W odniesieniu do Nagród wydawanych Laureatom (podmiotom podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym (...)

W odniesieniu do Nagród wydawanych Laureatom (podmiotom podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych), na Wnioskodawcy (jako na wydającym te Nagrody) nie będzie spoczywać obowiązek pobrania i odprowadzenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18.05.2012 r. (data wpływu 21.05.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • sytuacji podatkowej płatnika w związku z wydaniem nagród laureatom będącym osobami prawnymi ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 21 maja 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sytuacji podatkowej płatnika w związku z wydaniem nagród laureatom będącym osobami prawnymi.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca (dalej jako Spółka, Wnioskodawca) w ramach prowadzonej działalności świadczy szeroko rozumiane usługi reklamowe, w tym m.in. usługi organizacji i obsługi konkursów, loterii, programów lojalnościowych i innych akcji promocyjnych/ marketingowych/ reklamowych/ lojalnościowych.

Spółka będzie organizować dla swoich klientów akcje marketingowe - konkursy (dalej jako Akcja) skierowane do różnego kręgu odbiorców. Krąg adresatów Akcji może być zróżnicowany. Akcja może być kierowana np. jedynie do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (tj. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą spółek cywilnych, spółek osobowych, spółek kapitałowych) jak również do nieograniczonego kręgu adresatów (laureatami nagrodzonymi w ramach Akcji mogą być zarówno podmioty prowadzące działalność gospodarczą jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej), dalej łącznie jako ?Laureaci?, przy czym w odniesieniu do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą - udział w Akcji będzie pozostawał w związku z wykonywaną przez nich działalnością gospodarczą i jednocześnie nagrody w Akcji będą konsekwencją czynności wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Mogą się zdarzyć również sytuacje, w których Wnioskodawca będzie występować jedynie w roli podmiotu wydającego/stawiającego do dyspozycji nagrody w Akcjach, w których organizatorem będzie podmiot inny niż Wnioskodawca. Cel Akcji, warunki uczestnictwa w Akcji, charakterystyka Akcji, sposób wyłaniania zwycięzców, opis nagród i sposób ich wydawania będą każdorazowo szczegółowo określane w regulaminie Akcji.

Laureaci mogą otrzymywać określone nagrody ? zarówno nagrody pieniężne jak i nagrody rzeczowe, dalej jako Nagrody.

Wnioskodawca jako organizator Akcji lub jako podmiot zobowiązany do wydania Nagród zobowiązuje się do wydawania/stawiania do dyspozycji Nagród Laureatom w ramach Akcji. Wnioskodawca będzie przekazywać Nagrody bezpośrednio Laureatom.

W przypadku gdy Laureatem będzie podmiot prowadzący działalność gospodarczą Wnioskodawca będzie uzyskiwać od tych Laureatów oświadczenia, z których wynikać będzie, że otrzymana nagroda zostanie uzyskana w związku z prowadzoną przez tych Laureatów działalnością gospodarczą.

Przedmiotem niniejszego wniosku nie jest ocena czy Akcje będą stanowić konkurs na gruncie przepisów prawa podatkowego i jednocześnie Wnioskodawca na potrzeby przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego przyjmuje założenie, że charakter Akcji pozwala na uznanie jej za konkurs w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w związku z wydawanymi Nagrodami na rzecz Laureatów w ramach Akcji (tj. zarówno na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą spółek cywilnych, spółek osobowych, czy spółek kapitałowych) na Spółce, jako podmiocie wydającym Nagrody będą ciążyły obowiązki płatnika wynikające z ustaw o podatkach dochodowych?


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych.


W części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.


Zdaniem Wnioskodawcy, na to czy na Spółce będą ciążyć obowiązki płatnika podatku od wydawanych Nagród bezpośredni wpływ ma charakter/rodzaj Laureata. Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.


Laureaci osoby prawne


W myśl art. 26 ust. 1 ustawy dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej jako ?ustawa CIT?) osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.


Obowiązki płatnika w podatku dochodowym od osób prawych wynikają zasadniczo z dwóch tytułów, a mianowicie z wypłacenia dywidendy (art. 22 ust. 1 ustawy CIT) oraz należności o jakich mowa w art. 21 ust. 1 ustawy CIT.


W tym miejscu Wnioskodawca wskazuje, że żadna z powyższych okoliczności nie ma miejsca w przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego.


W konsekwencji Spółka stoi na stanowisku, że w przypadku wydania Nagród części Laureatom, podmiotom, które są osobami prawnymi, po stronie Spółki nie wystąpią obowiązki płatnika, a wartość Nagrody będzie podlegać opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej i to Laureat zobowiązany będzie opodatkować Nagrodę we własnym zakresie.

Takie stanowisko znajduje poparcie w aktualnej linii interpretacyjnej organów podatkowych (tak przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 21 lipca 2009 r., nr IBPBI/2/423-498/09/MS).

Analogicznie wypowiedział się również Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 8 listopada 2011 r. (nr ILPB4/423-277/11-2/MC) wskazując, ?że nagrody (wygrane) w konkursie skierowanym do spółek prawa handlowego są ściśle powiązane z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą. Po stronie ww. uczestników następuje przysporzenie majątkowe w postaci wzrostu ich aktywów, uzyskane dzięki prowadzonej działalności gospodarczej Wartość tych nagród (wygranych) należy traktować jako przychód z działalności gospodarczej tych spółek, który należy doliczyć do pozostałych przychodów i łączną kwotę opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych. Reasumując, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek pobrania o odprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych od nagród (wygranych) uzyskanych przez laureatów konkursu skierowanego do spółek prawa handlowego. Przychód ten winien być opodatkowany samodzielnie przez odbiorców przedmiotowych nagród.?

W ocenie Wnioskodawcy w odniesieniu do Nagród wydawanych Laureatom (podmiotom podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych), na Wnioskodawcy (jako na wydającym te Nagrody) nie będzie spoczywać obowiązek pobrania i odprowadzenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika