

Przy czym zwolnienie to nie jest uzależnione od rodzaju uzyskiwanego dochodu. Ważny jest bowiem cel na jaki jest ten dochód przeznaczony, a nie źródło jego pochodzenia. Natomiast jeżeli działalność statutowa będzie przewidywała również realizację innych celów, niż wymienionych w tym przepisie, to przeznaczenie dochodów podatnika na realizację tych ?innych celów? nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia od opodatkowania.

W myśl art. 17 ust. 1a zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, w rozumieniu odrębnych przepisów, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego.

Nie są wolne od podatku również dochody uzyskane z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a ? 17k.

Zgodnie z art. 17 ust. 1a pkt 2 zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

Służebność jest ograniczonym prawem rzeczowym, uregulowanym przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Przepisy prawa cywilnego, z uwagi na odrębność charakteru jak i funkcji, rozróżniają służebność osobistą i gruntową. Z treści art. 296 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista).

Zgodnie z art. 245 § 1 i art. 251 z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego oraz do ochrony praw rzeczowych ograniczonych stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności i ochronie własności.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza przyjąć darowiznę rzeczową ? własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu (3 pokoje) od osoby fizycznej z ewentualnym zastrzeżeniem dożywotniego zamieszkania darczyńcy w części darowanego lokalu (1 pokój), przy czym darczyńca jednocześnie sprawowałby opiekę nad ww. lokalem, który Wnioskodawca przewiduje przeznaczyć na cele statutowe.

Towarzystwo jest stowarzyszeniem zarejestrowanym i posiada osobowość prawną.

Celami statutowymi Towarzystwa zawartymi w § 5 i § 6 jego statutu są:

  1. Pielęgnowanie antropozoicznej nauki duchowej wraz z tym, co wypracowała ona dla braterstwa pomiędzy ludźmi, dla moralnego, religijnego, artystycznego oraz ogólnego życia istoty ludzkiej;
  2. Rozwijanie dążeń artystycznych, naukowych, wychowawczych i społecznych w stosownych do tego formach;
  3. Towarzystwo działa przez organizowanie wykładów, kursów, imprez artystycznych, narad, sympozjów i innych spotkań oraz prowadzenie własnej działalności wydawniczej.

Stwierdzić należy zatem, iż Towarzystwo realizując cele statutowe w zakresie działalności naukowej, oświatowej i kulturalnej, spełnia warunki uprawniające do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przekazując lokal na cele statutowe. Zwolnienie przysługuje jeżeli darowizna zostanie przyjęta bez zastrzeżeń, a także w przypadku gdy darczyńca zastrzeże sobie prawo dożywotniego zamieszkania w części darowanego lokalu (mieszkania).

Odpowiedź na pytanie nr 2.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca zamierza przyjąć od osoby fizycznej darowiznę rzeczową w postaci własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego (3 pokoje).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 podatnicy są obowiązani do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Zasady dotyczące dokonywania odpisów z tytułu zużycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (odpisów amortyzacyjnych) zamieszczone zostały w przepisach art. 16a-16m ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

W myśl art. 16b ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  5. licencje,
  6. prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003

  • o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Amortyzacji nie podlegają na podstawie art. 16c grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe, dzieła sztuki i eksponaty muzealne, wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 16b ust. 2 pkt 2, składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano tę działalność.

W myśl art. 16d ust. 2 ww. ustawy składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4.

W związku z powyższym na podstawie art. 16b Wnioskodawca otrzymane w darowiźnie własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu powinien wprowadzić do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i amortyzować, a zatem stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego jest prawidłowe

Odpowiedź na pytanie nr 3.

Przepisy art. 18 ust. 1e ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowią, iż podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1h, otrzymujący darowizny, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 7 oraz w art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, są obowiązani w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, wyodrębnić z przychodów kwotę ogółem otrzymanych darowizn ze wskazaniem celu jej przeznaczenia zgodnie ze sferą działalności pożytku publicznego, o której mowa w art. 4 ustawy wymienionej w ust. 1 pkt 1, a także celu, o którym mowa w ust. 1 pkt 7, wraz z wyszczególnieniem darowizn pochodzących od osób prawnych z podaniem nazwy i adresu darczyńcy, jeżeli jednorazowa kwota darowizny przekracza 15.000 zł lub jeżeli suma wszystkich darowizn otrzymanych w danym roku podatkowym od jednego darczyńcy przekracza 35.000 zł,

Biorąc powyższe pod uwagę, podatnicy otrzymujący darowizny, którzy są obowiązani do składania zeznania rocznego, muszą w zeznaniu rocznym wyodrębnić z przychodów kwotę wszystkich otrzymanych darowizn oraz wskazać cele ich przeznaczenia, zgodnie z celem działalności pożytku publicznego. Dodatkowo, jeżeli jednorazowa kwota darowizny od darczyńcy - osoby prawnej - przekracza 15.000,00 zł, obdarowana organizacja ma obowiązek wyszczególnić w zeznaniu taką darowiznę poprzez podanie nazwy i adresu darczyńcy. Obowiązek ten powstaje również, gdy suma wszystkich darowizn otrzymanych w roku podatkowym od tego samego darczyńcy przekracza 35.000,00 zł.

Organizacje są obowiązane do złożenia zeznania rocznego wraz z powyższymi informacjami do końca trzeciego miesiąca roku następnego po roku podatkowym.

Natomiast organizacje, które nie mają obowiązku składania zeznania rocznego, mają obowiązek przekazać bezpośrednio urzędowi skarbowemu informacje o kwocie ogółem otrzymanych darowizn, ze wskazaniem celu ich przeznaczenia (zgodnie ze sferą działalności pożytku publicznego), wraz z wyszczególnieniem darowizn pochodzących od osób prawnych (z podaniem nazwy i adresu), jeżeli jednorazowa kwota darowizny przekracza 15.000,00 zł lub jeżeli suma wszystkich darowizn otrzymanych w danym roku podatkowym od jednego darczyńcy przekracza 35.000,00 zł. Informacje te muszą zostać podane w terminie jak przy składaniu zeznania rocznego. W przypadku, gdy jednorazowa kwota darowizny przekroczy 15.000,00 zł lub jeżeli suma wszystkich darowizn otrzymanych w danym roku podatkowym od jednego darczyńcy przekroczy 35.000,00 zł ma również obowiązek wypełnienia poz. 24 informacji CIT-D z podaniem nazwy i adresu darczyńcy.

Oprócz podania ogólnej kwoty otrzymanych darowizn oraz wskazania darczyńców, których dane podlegają ujawnieniu, podatnik ma obowiązek wskazać cele, na które została przeznaczona darowizna.

Reasumując, Wnioskodawca przyjmując w darowiźnie własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu obowiązany jest do przekazania informacji o otrzymanej darowiźnie w deklaracji CIT-D.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB5/423-270/10-4/AM, interpretacja indywidualna

IPPB5/423-270/10-6/AM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika