spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez hurtownie farmaceutyczne, (...)

spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez hurtownie farmaceutyczne, co wynika z faktu, że spełnione są dwa warunki realizacji tego prawa;
1) czynności realizowane przez hurtownie stanowią świadczenie usług opodatkowane VAT w Polsce,
2) nabywane przez spółkę usługi związane są z czynnościami opodatkowanymi VAT, realizowanymi przez spółkę.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25.01.2010r. (data wpływu 27.01.2010.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturach VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.01.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturach VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka M jest podmiotem będącym częścią międzynarodowej grupy M, prowadzącej działalność produkcyjno - handlową w zakresie różnych dziedzin techniki, w tym m.in. w następujących sektorach: produkty biurowe i konsumenckie, bezpieczeństwo, ochrona i zabezpieczenia, reklama wizualna i materiały odblaskowe, przemysł i transport, energetyka i telekomunikacja. Działalność M obejmuje wytwarzanie niektórych produktów oferowanych przez grupę M oraz dystrybucję - głównie na terytorium Polski - produktów wytworzonych we własnym zakresie oraz nabytych od innych podmiotów z grupy M.

W ramach swojej działalności, Spółka sprzedaje na terenie Polski m.in. wyroby medyczne oraz produkty apteczne (w tym m.in. plastry ?V?, plastry i inne preparaty ?N?). Spółka realizuje dostawy produktów głównie na rzecz hurtowni farmaceutycznych, które następnie dokonują dalszej odsprzedaży na rzecz aptek.

W ramach działalności marketingowej mającej na celu zwiększenie przychodów ze sprzedaży Produktów, Wnioskodawca zawarł umowy z hurtowniami farmaceutycznymi odnośnie świadczenia na rzecz Spółki usług reklamowych. Na podstawie zawartych umów, M nabywa różnego rodzaju usługi związane z promocją sprzedaży Produktów, kierowane do aptek współpracujących z hurtowniami farmaceutycznymi. W ramach świadczonych Usług, hurtownie podejmują następujące działania:

  • organizują akcje promocyjne (m.in. ???),
  • informują apteki o trwających promocjach na uzgodnione produkty, realizowanych we współpracy z M,
  • przekazują informacje o producencie, o właściwościach oraz zaletach produktów objętych promocją,
  • dokonują sprzedaży produktów na rzecz aptek po obniżonych cenach.

Ponadto Wnioskodawca wskazuje, iż wybrane hurtownie farmaceutyczne:

  • dostarczają do aptek materiały informacyjne oraz reklamowe,
  • dokonują analizy skuteczności akcji marketingowych,
  • organizują konferencje naukowe, targi,
  • umieszczają reklamy i ogłoszenia w broszurach informacyjnych.



Opisane umowy zawierane przez M mają charakter ramowy, tzn. regulują wszystkie możliwe rodzaje działań, które mogą być podejmowane przez hurtownie farmaceutyczne. W wykonaniu każdej z umów, M zleca danej hurtowni realizację konkretnych działań marketingowych spośród tych, które są określone w umowie łączącej M i hurtownię.

Wynagrodzenie należne hurtowni ustalane jest odrębnie za realizację usług objętych danym zleceniem. Wykonanie usług potwierdzane jest przez strony stosownym dokumentem (protokołem odbioru usługi bądź raportem podsumowującym), który stanowi podstawę dla hurtowni do wystawienia faktury VAT na Spółkę. Na fakturach wystawianych przez hurtownie, naliczany jest podatek VAT według stawki 22%. Oryginały faktur VAT przekazywane są Spółce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na wystawianych przez hurtownie farmaceutyczne fakturach VAT, dokumentujących opisane w stanie faktycznym Usługi...

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na wystawianych przez hurtownie farmaceutyczne fakturach VAT, dokumentujących opisane w stanie faktycznym usługi.

W ocenie Spółki, prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez hurtownie farmaceutyczne wynika z faktu, że spełnione są dwa warunki realizacji tego prawa;

  1. czynności realizowane przez hurtownie stanowią świadczenie usług opodatkowane VAT w Polsce,
  2. nabywane przez Spółkę Usługi związane są z czynnościami opodatkowanymi VAT, realizowanymi przez M.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei art. 8 ust 1 ustawy o VAT definiuje świadczenie usług jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  • zobowiązanie do powstrzymania się do dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Definicja świadczenia usług, zgodnie z ustawą o VAT jest bardzo szeroka, gdyż w rozumieniu ustawy jest to każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów.

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 maja 2009 r. (IPPP1-443-274/09-2/PR) ?definicję tę należy więc rozumieć w ten sposób, że każda czynność skutkująca powstaniem korzyści po stronie biorcy tej czynności, dokonywana za wynagrodzeniem, a niebędąca dostawą towarów, winna być postrzegana jako świadczenie usług?. Z kolei Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 28 stycznia 2009 r. (sygn. ITPP1/443-978/08/BS) stwierdził, że ?usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym. W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie?.

W ocenie Spółki, czynności realizowane przez hurtownie farmaceutyczne stanowią świadczenie usług w rozumieniu przepisów o VAT. Istnieje bowiem podmiot, który jest nabywcą usługi (czyli Spółka), usługa jest realizowana w ramach stosunku zobowiązaniowego (jest więc więź prawna między świadczącym a nabywcą), jest także wynagrodzenie wypłacane w zamian za wykonaną usługę.

Za uznaniem czynności realizowanych przez hurtownie farmaceutyczne na rzecz Spółki za usługi przemawia również analiza orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Jak wynika z wyroków ETS, działalność promocyjna, taka jak: sprzedaż towarów po obniżonych cenach, wręczanie klientom ruchomego majątku trwałego sprzedanego odbiorcy przez agencję reklamową, świadczenie usług po niższych cenach, lub bez wynagrodzenia, organizację przyjęć lub bankietów, jeśli w zakres tych czynności wchodzi informowanie odbiorców o istnieniu firmy oraz jakości oferowanych produktów i usług, stanowi świadczenie usług reklamowych (wyroki ETS w sprawach C-68/92 oraz C-73/92). Ponadto z orzeczenia ETS C-69/92 wynika, że pojęcie usług reklamowych obejmuje także wszelkie czynności stanowiące integralną część kampanii reklamowych, które przyczyniają się do reklamy produktu lub usługi.

W świetle powyższego nie ulega wątpliwości, że realizacja określonych czynności ze strony hurtowni farmaceutycznych (m.in. organizowanie akcji promocyjnych, sprzedaż po obniżonych cenach) stanowi świadczenie usług reklamowych w rozumieniu ustawy o VAT.

Takie świadczenie jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

Potwierdzeniem powyższego stanowiska są interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 maja 2009 r. (sygn. IPPP1-443-274/09-2/PR) oraz z dnia 12 lutego 2008 r. (IP-PP2-443-642/07-3/SAP) wydane w podobnym stanie faktycznym.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Usługi realizowane przez hurtownie farmaceutyczne nabywane są przez Spółkę w celu zwiększenia sprzedaży Produktów. Sprzedaż ta podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Spełniony jest więc warunek dla odliczenia VAT, określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Podsumowując, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wykazanego na fakturach otrzymywanych od hurtowni farmaceutycznych, dokumentujących nabycie opisanych w stanie faktycznym Usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPP1-443-274/09-2/PR, interpretacja indywidualna

IP-PP2-443-642/07-3/SAP, interpretacja indywidualna

ITPP1/443-978/08/BS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika