1) Czy Spółka - w związku z przyszłą spłatą pożyczek - będzie zobowiązana odpowiednio skorygować (...)

1) Czy Spółka - w związku z przyszłą spłatą pożyczek - będzie zobowiązana odpowiednio skorygować przychody lub koszty podatkowe o różnice kursowe powstałe między dniem otrzymania aportów, a dniem faktycznej spłaty pożyczek, obliczone według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, tj. kursu średniego NBP zastosowanego przez Spółkę do wyceny pożyczek na dzień otrzymania aportów oraz kursu faktycznie zastosowanego albo kursu średniego NBP - przy braku kursu faktycznie zastosowanego - z dnia spłaty pożyczek? 2) Czy odsetki zapłacone w związku z pożyczkami będą stanowiły koszt podatkowy Spółki w momencie ich zapłaty w części dotyczącej odsetek naliczonych bądź skapitalizowanych za okres od dnia otrzymania aportu? 3) Czy w związku z nabyciem zorganizowanych części przedsiębiorstw jako wkładów niepieniężnych, Spółka będzie zobowiązana do kontynuowania amortyzacji dokonywanej przez spółki wnoszące aporty od wartości początkowej przyjętej przez spółki wnoszące aporty, z uwzględnieniem dokonanych dotychczas przez te spółki odpisów amortyzacyjnych oraz Spółka będzie uprawniona do zaliczania odpisów amortyzacyjnych od otrzymanych w ramach aportów składników majątkowych w całości do kosztów uzyskania przychodów Spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18.08.2009 r. (data wpływu 21.08.2009 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w części dotyczącej:

  • amortyzacji składników majątkowych otrzymanych aportem w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.08.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dotyczącym skutków podatkowych związanych z aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka planuje podwyższenie kapitału zakładowego, na którego pokrycie otrzyma zorganizowane części przedsiębiorstw w formie wkładów niepieniężnych. Przedmiotowe aporty będą obejmowały między innymi nieruchomości oraz zobowiązania z tytułu pożyczek (dalej łącznie jako: ?pożyczki?). Pożyczki zostaną przejęte przez Spółkę za zgodą wierzycieli na podstawie art. 519 Kodeksu cywilnego. Przedmiotowe pożyczki zostały zaciągnięte w walucie obcej, nie podlegały przewalutowaniu i będą spłacane przez Spółką również w walucie obcej. Zarówno podmioty wnoszące aporty do Spółki, jak i Spółka stosują podatkową metodę ustalania różnic kursowych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

W ramach pożyczek, Spółka przejmie również odsetki od pożyczek. Naliczanie bądź kapitalizacja odsetek będą kontynuowane po dniu otrzymania aportów przez Spółkę na zasadach przyjętych między wierzycielami, a spółkami wnoszącymi aporty.

Składniki majątkowe stanowiące środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które zostaną nabyte przez Spółkę w ramach zorganizowanych części przedsiębiorstw, są wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotów wnoszących aporty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  1. Czy Spółka - w związku z przyszłą spłatą pożyczek - będzie zobowiązana odpowiednio skorygować przychody lub koszty podatkowe o różnice kursowe powstałe między dniem otrzymania aportów, a dniem faktycznej spłaty pożyczek, obliczone według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, tj. kursu średniego NBP zastosowanego przez Spółkę do wyceny pożyczek na dzień otrzymania aportów oraz kursu faktycznie zastosowanego albo kursu średniego NBP - przy braku kursu faktycznie zastosowanego - z dnia spłaty pożyczek...
  2. Czy odsetki zapłacone w związku z pożyczkami będą stanowiły koszt podatkowy Spółki w momencie ich zapłaty w części dotyczącej odsetek naliczonych bądź skapitalizowanych za okres od dnia otrzymania aportu...
  3. Czy w związku z nabyciem zorganizowanych części przedsiębiorstw jako wkładów niepieniężnych, Spółka będzie zobowiązana do kontynuowania amortyzacji dokonywanej przez spółki wnoszące aporty od wartości początkowej przyjętej przez spółki wnoszące aporty, z uwzględnieniem dokonanych dotychczas przez te spółki odpisów amortyzacyjnych oraz Spółka będzie uprawniona do zaliczania odpisów amortyzacyjnych od otrzymanych w ramach aportów składników majątkowych w całości do kosztów uzyskania przychodów Spółki...

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie nr 3. W zakresie pytań nr 1 i 2, zostanie wydana odrębna interpretacja.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 3

Spółka stoi na stanowisku, że wartość początkowa dla celów amortyzacji otrzymanych aportem w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa składników majątkowych, powinna zostać ustalona przez Spółkę w wartości wynikającej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport, a odpisy amortyzacyjne od wniesionych aportem składników majątkowych powinny być dokonywane przez Spółkę na zasadzie kontynuacji od tak ustalonej wartości i w całości zaliczane do kosztów podatkowych Spółki.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodu są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16 ustawy o CIT.

Ustawodawca w przepisach ustawy o CIT przewidział dla celów amortyzacji szczególne zasady ustalania wartości początkowej składników majątkowych otrzymanych w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Regulacją podstawową dla określenia wartości składników majątku wchodzącego w skład otrzymanej aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest art. 16g ust. 10a w zw. z art. 16g ust. 9 ustawy o CIT. Zgodnie z powołanymi przepisami, w razie nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w drodze wkładu niepieniężnego, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport (tzw. zasada kontynuacji amortyzacji).

Dopełnieniem wskazanej zasady kontynuacji amortyzacji jest reguła określona w art. 16h ust. 3a w związku z art. 16h ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którą podmiot nabywający zorganizowaną część przedsiębiorstwa w drodze wkładu niepieniężnego dokonuje odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot wnoszący aport.

W analizowanym przypadku, biorąc pod uwagę, że Spółka w ramach otrzymanej w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa otrzyma składniki majątkowe wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport, Spółka powinna zastosować tzw. zasadę kontynuacji amortyzacji wynikającą z art. 16g ust. 10a w związku z art. 16g ust. 9 ustawy o CIT. Ponadto, Spółka powinna zarówno uwzględnić dotychczasową wysokość odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez podmiot wnoszący aport, jak i kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez ten podmiot.

Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, m. in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 listopada 2007 r., IP-PB3-423-149/07-2/MB czy interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 12 października 2007 r., ITPB1/423-28/07/MR. W drugiej z tych interpretacji organ podatkowy stwierdził, iż ?wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się zasadniczo w wysokości wartości początkowej określonej przez wnoszącego wkład, która ma odzwierciedlenie w prowadzonej przez niego ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych?.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Spółki, będzie ona uprawniona do zaliczenia do kosztów podatkowych całości odpisów amortyzacyjnych od wartości składników majątkowych otrzymanych w ramach aportu, ustalonej zgodnie z wyżej powołaną zasadą kontynuacji amortyzacji (tj. przyjęciu wartości początkowej przedmiotowych składników zgodnie z ewidencją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport, uwzględnieniu dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez podmiot wnoszący aport oraz przyjęciu metody amortyzacji stosowanej przez podmiot wnoszący aport). W szczególności art. 16 ust. 1 ustawy o CIT nie stanowi o wyłączeniu z kosztów podatkowych ustalonych zgodnie z art. 16a - 16m ustawy o CIT, odpisów amortyzacyjnych od składników majątkowych otrzymanych tytułem aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w części dotyczącej amortyzacji składników majątkowych otrzymanych aportem w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

ILPB4/423-219/10-3/MC, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-100/10-2/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-101/10-2/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-102/10-2/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-103/10-2/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-104/10-2/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-106/10-2/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-109/10-2/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-110/10-2/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-112/10-2/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-115/10-2/MS, interpretacja indywidualna

IP-PB3-423-149/07-2/MB, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-97/10-2/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-98/10-2/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-99/10-2/MS, interpretacja indywidualna

IPPB5/423-493/09-5/PJ, interpretacja indywidualna

ITPB1/423-28/07/MR, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika