Czy wypłacając wynagrodzenie (regulując należność wynikającą z faktury) za powyżej opisane w (...)

Czy wypłacając wynagrodzenie (regulując należność wynikającą z faktury) za powyżej opisane w stanie faktycznym usługi Wydawnictwo powinno potrącać zryczałtowany podatek dochodowy (tzw. podatek u źródła)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.05.2012r. (data wpływu 01.06.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) ? jest nieprawidłowe.


Porady prawne

UZASADNIENIE


W dnu 01.06.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Sp. z o.o. wysyła do usługobiorcy mającego siedzibę w Indiach drogą elektroniczną książki w pliku PDF. Usługobiorca z Indii dokonuje składu i łamania tekstu wraz z montażem ilustracji w celu umożliwienia publikacji ich na stronie internetowej. Po wykonaniu tych czynności usługobiorca odsyła nam książki drogą elektroniczną w postaci pliku XML. Treść książek pozostaje bez zmian, zmieniony zostaje tylko format. W ramach tej usługi przeważającą część stanowi usługa składu publikacji polegająca na dopasowaniu zawartości publikacji do wyświetlania na stronie internetowej. Te czynności wykonują pracownicy usługobiorcy. Po wykonaniu usługi podmiot z Indii wystawia faktury na podstawie, których wydawnictwo powinno dokonać zapłaty za wykonane usługi.

Kwota do zapłaty jest uzależniona od ilości stron i obrazków, dla których dokonany został skład na nowy format. Wydawnictwo nie posiada certyfikatu rezydencji usługobiorcy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy wypłacając wynagrodzenie (regulując należność wynikającą z faktury) za powyżej opisane w stanie faktycznym usługi Wydawnictwo powinno potrącać zryczałtowany podatek dochodowy (tzw. podatek u źródła)?


Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20 % przychodu podlegają przychody podatników, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu z tytułu:

  1. z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),
  2. z opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie Imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolite Polskiej,
    2a) z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.


Zdaniem Wnioskodawcy usługi składu tekstu i zmiany formatu, w celu publikacji na stronie internetowej nie mieszczą się w katalogu wymienionych wyżej przychodów, wobec czego nie należy pobierać zryczałtowanego podatku dochodowego.


Dodatkowo, w celu potwierdzenia charakteru usługi Wydawnictwo wystąpiło do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego z wnioskiem o zaklasyfikowanie opisywanej w stanie faktycznym usługi do odpowiedniego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWIU).
2a) z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.


Pismem z dnia 02.05.2012r. Urząd Statystyczny zaklasyfikował przedmiotową usługę do kategorii PKWiU 18.13.10.0 ?Usługi związane z przygotowaniem do druku?.


Spółka ma świadomość, że klasyfikacja statystyczna ma w tym przypadku charakter jedynie pomocniczy, jednak w związku z brakiem definicji ustawowych dotyczących charakteru świadczeń, zdaniem Spółki, wskazane jest sięgnięcie do takiego źródła jakim jest PKWIU.


Reasumując, zdaniem Spółki Wydawnictwo nie powinno dokonując wypłaty na rzecz podmiotu z Indii za wykonane usługi, potrącać zryczałtowanego podatku dochodowego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ? ograniczony obowiązek podatkowy.

W świetle art. 3 ust. 2 ustawy o pdop decydujące znaczenie ma miejsce osiągania dochodów, nie zaś miejsca świadczenia usług. Podmiot zagraniczny wskazany we wniosku jest niewątpliwe podatnikiem wymienionym w art. 3 ust. 2 ustawy o pdop tj. nie mającym siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającym w Polsce obowiązkowi podatkowemu od dochodów, które zostały osiągnięte na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W stosunku do niektórych dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmioty zagraniczne, obowiązek potrącenia podatku od tych dochodów spoczywa na podmiocie polskim dokonującym wypłaty należności będącej źródłem tego dochodu. Takie rodzaje przychodów zostały określone w art. 21 ust 1 i art. 22 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W art. 21 wymienione zostały określone rodzaje należności wypłacane przez podmioty polskie podmiotom zagranicznym, w przypadku uzyskania których, podmiot zagraniczny podlega opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym, a obowiązanym do jego potracenia i odprowadzenia do urzędu skarbowego jest podmiot polski. Podatek ten nazywany jest podatkiem ?u źródła? ze względu na szczególny sposób jego poboru, który dokonywany jest przez polski podmiot wypłacający określone należności na rzecz nierezydenta, w trybie i na zasadach wymienionych w art. 26 ustawy o pdop.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 2a w/w ustawy, podatnicy podlegający ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, uzyskujący na terytorium Polski przychody z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 20% od tych przychodów.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca ?wysyła do usługobiorcy mającego siedzibę w Indiach drogą elektroniczną książki w pliku PDF. Usługobiorca z Indii dokonuje składu i łamania tekstu wraz z montażem ilustracji w celu umożliwienia publikacji ich na stronie internetowej. Po wykonaniu tych czynności usługobiorca odsyła nam książki drogą elektroniczną w postaci pliku XML. Treść książek pozostaje bez zmian, zmieniony zostaje tylko format. W ramach tej usługi przeważającą część stanowi usługa składu publikacji polegająca na dopasowaniu zawartości publikacji do wyświetlania na stronie internetowej. Te czynności wykonują pracownicy usługobiorcy. Po wykonaniu usługi podmiot z Indii wystawia faktury na podstawie, których wydawnictwo powinno dokonać zapłaty za wykonane usługi. (?.) Kwota do zapłaty jest uzależniona od ilości stron i obrazków, dla których dokonany został skład na nowy format?.

Organ podatkowy pragnie zauważyć, iż przez elektroniczne przetwarzanie danych należy rozumieć ogólne określenie funkcji spełnianych przez urządzenia elektronicznej techniki cyfrowej (komputery i sprzęt pomocniczy), a zwłaszcza funkcji niebędących wyłącznie obliczeniowymi, jak np. przetwarzanie tekstów, grafika komputerowa, automatyzacja prac biurowo-administracyjnych, wspomaganie projektowania itp. Dane przetwarzane przez komputery mogą być cyfrową reprezentacją dowolnych informacji: tekstowych, obrazowych, dźwięków, obrazów filmowych.

W rezultacie w ocenie organu podatkowego usługi świadczone przez jej kontrahenta indyjskiego mieszczą się w katalogu usług wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zasadnicze znaczenie dla kwestii opodatkowania kwot uzyskanych przez kontrahenta indyjskiego z tytułu świadczenia usług ma wobec powyższego ustalenie, czy przychody te uzyskane zostały na terytorium Polski. W świetle art. 21 ust. 1 ustawy ustawodawca nie uzależnił bowiem opodatkowania przychodów z tytułu świadczeń, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2a, od faktu, czy są one wykonywane na terytorium Polski, wskazał natomiast, że opodatkowaniu podlegają przychody uzyskane na terytorium Polski.

W związku z tym, iż usługi świadczone przez zagranicznego kontrahenta wywołają skutek w postaci powstania (powiększenia się) przychodów u ich odbiorcy, którym jest Spółka, to dochód uzyskany przez podmiot świadczący usługi winien być opodatkowany w Polsce.

Zgodnie z powołanym art. 21 ust. 2 ustawy postanowienia art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

We wniosku z dnia 22.05.2012 r. podano, iż Kontrahentem Wnioskodawcy jest podmiot mający siedzibę w kraju (Indie), z którym Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (umowa z dnia 21 czerwca 1989r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Indii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1990r. Nr 8, poz. 46, dalej umowa polsko ? indyjska). Kontrahent nie dostarczył jednak Spółce aktualnego certyfikatu rezydencji podatkowej.

Jak wynika z przepisu art. 26 ust. 1 updop osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 updop oraz w art. 22 ust. 1 updop, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Posiadanie certyfikatu rezydencji podmiotu zagranicznego upoważnia płatnika do zastosowania stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę, zamiast stosowania stawki określonej w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub do niepobrania podatku zgodnie z odpowiednim przepisem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę. Zatem, w sytuacji kiedy Wnioskodawca nie posiada aktualnego certyfikatu rezydencji podmiotu zagranicznego, ma on obowiązek stosowania przepisów prawa krajowego.


W rezultacie na Wnioskodawcy jako na płatniku spoczywa na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłat należności określonych w art. 21 ust. 1 pkt 2a ww. ustawy na rzecz kontrahenta zagranicznego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ?? tekst jednolity Dz.U.2012, poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika