Czy wydzielenie ze struktury spółki składników materialnych i niematerialnych wnoszonych aportem (...)

Czy wydzielenie ze struktury spółki składników materialnych i niematerialnych wnoszonych aportem do nowoutworzonego makroregionu zajmującego się dystrybucją mrożonek stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1.09.2010 r. (data wpływu 6.09.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji aportu jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6.09.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji aportu jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podmiotem należącym do Grupy Handlowej E. SA. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie hurtowej sprzedaży artykułów spożywczych oraz chemii gospodarczej poprzez sieć swoich magazynów dystrybucyjnych rozmieszczonych na terenie całego kraju.

Struktura organizacyjna spółki składa się z centrali spółki, której podporządkowanych jest 8 makroregionów, te zaś sprawują nadzór nad ponad 70 oddziałami na terenie całej Polski. Oddziały nie są strukturą w pełni samodzielną i samowystarczalną. Są to jednostki znajdujące się na pierwszej linii w stosunku do klienta zewnętrznego. Obejmują one:

  • służby logistyczne (magazyny, transport),
  • służby sprzedażowe (obsługa klienta oraz przedstawicieli handlowych).

Pozostałe funkcje w zakresie organizacji zakupów, sprzedaży, realizowane są na poziomie makroregionów. Rozwój branży spożywczej, szukanie optymalizacji kosztów jak również specjalizacja w branży FMCG wymuszają na spółce podjęcie nowych zadań związanych z reorganizacją dotychczasowej struktury sprzedaży w zakresie specyficznego rodzaju towarów jakimi są mrożonki. Prowadzenie dystrybucji mrożonek już w chwili obecnej odbywa się odrębnie od dystrybucji pozostałych produktów spożywczych. Ten rodzaj towaru wymaga przechowywania w odrębnie wyposażonych i monitorowanych magazynach (spółka posiada takie magazyny w S. i C.), wyposażonych w specjalistyczne urządzenia chłodnicze, a w transporcie specjalistycznych samochodów-mroźni. To specyficzny obszar działalności, który wymaga szczególnej procedury w zakresie dystrybucji i przechowywania towarów, odrębnych standardów jakościowych oraz organizacji sprzedaży, stąd konieczność umiejscowienia go w jednym obszarze działania i wydzielenia z dotychczasowych struktur spółki.

W tym celu spółka ma zamiar wyodrębnić ze swojej struktury organizacyjnej nowy makroregion pod roboczą nazwą ?mrożonki?. W jego skład wejdą dwa już istniejące leżące w niedalekiej odległości od siebie oddziały operacyjne w C. oraz S.

Wymienione wyżej oddziały prowadzą na chwilę obecną wyłącznie działalność w zakresie dystrybucji mrożonek. Sprzedaż pozostałych artykułów spożywczych oraz chemii gospodarczej, w spółce realizuje operacyjnie pozostałe 68 oddziałów.

Nowoutworzony makroregion ?mrożonki? będzie odznaczał się odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

W związku z tym zostaną wydzielone ze struktur spółki następujące grupy składników stanowiące wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość.

Grupa wyodrębnionych składników będzie obejmowała:

1)Składniki materialne:

Grunty (w przypadku oddziału C), prawa wieczystego użytkowania (w przypadku oddziału S.), budynki, zapasy towarów, środki pieniężne a także środki trwałe i wyposażenie (samochody, urządzenia chłodnicze tj. wszystkie zamrażarki, bonety, itp. urządzenia, wyposażenie magazynów: w szczególności, regały, wózki, skanery, wyposażenie biurowe itp.)

2) Składniki niematerialne:

Prawa i obowiązki wynikające z umów cywilno prawnych (umowy na świadczenie usług, umowy najmu, umowy z dostawcami i klientami itd., baza kontrahentów oraz umowy ubezpieczeniowe na majątek, umowy na ubezpieczenie OC.

3) Zobowiązania i należności

Zamiarem jest jednoznaczne wyodrębnienie należności związanych z mrożonkami. Już na dzień dzisiejszy systemy informatyczne T. umożliwiają wydzielenie tej sprzedaży po oddziale sprzedającym.

Jeśli chodzi o zobowiązania to spółka ma zamiar wyodrębnić w stosunku do wydzielanej części majątku zobowiązania wobec dostawców, wynikające z zawartych umów handlowych, wobec pracowników, oraz pozostałe zobowiązania związane z tą działalnością.

4) Polityka rachunkowości

Jej zadaniem będzie prowadzenie odpowiedniej ewidencji zdarzeń gospodarczych pozwalających na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do tej wydzielonej części przedsiębiorstwa.

Wyrazem wyodrębnienia finansowego będzie także:

  1. Potencjalna możliwość sporządzenia odrębnego zarządczego sprawozdania finansowego (rachunek zysków i strat, bilans)
  2. wyodrębnienie miejsc powstawania kosztów (MPK)
  3. Odrębna analiza przychodów, kosztów, rentowności itp.

  4. Osobny budżet, cele itp.
  5. Polityka rachunkowości (odpowiednio dostosowana do potrzeb działalności struktura kont oraz MPK-ów)

Dodatkowym argumentem wskazującym na odrębność działalności w zakresie tego segmentu towarów będzie wydzielenie rachunku bankowego, który zasilać będą należności klientów, jak również z którego realizowane będą zobowiązania wobec dostawców i koszty działalności operacyjnej tego makroregionu.

Ponadto nowy makroregion zostanie wyposażony we własne środki pieniężne z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności.

Dodatkowo zostanie uporządkowana struktura organizacyjna związana ze specyfiką handlu mrożonkami oraz struktura podporządkowania osobowego. Szef makroregionu (Dyrektor Makroregionu) będzie bezpośrednio podlegać Dyrektorowi Generalnemu T.. Byłaby to osoba odpowiadająca nie tylko za funkcjonowanie działalności w zakresie dystrybucji mrożonek, ale także za:

  • stworzenie dodatkowych stanowisk w zakresie zakupów, sprzedaży
  • za budowę całej struktury pracowniczej tj. obsadzanie stanowisk pracy, ich wzajemne relacje, podporządkowanie pracownicze itp.

Docelowa struktura organizacyjna, wydzielonej, zorganizowanej części przedsiębiorstwa T. w zakresie handlu mrożonkami będzie przedstawić się następująco:

  • makroregion mrożonki (funkcje zarządcze, wspierające działalność operacyjna),
  1. oddział w S. (działalność operacyjna)
  2. oddział w C. (działalność operacyjna).

Zamiarem wnioskodawcy jest aby wydzielona w sposób przedstawiony wyżej część przedsiębiorstwa została w niedalekiej przyszłości wniesiona aportem do nowopowstałej spółki w zamian za udziały. Ta zaś rozpocznie działalność gospodarczą na własny rachunek.

Na tle przedstawionego wyżej stanu faktycznego spółka wnosi o potwierdzenie stanowiska, że wydzielony w ten sposób obszar działalności wraz z majątkiem spółki będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wydzielenie ze struktury spółki składników materialnych i niematerialnych wnoszonych aportem do nowoutworzonego makroregionu zajmującego się dystrybucją mrożonek stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

W ocenie wnioskującej spółki na tak postawione pytanie należy udzielić odpowiedzi twierdzącej.

W związku z tym spółka prezentuje następującą argumentację swojego stanowiska.

Zgodnie z treścią art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o pdop) przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się ?organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania?.

Z powyższej definicji wynika, iż aby zespół składników materialnych i niematerialnych stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

  1. w istniejącym przedsiębiorstwie musi istnieć zespół składników majątkowych, obejmujący składniki o charakterze materialnym i niematerialnym (w tym zobowiązania),
  2. zespół tych składników jest wyodrębniony organizacyjnie oraz finansowo,
  3. składniki te są przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne),
  4. zespół tych składników mógłby tworzyć niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

W świetle powyższego, dla uznania wyodrębnionej części majątku wnioskującej spółki -po dokonaniu opisanych wyżej czynności- za zorganizowaną część przedsiębiorstwa konieczne jest wyodrębnienie zespołu składników majątkowych zarówno na płaszczyznach organizacyjnej, finansowej jak i funkcjonalnej.

1) Zespół składników majątkowych

W świetle ugruntowanej praktyki organów podatkowych ?aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem łych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)?. (Zob. interpretacja indywidualna z dnia 18 czerwca 2009 roku wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-152/09-2/MB).

Wynika z powyższego, że podstawowym warunkiem uznania, iż w omawianej sprawie mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych.

Warunek ten jest spełniony, gdyż przedmiotem wydzielenia a następnie transakcji wniesienia w formie wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki będą zarówno składniki materialne (w szczególności prawo własności i wieczystego użytkowania gruntów oraz wybudowane lokale, środki pieniężne), jak i niematerialne (np. prawa i obowiązki wynikające z umów cywilnoprawnych, baza kontrahentów, umowy z pracownikami itp.

Należy podkreślić, iż w ramach transakcji przeniesione zostaną zarówno aktywa, jak i pasywa (należności i zobowiązania) przypisane do struktur makroregionu ?mrożonki?.

Podkreślić należy, że przenoszone składniki będą stanowiły określoną funkcjonalną całość, a nie tylko sumę poszczególnych składników. Składniki te umożliwią nowoutworzonemu podmiotowi podjęcie działalności gospodarczej w segmencie rynku.

Ponadto, po dokonaniu transakcji wniesienia wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki do prawidłowego funkcjonowania na dotychczasowych zasadach nie będzie konieczne posiadanie przez ten podmiot innych dodatkowych elementów (składników majątku) należących do Spółki.

Stanowisko takie znajduje odzwierciedlenie w praktyce organów podatkowych (np. indywidualna interpretacja prawa podatkowego z dnia 26 października 2009 roku, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy: sygn. ITPB3/423-396a/09/DK). Ponadto, Spółka pragnie podkreślić, że zgodnie ze stanowiskiem Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu (pismo z dnia 14 września 2005 r., sygn. ZD/406-137/CIT/05), pierwszym (ale niewystarczającym) warunkiem jest by ?zorganizowana część przedsiębiorstwa? stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Konieczne jest więc wystąpienie co najmniej po jednym składniku z tych grup składników majątkowych.?.

Zdaniem wnioskującej spółki, należy uznać, że składniki, będące przedmiotem wkładu niepieniężnego będą stanowiły, zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych o którym mowa w powołanej definicji art. 4a pkt 4 ustawy o pdop.

2) Wyodrębnienie organizacyjne

Ustawa o pdop nie wskazuje, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne. Jednakże zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym zorganizowanej części ze struktur przedsiębiorstwa powinny świadczyć odpowiednie zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17 października 2008r., ILPB3/423-496/08-2/HS). Dodatkowo, wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, oddział, wydział itp. (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 października 2009 r., sygn. IPPB5/423-463/09-4/MB).

Jak wskazano w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wyodrębnienie nastąpi w formie uchwały Zarządu zgodnie z normami przewidzianymi w kodeksie spółek handlowych. Uchwała będzie zawierać w szczególności zestawienie materialnych i niematerialnych składników (w tym zobowiązań) przyporządkowanych zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, o organizacyjnym wyodrębnieniu w strukturze Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa mającej być przedmiotem wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki przemawia fakt, iż makroregion ?mrożonki? prowadzi w ramach Spółki ściśle określony fragment jej działalności tj. działalność związaną z dystrybucją wszelkiego rodzaju mrożonek, która nie jest realizowana przez jakąkolwiek inną część Spółki (inne oddziały T. nie prowadzą dystrybucji mrożonek). Nowy podmiot zostanie wyposażony w majątek (tj. aktywa i pasywa) niezbędne do samodzielnego prowadzenia tej działalności. Ponadto, do tej części przedsiębiorstwa zostaną przypisane poszczególne umowy o świadczenie usług zawarte z zewnętrznymi podmiotami, a także wynikające z tych umów zobowiązania i koszty. W związku z tym makroregion ?mrożonki? mógłby realizować swoją działalność jako samodzielny podmiot gospodarczy.

W związku z powyższym, spółka stoi na stanowisku, że wydzielona część majątku będzie spełniać wszelkie wymogi związane z wyodrębnieniem organizacyjnym w ramach Spółki dla uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o pdop.

3) Wyodrębnienie finansowe

Zdaniem wnioskodawcy o finansowym wyodrębnieniu w strukturze Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa mającej być przedmiotem wkładu niepieniężnego do nowej spółki przemawia stosowana przez spółkę polityka rachunkowości, a w szczególności fakt, że dzięki odpowiedniemu ustrukturyzowaniu zakładowego planu kont Spółki (tj. każde z kont rachunkowych jest przypisane do konkretnego oddziału w strukturach Spółki), możliwa jest ewidencja zdarzeń gospodarczych w taki sposób, że Spółka jest w stanie wyodrębnić związane z danym obszarem działalności aktywa (np. zapasy, należności itp.), pasywa (np. zobowiązania), przychody i koszty. Ponadto, Spółka jest w stanie sporządzić odrębne sprawozdania finansowe (tj. bilans i rachunek zysków i strat) dla tej części przedsiębiorstwa. Każdy z oddziałów posiada w ewidencji własny MPK z kolei suma kosztów poszczególnych oddziałów daje wynik poszczególnego makroregionu. Także faktury zakupowe są wystawione odrębnie na każdy oddział, zaś zapasy towarów są ewidencjonowane na oddziały. Na marginesie należy wskazać, że zgodnie z ugruntowaną praktyką organów podatkowych, sporządzanie odrębnego bilansu i rachunku zysków i strat nie jest warunkiem koniecznym dla uznania zespołu składników majątkowych i niemajątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Należy przy tym podkreślić, iż ustawa o CIT nie wskazuje, co należy rozumieć przez wyodrębnienie finansowe w rozumieniu definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w szczególności czy koniecznie jest prowadzenie odrębnych ksiąg rachunkowych, czy sporządzanie bilansów. W orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, iż ?wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa? (J. Marciniuk ?Podatek dochodowy od osób prawnych. Rok 2O08? Komentarz; Wydawnictwo C.H. Beck; Warszawa 2008; por. także interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w warszawie z dnia 10 września 2009 roku, sygn. IPPB5/423-436/09-2/MB).

Mając na uwadze opisane powyżej okoliczności, zdaniem Spółki, powyższe wyodrębnienie będzie spełnić warunek wyodrębnienia finansowego, o którym mowa w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

4) Wyodrębnienie funkcjonalne

Jak wynika z przedstawionego wyżej stanu faktycznego, wyodrębnienie organizacyjne jest przeznaczone w celu prowadzenia konkretnego segmentu dystrybucji dóbr szybko zbywalnych FMCG. W tym celu zostaną przypisane składniki majątkowe o charakterze materialnym i niematerialnym konieczne do kontynuacji tej działalności przez nowy podmiot w taki sposób, aby nowopowstała spółka nie była zmuszona do dokonywania niezbędnych nakładów lub podpisywania niezbędnych do prowadzenia tej działalności umów, bez których na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego taka kontynuacja nie byłaby możliwa.

Zgodnie z powołaną na wstępie uzasadnienia definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartą w ustawie o pdop, wyodrębnienie funkcjonalne zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) oznacza przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Za zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie może być uznany dowolny zbiór składników majątkowych lecz takie składniki majątkowe (materialne i niematerialne), które pozostają między sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, że należy je traktować jako powiązany funkcjonalnie zespół.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w wielu interpretacjach podatkowych. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 18 marca 2008r. (sygn. IBPB3/423-100/08/MS) stwierdził: ?Aby zatem w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego?.

Zdaniem spółki wydzielany majątek spełnia przesłanki funkcjonalnego powiązania, wymaganego dla uzyskania statusu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o pdop. Nie ulega wątpliwości, iż wydzielany majątek stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zespół składników zdolny do prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

Zatem warunek wyodrębnienia funkcjonalnego uznać należy za spełniony.

Podsumowując, organizacyjne, finansowe i funkcjonalne wyodrębnienie składników majątkowych spółki pozwała na uznanie ich za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o pdop.

W związku z powyższym, stanowisko Spółki, iż zespół składników majątkowych i niemajątkowych będący przedmiotem wkładu niepieniężnego do nowopowstałej spółki z o.o. będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o pdop należy uznać za zasadne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenie przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od nia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IBPB3/423-100/08/MS, interpretacja indywidualna

IPPB5/423-152/09-2/MB, interpretacja indywidualna

IPPB5/423-436/09-2/MB, interpretacja indywidualna

ITPB3/423-396a/09/DK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika