CIT - w zakresie zastosowania art. 5, art. 7, art. 9, art. 16 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 12 ust. (...)

CIT - w zakresie zastosowania art. 5, art. 7, art. 9, art. 16 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 12 ust. 3a, art. 12 ust. 4 pkt 1 i 2 oraz art. 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) w świetle art. 23 Konwencji z dnia 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14.09.2011 r. (data wpływu 14.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 5, art. 7, art. 9, art. 16 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 12 ust. 3a, art. 12 ust. 4 pkt 1 i 2 oraz art. 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) w świetle art. 23 Konwencji z dnia 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2003 roku, Nr 216, poz. 2120, dalej: umowa polsko - holenderska) ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dnu 14.09.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 5, art. 7, art. 9, art. 16 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 12 ust. 3a, art. 12 ust. 4 pkt 1 i 2 oraz art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w świetle art. 23 umowy polsko - holenderskiej.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. (dalej: Spółka) posiada siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jest zarejestrowanym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Tym samym Spółka podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie budownictwa.

Spółka zamierza nabyć - od niepowiązanego podmiotu - udział w spółce nieposiadającej osobowości prawnej z siedzibą w Królestwie Niderlandów (tj. W Holandii, dalej: holenderska spółka osobowa) (w formie prawnej commanditaire vennootschap) i tym samym stać się jednym ze wspólników tej spółki.
Zgodnie z holenderskim prawem, holenderska spółka osobowa nie jest osobą prawną.

Drugim, obok Spółki, wspólnikiem holenderskiej spółki osobowej będzie spółka holenderska będąca osobą prawną mającą siedzibę oraz zarząd w Holandii i będąca holenderskim rezydentem podatkowym (dalej: Drugi Wspólnik). Drugi Wspólnik będzie prowadził sprawy holenderskiej spółki osobowej, przeprowadzał transakcje na jej rzecz oraz ją reprezentował. Prawo głosu przy podejmowaniu decyzji w sprawach holenderskiej spółki osobowej przysługiwać będzie również Spółce. Odpowiedzialność Drugiego Wspólnika za zobowiązania holenderskiej spółki osobowej będzie nieograniczona, podczas gdy odpowiedzialność Spółki za zobowiązania holenderskiej spółki osobowej będzie ograniczona. Holenderska spółka osobowa będzie zarządzana przez wspólników, którzy będą spotykać się w Holandii w celu omawiania i podejmowania decyzji dotyczących tej spółki.

Przewidywane jest, że Spółka będzie miała większość udziału w holenderskiej spółce osobowej. Spółka może sfinansować zakup udziału w holenderskiej spółce osobowej z posiadanych środków własnych lub poprzez pożyczkę, kredyt lub inną formę finansowania długiem od podmiotu powiązanego lub niepowiązanego.

Zgodnie z umową holenderskiej spółki osobowej, przenoszenie udziałów w spółce lub przystąpienie nowego Wspólnika do holenderskiej spółki osobowej będzie podlegało ograniczeniom (tj. będzie wymagało jednomyślnej zgody wszystkich wspólników). Przedmiotowa holenderska spółka osobowa zgodnie z holenderskim prawem podatkowym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i nie jest traktowana jako osoba prawna, a zatem nie posiada statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. W takiej sytuacji, w myśl prawa holenderskiego, zyski holenderskiej spółki osobowej są przypisywane jej wspólnikom i opodatkowane jako zyski wspólników.

Spółka stanie się wspólnikiem holenderskiej spółki osobowej w celu dokonania inwestycji na rynku kapitałowym (co zazwyczaj wiąże się też z pewnym ryzykiem). Po nabyciu przez Spółkę udziału w holenderskiej spółce osobowej, holenderska spółka osobowa zbuduje portfel inwestycyjny poprzez nabycie (lub objęcie) obligacji skarbowych, w tym potencjalnie amerykańskich lub niemieckich obligacji skarbowych, w stosunku do których możliwe jest wydzielenie części odsetkowej (kuponu odsetkowego). Obligacje takie mogą stanowić większość lub całość portfela. Portfel inwestycyjny może również obejmować depozyty w europejskich bankach, instrumenty dłużne takich banków, denominowane w Euro obligacje emitowane przez podmioty gospodarcze, inne instrumenty dłużne takich podmiotów lub denominowane w Euro obligacje emitowane przez rządy innych państw. Spółka liczy na osiągnięcie zysków z przyrostu wartości portfela.

Amerykańskie obligacje skarbowe z kuponami odsetkowymi w rozumieniu prawa amerykańskiego są papierami wartościowymi dającymi posiadaczowi prawo do otrzymania nominalnej wartości obligacji po upływie określonego czasu (zazwyczaj wieloletniego) oraz otrzymywania wyrażonej w kuponach odsetkowych wartości odsetek w określonych datach płatności kuponów odsetkowych (zazwyczaj przypadających w odstępach rocznych lub półrocznych). W dacie nabycia przedmiotowych obligacji ich cena obejmować może wartość narosłego kuponu. Dodatkowo, w przypadku przedmiotowych obligacji skarbowych, zwykle o stałym oprocentowaniu, na warunkach i w zakresie określonym w przepisach prawa Stanów Zjednoczonych kupon odsetkowe mogą zostać ?oderwane?, tzn. prawnie odłączone, a następnie być samodzielnie przedmiotem obrotu na rynku kapitałowym. Część kapitałowa obligacji, po odłączeniu od niej wszystkich kuponów odsetkowych, będzie dawać jej posiadaczowi wyłącznie prawo do otrzymania w dacie wykupu wartości nominalnej (umorzeniowej) obligacji (wartość ta nie będzie zawierać już kuponów odsetkowych). Taki amerykański papier wartościowy może być przedmiotem obrotu niezależnie od odłączonych kuponów odsetkowych.

Proces ?odrywania? kuponów odsetkowych od części kapitałowej jest to zatem proces oddzielania / odłączania części kuponowej (odsetkowej) od części kapitałowej obligacji, wynikiem którego jest powstanie odrębnych - w rozumieniu prawa Stanów Zjednoczonych - papierów wartościowych, opiewających odpowiednio na wartość nominalną obligacji oraz na odsetki. Takie papiery wartościowe mogą być samodzielnie przedmiotem obrotu.

Potencjalnie, obok amerykańskich obligacji skarbowych (lub też zamiast nich) przedmiotem inwestycji holenderskiej spółki osobowej mogą być niemieckie obligacje skarbowe. Generalnie, obligacje takie również byłyby papierami wartościowymi dającymi posiadaczowi prawo do otrzymania nominalnej wartości obligacji po upływie określonego czasu oraz otrzymywania wyrażonej w kuponach odsetkowych wartości odsetek w określonych datach ich płatności. W dacie nabycia ich cena obejmować mogłaby również wartość narosłego kuponu. Zgodnie z prawem niemieckim oraz na warunkach tam określonych kupony odsetkowe mogłyby być ?oderwane? od pierwotnej obligacji (analogicznie jak opisano powyżej) i być samodzielnie przedmiotem obrotu jako odrębne papiery wartościowe w rozumienia prawa niemieckiego.

W celu częściowego sfinansowania nabycia (lub objęcia) obligacji holenderska spółka osobowa, obok wykorzystania posiadanych środków finansowych wniesionych przez pierwotnych wspólników, może też zaciągnąć pożyczkę lub kredyt od podmiotu powiązanego lub niepowiązanego. W szczególności taka pożyczka może finansować nawet większość portfela. Zabezpieczeniem pożyczki / kredytu mogą być nabyte lub objęte obligacje (lub wydzielone z nich części kapitałowe lub kupony odsetkowe), np. holenderska spółka osobowa może ustanowić zastaw, o cechach odpowiadających depozytowi prawidłowemu lub nieprawidłowemu w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, którego przedmiotem byłyby obligacje.


Nabycie lub objęcie obligacji nastąpi po nabyciu przez Spółkę udziału w holenderskiej spółce osobowej. Następnie, holenderska spółka osobowa dokona wydzielenia części odsetkowej i części kapitałowej obligacji (w stosunku do wszystkich lub części obligacji) oraz dokona sprzedaży części lub całości wydzielonych części kapitałowych obligacji. Po tej transakcji wystąpią, lub mogą wystąpić, następujące transakcje:

  1. holenderska spółka osobowa będzie realizować odsetki związane z posiadaniem kuponów odsetkowych, lub
  2. holenderska spółka osobowa może dokonać sprzedaży całości lub części pozostałych wydzielonych części kapitałowych obligacji lub też całości lub części kuponów odsetkowych, które zostały uprzednio odłączone od części kapitałowych, lub
  3. Spółka dokona sprzedaży udziału (praw i obowiązków wspólnika) w holenderskiej spółce osobowej, która na moment sprzedaży udziału nadal może być właścicielem wydzielonych kuponów odsetkowych oraz części kapitałowych, jeżeli te ostatnie nie zostaną uprzednio sprzedane w całości.

Holenderska spółka osobowa może wykorzystać część lub całość środków pieniężnych pochodzących z transakcji opisanych w punkcie A lub B powyżej do spłaty części lub całości zaciągniętej przez siebie pożyczki / kredytu, ulokować je na depozytach w europejskich bankach lub też wykorzystać je do nabycia instrumentów dłużnych takich banków, denominowanych w Euro obligacji emitowanych przez podmioty gospodarcze lub innych instrumentów dłużnych takich podmiotów lub do nabycia denominowanych w Euro obligacji emitowanych przez rządy innych państw.

Możliwe jest wielokrotne dokonywanie przez holenderską spółkę osobową transakcji opisanych powyżej. Opisana powyżej inwestycja Spółki może być krótkoterminowa (np. może rozpocząć się i zostać zakończona w tym samym roku) lub może rozciągać się na dłuższy okres.

W celu zachowania kompletności opisu stanu faktycznego, wnioskodawca pragnie wskazać, iż holenderska spółka osobowa może też częściowo ograniczyć ryzyko inwestycji (np. dotyczące wahań rynkowych cen kuponów odsetkowych) poprzez zawarcie transakcji pochodnych. Transakcje zabezpieczające (np. płynność inwestycji) mogą też być zawierane przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy Spółka powinna stosować zasadę wyrażoną w art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tzn. proporcjonalne przypisywanie przychodów i kosztów uzyskania przychodów z udziału w spółce osobowej w przypadku posiadania udziału w holenderskiej spółce osobowej?
  2. Czy i w jakim zakresie polskie przepisy podatkowe znajdą zastosowanie do rozliczenia podatkowego transakcji holenderskiej spółki osobowej przy założeniu, że wspólnikiem tej spółki jest Spółka?
  3. Czy z perspektywy Spółki (podatnika podatku dochodowego od osób prawnych), jako wspólnika holenderskiej spółki osobowej, transakcja sprzedaży wydzielonych z obligacji kuponów odsetkowych pozwala na przypisanie tej sprzedaży kosztów podatkowych poniesionych przez holenderską spółkę osobową na nabycie przedmiotowych obligacji i jak należy rozpoznać przychód z takiej sprzedaży?
    (Pytanie to dotyczy kuponów wydzielonych z obligacji po nabyciu tych obligacji przez holenderską spółkę osobowa).
  4. Czy z perspektywy Spółki (podatnika podatku dochodowego od osób prawnych), jako wspólnika holenderskiej spółki osobowej, transakcja zbycia wydzielonej z obligacji części kapitałowej pozwala na rozpoznanie jako kosztu uzyskania przychodu z tytułu tej sprzedaży całości wydatków poniesionych przez holenderską spółkę osobową na nabycie tej obligacji?
    (Pytanie to dotyczy części kapitałowej wydzielonej z obligacji po nabyciu tych obligacji przez holenderską spółkę osobowa).
  5. Jak, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, określić przychód ze sprzedaży przez Spółkę udziału w holenderskiej spółce osobowej oraz czy wydatki Spółki na nabycie udziału w holenderskiej spółce osobowej będą stanowiły koszt uzyskania przychodu
    ze sprzedaży udziału w holenderskiej spółce osobowej?


Zdaniem Wnioskodawcy


Stanowisko odnośnie pytania Nr 1:

Zdaniem Spółki, w przypadku posiadania udziału w holenderskiej spółce osobowej, Spółka powinna stosować zasadę wyrażoną w art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) tzn. proporcjonalne (do posiadanego przez Spółkę prawa do udziału w zysku holenderskiej spółki osobowej) przypisywanie przychodów i kosztów uzyskania przychodów z udziału w spółce osobowej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o PDOP), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). Zasadę tę, na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o PDOP, stosuje się odpowiednio również do rozliczania kosztów uzyskania przychodów. Z punktu widzenia wykładni literalnej należy stwierdzić, że treść art. 5 ustawy o PDOP nie jest ograniczona wyłącznie do rozliczani przychodów i kosztów polskich spółek osobowych, lecz dotyczy wszelkich spółek osobowych niezależnie od ich lokalizacji. Pośrednim potwierdzeniem takiego wniosku jest przewidziany w art. 5 ust. 1 ustawy o PDOP wyjątek od przewidzianej w tym przepisie zasady (łączenia przychodów i kosztów spółki osobowej z przychodami i kosztami wspólnika) dotyczący spółek osobowych, do których zastosowanie ma art. 1 ust. 3 ustawy o PDOP - przepis ten dotyczy spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Stosując argumentację a contrario, jeżeli spółka osobowa mająca siedzibę lub zarząd na terytorium innego państwa (niż Polska) nie jest traktowana w tym innym państwie jako podatnik podatku dochodowego (nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym), przychody i koszty takiej spółki osobowej powinny być łączone z przychodami i kosztami polskiego wspólnika tej spółki osobowej.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego, holenderska spółka osobowa, w której udział będzie posiadała Spółka, nie spełnia przesłanek art. 1 ust. 3 ustawy o PDOP, tzn. nie jest traktowana jako oba prawna i podatnik podatku dochodowego w Królestwie Niderlandów (dalej również: Holandia).

Odesłanie do art. 1 ust. 3 ustawy o PDOP dotyczącego spółek osobowych zlokalizowanych poza terytorium Polski wyraźnie wskazuje, ze ogólna zasada wyrażona w art. 5 ustawy o PDOP znajduje zastosowanie dc wszelkich spółek osobowych, bez względu na miejsce ich siedziby lub zarządu W świetle powyższego, Spółka stoi na stanowisku, ze po nabyciu udziału w holenderskiej spółce osobowej, jako wspólnik tej spółki, będzie zobowiązana uwzględniać przychody i koszty tejże spółki jako własne przychody i koszty, zgodnie z posiadanym przez Spółkę udziałem w zysku holenderskiej spółki osobowej.

Potwierdza to również definicja spółki niebędącej osobą prawną, która odnosi się do spółek niebędących podatnikami podatku dochodowego, a taką właśnie spółką jest holenderska spółka osobowa. Powyższa konkluzja jest również zgodna z postanowieniami konwencji z dnia 13 lutego 2002 r. między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (dalej: Umowa PL - HOL). Na podstawie art. 23 Umowy PL-HOL, dla celów uniknięcia podwójnego opodatkowania, zastosowanie znajduje tzw. metoda zaliczenia polegająca na opodatkowaniu w Polsce dochodów osiągniętych na terytorium Holandii z jednoczesnym prawem polskiego podatnika do odliczenia podatku dochodowego zapłaconego od tych dochodów w Holandii. W opinii Spółki potwierdza to zatem stanowisko, iż dochody (tzn. przychody i koszty ich uzyskania) holenderskiej spółki osobowej podlegają opodatkowaniu w Polsce, oczywiście w części przypadającej na Spółkę jako polskiego wspólnika.


Jednocześnie Spółka chciałaby wskazać, że powyższe stanowisko zostało potwierdzone przez organy podatkowe w następujących pismach:

  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 marca 2008 r. (IP-PB3-423-547/07-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-BP3-423-785/08-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-BP3-423-786/08-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-BP3-423-787/08-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-BP3-423-788/08-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 listopada 2008 r. . r. (IBPB3/423-762/08/MS),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 czerwca 2009 r. (IPPB3/423-245/09-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 marca 2010 r. (IPPB3/423-949/09-2/JB).


Stanowisko odnośnie pytania Nr 2:

Zdaniem Spółki, nabycie przez nią udziału w holenderskiej spółce osobowej będzie oznaczało, że Polska zyska jurysdykcję podatkową w zakresie ustalania zakresu opodatkowania Spółki w odniesieniu do przychodów i kosztów generowanych przez holenderską spółkę osobową (przy czym przez ?nabycie udziału w holenderskiej spółce osobowej? Wnioskodawca rozumie nabycie praw i obowiązków wspólnika wynikających z uczestnictwa w holenderskiej spółce osobowej (zgodnie z opisem stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego). Z faktu obowiązywania zasady wyrażonej w art. 5 ustawy o PDOP (patrz stanowisko Spółki odnośnie do pytanie Nr 1) wynika wniosek, że polska ustawa o PDOP będzie regulować wszystkie kwestie wiążące się przychodami i kosztami generowanymi przez holenderską spółkę osobową, o ile mają one wpływ na podatkowanie Spółki podatkiem dochodowym w Polsce (a zatem w zakresie prawa do udziału Spółki w zysku holenderskiej spółki osobowej). Skoro w omawianym kontekście Polska ma prawo opodatkowania dochodów holenderskiej spółki osobowej, to polska ustawa o PDOP powinna być przesądzająca m.in. w zakresie:

  • zdefiniowania pojęcia ?dochód? i ?strata? oraz sposobu ich opodatkowania/rozliczania w podatku dochodowym,
  • zdefiniowania pojęcia ?przychód? i określenia momentu jego powstania dla potrzeb opodatkowania podatkiem dochodowym w Polsce,
  • zdefiniowania pojęcia ?koszt uzyskania przychodu? i określenia momentu jego rozpoznania dla potrzeb opodatkowania podatkiem dochodowym w Polsce.

Tym samym, holenderskie regulacje podatkowe ani księgowe nie będą miały znaczenia prawnego przy ustalaniu dochodu / straty dla potrzeb opodatkowania Spółki podatkiem dochodowym w Polsce. Wszystkie elementy przychodów i kosztów wykazane (lub niewykazane) bądź aktywowane w ewidencji prowadzonej przez holenderską spółkę osobową będą bowiem - dla potrzeb opodatkowania w Polsce - weryfikowane pod kątem ich zgodności z przepisami ustawy o PDOP.

W opinii Spółki, warunkiem, od którego zależy zastosowanie polskiej ustawy o PDOP jest posiadanie przez Spółkę prawa do udziału w zysku holenderskiej spółki osobowej - przedmiotem zainteresowania ustawy o PDOP jest bowiem określenie pozycji podatkowej Spółki jako polskiego podatnika.

W szczególności więc, przy określaniu zakresu zastosowania polskiej ustawy o PDOP należy brać pod uwagę datę zdarzeń istotną z podatkowego punktu widzenia tzn. moment uzyskania przychodów i rozpoznania kosztów uzyskania przychodów dla potrzeb opodatkowania w Polsce. Polska ustawa o PDOP będzie zatem miała zastosowanie do tych przychodów generowanych przez holenderską spółkę osobową, których moment uzyskania - zgodnie z ustawą PDOP - przypadnie na okres, w którym Spółka będzie posiadała udział w holenderskiej spółce osobowej oraz do tych kosztów uzyskania przychodów, których moment rozpoznania - zgodnie z ustawą PDOP - przypadnie na ten okres. Konsekwentnie, polska ustawa o PDOP nie będzie miała zastosowania do przychodów generowanych przez holenderską spółkę osobową, których moment uzyskania zgodnie z ustawą PDOP przypadałby na okres, w którym Spółka nie posiada udziału w holenderskiej spółce osobowej i do tych kosztów, których moment rozpoznania zgodnie z ustawą POOP przypadałby na ten okres.


Jednocześnie Spółka chciałaby wskazać, że powyższe stanowisko zostało potwierdzone przez organy podatkowe w następujących pismach:

  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 marca 2008 r. (IP-PB3-423-547/07-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-785/08-2/J B),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-786/08-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-787/08-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-788/08-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 listopada 2008 r. . r. (IBPB3/423-762/08/MS),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 marca 2010 r. (IPPB3/423-949/09-2/JB).


Stanowisko odnośnie pytania Nr 3:

Zdaniem Spółki, transakcje zbycia przez holenderską spółkę osobową części odsetkowej obligacji (kuponów odsetkowych), niezależnie od jej części kapitałowej, powinny być rozliczone w następujący sposób:


Przychód:


Zgodnie z art. 14 ustawy o PDOP przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest wartość wyrażona cenie określonej w umowie, chyba, że bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega ona od wartości rynkowej. Ponieważ sprzedaż kuponów odsetkowych byłaby dokonywana w oparciu o notowania papierów wartościowych na rynku kapitałowym, cena uzyskana przez holenderską spółkę osobową ze zbycia kuponów odsetkowych będzie ceną rynkową. Z uwagi na to, że transakcje na rynku kapitałowym będą przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez holenderską spółkę osobową zastosowane znajdzie art. 12 ust. 3a ustawy o PDOP, zgodnie z którym za datę powstania przychodu należy uznać ?dzień zbycia prawa majątkowego?, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Przy założeniu, że zbycie kuponów odsetkowych nastąpiłoby w okresie, w którym Spółka będzie posiadała udział w holenderskiej spółce osobowej (a więc po uzyskaniu pozycji wspólnika tej spółki lecz przed ewentualną sprzedażą udziału), przychodem Spółki będzie zatem przypadająca na nią część przychodu holenderskiej spółki osobowej pochodząca z ceny osiągniętej ze zbycia kuponów odsetkowych. Jeśli natomiast zbycie kuponu odsetkowego przez holenderską spółkę osobową nastąpiłoby już po sprzedaży przez Spółkę udziału w holenderskiej spółce osobowej (tj. w okresie, gdy Spółka nie będzie już wspólnikiem holenderskiej spółki osobowej) przychód z takiej sprzedaży nie miałby wpływu na podstawę opodatkowania Spółki podatkiem dochodowym w Polsce.


Koszty uzyskania przychodów:


Zdaniem Spółki, transakcja sprzedaży przez holenderską spółkę osobową wydzielonych z obligacji kuponów odsetkowych nie pozwala na przypisanie tej sprzedaży kosztów podatkowych poniesionych na nabycie przedmiotowych obligacji.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP wydatki na nabycie papierów wartościowych stanowią koszt uzyskania przychodu z ich odpłatnego zbycia. Przepis ten ustanawia zasadę rozpoznawania kosztów nabycia papierów wartościowych nie w dacie ich poniesienia, lecz w dacie uzyskania przychodu ze zbycia tych papierów. Należy więc rozstrzygnąć, czy wydatki poniesione przez holenderską spółkę osobową na nabycie obligacji mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu ze zbycia wydzielonych kuponów odsetkowych dokonanego w oderwaniu od zbyci części kapitałowej obligacji (która została przez holenderską spółkę osobową zbyta wcześniej lub która pozostaje aktywem holenderskiej spółki osobowej).

Brak jest w tym zakresie szczegółowej regulacji w ustawie o PDOP. Art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP stanowi o ?wydatkach na nabycie papierów wartościowych?. W chwili ponoszenia wydatku na nabycie obligacji, kupony odsetkowe nie stanowiły odrębnych od obligacji papierów wartościowych - papierem wartościowym była bowiem wyłącznie obligacja.

Zgodnie z amerykańskimi przepisami w zakresie programu emisji obligacji, posiadacz amerykańskich obligacji skarbowych może wydzielić w ramach obligacji dwie jej części, tj. część kapitałową oraz część odsetkową (tj. kupony odsetkowe) wyłącznie w drodze zastosowania odpowiedniej procedury. Technicznie może się to odbyć wyłącznie w drodze - odrębnej od czynności nabycia obligacji - notyfikacji, złożonej do odpowiedniego organu (za pośrednictwem brokera lub odpowiedniej instytucji finansowej działającej na podstawie instrukcji posiadacza obligacji). Dopiero po zakończeniu takiej procedury, odłączone kupony oraz części kapitałowe stają się odrębnymi papierami wartościowymi, co stanowi podstawę dla potencjalnego odrębnego obrotu tych instrumentów. Po zakończeniu tej procedury (notyfikacji), nowy numer jest przyznawany do części odsetkowej obligacji oraz do części kapitałowej, co stanowi podstawę dla potencjalnego odrębnego obrotu tymi instrumentami Warto przy tym zaznaczyć, ze część kapitałowa generuje te same prawa, jakie miała obligacja (tzn. zobowiązanie USA do zapłaty kwoty głównej w określonym terminie) z wyłączeniem części odsetkowej.

W przypadku niemieckich obligacji skarbowych, procedura wydzielania dwóch części obligacji będzie przebiegać w sposób analogiczny, tj posiadacz obligacji będzie uprawniony do wydzielenia części kapitałowej obligacji oraz części odsetkowej w trybie i na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa państwa emisji obligacji; takie wydzielenie będzie odbywać się w ramach odrębnej od nabycia obligacji czynności za pośrednictwem instytucji uprawnionej zgodnie z prawem niemieckim do dokonywania tego rodzaju operacji, po dokonaniu powyższej operacji, część kapitałowa oraz część odsetkowa obligacji zostaną oznaczone w sposób umożliwiając ich odróżnienie, wydzielone części kapitałowa jak i odsetkowa będą - w wyniku wskazanej wyżej procedury - mogły stanowić odrębny od siebie przedmiot obrotu na rynku kapitałowym, ponadto, część kapitałowa będzie generować te same prawa, które miała obligacja przed poddaniem wyżej wskazanej procedurze (tzn. zobowiązanie Niemiec do zapłaty kwoty głównej w określonym terminie) z wyłączeniem części odsetkowej.

Poza zacytowanymi wcześniej przepisami w zakresie uznawania za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie papierów wartościowych (obligacji) przepisy ustawy o PDOP nie zawierają innych regulacji, które w omawianym przypadku pozwalałyby na jakiekolwiek (np. proporcjonalne) alokowanie / rozdzielanie wydatków poniesionych na nabycie obligacji. W szczególności, zdaniem Spółki, nie można więc uznać, ze wydatki poniesione przez holenderską spółkę osobową na nabycie obligacji są poniesione na nabycie kuponów odsetkowych, przede wszystkim z uwagi na fakt, ze w chwili nabywania obligacji przez holenderską spółkę osobową kupony odsetkowe nie stanowiły odrębnego od części kapitałowej obligacji prawa podlegającego obrotowi. W konsekwencji cała cena nabycia obligacji, nawet w części wynikającej z naliczonych odsetek, stanowi wydatek na nabycie samej obligacji, nie zaś niewyodrębnionego jeszcze w momencie nabycia kuponu odsetkowego. Tym samym można uznać ze koszt nabycia kuponu odsetkowego wynosi efektywnie 0.

Zagadnienie to przedstawiałoby się oczywiście inaczej, gdyby holenderska spałka osobowa nabyła w sposób pierwotny ?oderwane? juz kupony odsetkowe (tj. kupony wydzielone od części kapitałowej obligacji), a więc nabyła je w momencie, gdy kupony te stanowiły odrębne instrumenty finansowe. Wówczas bowiem wydatki na nabycie kuponów odsetkowych od początku byłyby ?wydatkami na nabycie? części odsetkowej papierów wartościowych w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP.

W świetle powyższych rozważań, w opinii Spółki, ustawa o PDOP nie pozwala na rozpoznanie jakiejkolwiek części kosztów nabycia obligacji jako kosztów uzyskania przychodu ze zbycia kuponów odsetkowych, które zostały ?oderwane? przez holenderską spółkę osobową juz po nabyciu obligacji, gdyż zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi wydatki na nabycie obligacji są przypisane obligacji jako takiej. Zdaniem Spółki przez obligacje należy rozumieć pozostałą po wydzieleniu część kapitałową z uwagi na fakt, ze wyraża ona prawa związane z nabyta obligacją. Tym samym, w przypadku zbycia przez holenderską spółkę osobową omawianych kuponów odsetkowych, przychodowi przypadającemu na Spółkę z tytułu ceny zbycia takich kuponów odsetkowych nie będzie przypisany żaden koszt (wydatek) poniesiony przez holenderską spółkę osobową na nabycie przedmiotowych obligacji.


Jednocześnie Spółka chciałaby wskazać, że powyższe stanowisko zostało potwierdzone przez organy podatkowe w następujących pismach:

  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 marca 2008 r. (IP-PB3-423-547/07-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-BP3-423-785/08-2/J B),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-786/08-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-787/08-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-788/08-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 listopada 2008 r. (IBPB1/2/423-1030/08/MS),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 marca 2010 r. (IPPB3/423-949/09-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 czerwca 2009 r. (IPPB3/423-245/09-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 marca 2010 r. (IBPB1/2/423-488/10/MO).

Stanowisko odnośnie pytania Nr 4:


Zdaniem Spółki, transakcje zbycia przez holenderską spółkę osobową części kapitałowej obligacji (po zastosowaniu mechanizmu wydzielenia części kapitałowej i części odsetkowej obligacji) w oderwaniu od części odsetkowej obligacji (która to część odsetkowa może być zbyta wcześniej lub może pozostawać aktywem Spółki) podlega następującym zasadom rozliczenia podatkowego.


Przychód


Zgodnie z art. 14 w związku z art. 12 ust. 3a ustawy o PDOP cena uzyskana ze zbycia części kapitałowej obligacji (tu oparta o notowania rynku kapitałowego) będzie stanowiła przychód Spółki - w części przypadającej na Spółkę jako wspólnika holenderskiej spółki osobowej - w dacie zbycia obligacji przez holenderską spółkę osobową (przy założeniu, ze zbycie nastąpi w okresie, gdy Spółka będzie posiadała udział w holenderskiej spółce osobowej).


Koszty uzyskania przychodów


Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP, wydatki poniesione przez holenderską spółkę osobową na nabycie obligacji będą stanowiły koszt uzyskania przychodów ze zbycia części kapitałowej obligacji. Dotyczyć to będzie całości wydatków poniesionych przez holenderską spółkę osobową na nabycie obligacji. Spółka będzie uprawniona do rozpoznania tychże wydatków jako koszty uzyskania przychodów w części przypadającej na Spółkę jako wspólnika holenderskiej spółki osobowej (tj. proporcjonalnie do posiadanego przez Spółkę prawa do udziału w zysku holenderskiej spółki osobowej).

Zdaniem Spółki bowiem, poza zacytowanymi wcześniej przepisami w zakresie uznawania za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem papierów wartościowych (obligacji), przepisy ustawy o PDOP nie zawierają innych regulacji, które w omawianym przypadku pozwalałyby na jakiekolwiek (np. proporcjonalne) alokowanie / rozdzielanie wydatków poniesionych na nabycie obligacji albo w inny sposób ograniczałyby możliwość tzn. poznania kosztu uzyskania przychodów w wysokości wydatków poniesionych na nabycie obligacji skarbowych w szczególności, zdaniem Spółki, nie można uznać, że wydatki poniesione przez holenderską spółkę osobową na nabycie obligacji są poniesione na nabycie kuponów odsetkowych z uwagi na fakt, że w chwili nabywania obligacji kupony odsetkowe nie stanowiły odrębnego od części kapitałowej obligacji prawa podlegającego obrotowi, a tym samym brak było wydatku poniesionego na nabycie kuponu odsetkowego. W tym przypadku wydatki poniesione przez holenderską spółkę osobową na nabycie obligacji stanowić będą koszty uzyskania przychodów przy sprzedaży części kapitałowej obligacji, gdyż to część kapitałowa powinna być traktowana dla celów podatkowych jako obligacja, której sprzedaż uprawnia podatnika do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji, Spółka rozpozna przychód wynikający z przypisania jej przychodów ze zbycia części kapitałowej obligacji przez holenderską spółkę osobową oraz, w tym samym momencie, koszt uzyskania przychodów w wysokości przypadającej na Spółkę (jako wspólnika holenderskiej spółki osobowej) zgodnie z jej udziałem (tj. proporcjonalnie do prawa Spółki do udziału w zysku holenderskiej spółki osobowej) części całkowitych historycznych wydatków poniesionych przez holenderską spółkę osobową na nabycie obligacji, z której wydzielono tę część kapitałową.


Przykład rozliczenia


Dla zobrazowania sposobu, w jaki - zdaniem Spółki - powinny być rozliczane transakcje odrębnego zbycia części kapitałowej obligacji oraz kuponów odsetkowych (powstałych w wyniku dokonanego przez holenderską spółkę osobową wydzielenia z obligacji), Spółka przedstawia poniżej rozliczenie transakcji na przykładzie liczbowym. Poniższy przykład nie operuje na faktycznych kwotach, lecz służy wyłącznie zobrazowaniu sposobu rozliczenia transakcji. Dla uproszczenia poniższego rozliczenia przyjęto, iż cena nabycia obligacji jest równa łącznej cenie zbycia części kapitałowej obligacji oraz wydzielonego z niej kuponu odsetkowego, a udział Spółki w zyskach holenderskiej spółki osobowej wynosi 100%.

  1. Cena nabycia obligacji 100
  2. Cena zbycia części kapitałowej 60
  3. Cena zbycia kuponu odsetkowego 40
  4. Efekt podatkowy ze zbycia kuponu odsetkowego to przychód (III) w kwocie 40*
  5. Efekt podatkowy ze zbycia części kapitałowej to (II) przychód podatkowy 60 oraz (1) koszt uzyskania przychodu 100 (co daje efektywnie stratę - 40)*.

* zysk / strata, o których mowa w pkt. IV i V zostaną uwzględnione w wyniku podatkowym Spółki, pod warunkiem, że zdarzenie opisane w danym punkcie (tj. odpowiednio, zbycie kuponu odsetkowego w pkt IV oraz zbycie części kapitałowej w pkt V) będzie miało miejsce w czasie, gdy Spółka będzie wspólnikiem holenderskiej spółki osobowej.


Jednocześnie Spółka chciałaby wskazać, że powyższe stanowisko zostało potwierdzone przez organy podatkowe w następujących pismach:

  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 marca 2008 r. (IP-PB3-423-547/07-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-785/08-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-786/08-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-787/08-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-788/08-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 listopada 2008 r. (IBPB1/2/423-1030/08/MS),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 marca 2010 r. (IPPB3/423-949/09-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 czerwca 2009 r. (IPPB3/423-245/09-2/JB),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 marca 2010 r. . (IBPB1/2/423-488/10/MO).
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 marca 2010 r. . (IBPB1/2/423-489/10/MO).
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 29 marca 2010 r. (ITPB3/423-827d/09/AM).

Stanowisko odnośnie pytania Nr 5:

Zgodnie z art. 14 ustawy o POOP przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest wartość wyrażona w nie określonej w umowie chyba, że bez uzasadnionej przyczyny cena znacznie odbiega od wartości rynkowej.
Zakładając, że cena uzyskana przez Spółkę ze sprzedaży udziału w holenderskiej spółce osobowej nie będzie biegała od ceny rynkowej, będzie ona stanowiła przychód Spółki ze sprzedaży udziału w holenderskiej spółce osobowej. Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o PDOP, za datę powstania tego przychodu należy uznać ?dzień zbycia prawa majątkowego? (tu: udziału w holenderskiej spółce osobowej), nie później niż wystawienie faktury albo uregulowania należności. Zdaniem Spółki wydatki poniesione przez nią na nabycie udziału w holenderskiej spółce osobowej, tj. kwota dokonanej przez Spółkę zapłaty z tytułu nabycia całości praw i obowiązków wspólnika holenderskiej spółki osobowej, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży przez Spółkę tego udziału i inny w całości zostać rozpoznane jako koszt uzyskania przychodu we wskazanej powyżej dacie powstania przychodu ze sprzedaży udziału w holenderskiej spółce osobowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika