Zwolnienie od podatku usług związanych z pośrednictwem finansowym.

Zwolnienie od podatku usług związanych z pośrednictwem finansowym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12.11.2009 r. (data wpływu 16.11.2009 r.) ? uzupełnionym w dniu 29.01.2010 r. na wezwanie wysłane w dniu 20.01.2010 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług związanych z pośrednictwem finansowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.11.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług związanych z pośrednictwem finansowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Dnia 18 kwietnia 2002 r. podatnik wystosował wniosek do W Urzędu Statystycznego celem wydania opinii klasyfikacyjnej dotyczącej usługi, którą podatnik planował świadczyć. W udzielonej odpowiedzi dnia 16 maja 2002 r., Urząd Statystyczny zaklasyfikował opisaną we wniosku usługę pod numerem PKWiU 67.13.10 ?Usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane?.

W piśmie będącym uzupełnieniem do wniosku Spółka opisała świadczone usługi. Wskazała, iż zamierza świadczyć usługi dla nabywców nieruchomości w Polsce, polegające na tymczasowym deponowaniu ceny za nieruchomość na specjalnie otwieranym dla tego celu rachunku bankowym Spółki (odrębnym od rachunku bieżącego Spółki). Podstawą przyjęcia takiego depozytu będzie umowa zawierana pomiędzy Spółką, nabywcą i zbywcą nieruchomości (?Umowa Escrow?). Zgodnie z Umową Escrow Spółka będzie zobowiązana do zwolnienia kwoty ceny z tego rachunku na rzecz zbywcy nieruchomości (dokonania przelewu na rachunek zbywcy) po zweryfikowanym przez Spółkę spełnieniu się określonych w tej umowie warunków. W przypadku gdyby warunki te się nie ziściły lub nastąpiły inne określone w Umowie Escrow okoliczności (np. odstąpienie od umowy sprzedaży), Spółka będzie zobowiązana do dokonania przelewu zwrotnego kwoty ceny na rachunek nabywcy nieruchomości. Umowa Escrow będzie określać termin, w którym środki zdeponowane na rachunku musiałyby zostać przekazane przez Spółkę, odpowiednio do sytuacji, nabywcy lub zbywcy nieruchomości. Zgodnie z interpretacją Urzędu Statystycznego, usługa ta została zaklasyfikowana pod numerem PKWiU 67.13.10 ?usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane?.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Z uwagi na fakt, że załącznik nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku obejmuje sekcję J ex(65-67), to jednak wyłącza on od zwolnienia usługę z dalszym rozszerzeniem numeru 67.13.10, co nie daje jednoznacznej wskazówki czy w przypadku zaopiniowanej przez Urząd Statystyczny usługi stosować stawkę podatku w wysokości 22%, czy zwolnienie od podatku...

Zdaniem Wnioskodawcy są to usługi zwolnione, usługi pośrednictwa finansowego, ściśle powiązane z faktycznym przepływem pieniądza poprzez deponowanie na wyodrębnionym rachunku bankowym Spółki środków pieniężnych podmiotu trzeciego, do czasu spełnienia warunków ustalonych przez strony (np. do czasu sfinalizowania umowy nabycia nieruchomości pomiędzy deweloperem a nabywcą) i jako takie nie będące usługami doradztwa finansowego (którego wyłączenie ze zwolnienia nie dotyczy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Wysokość opodatkowania podatkiem od towarów i usług regulują przepisy Działu VIII (art. 41-85) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednocześnie przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy; w poz. 3. tego załącznika figurują usługi mieszczące się w PKWiU w Sekcji J ex (65-67), tj.: ?Usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:

  1. działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
  2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
  3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
  4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
  5. usług ściągania długów oraz factoringu,
  6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
  9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości?.

Stosowanie do objaśnień zawartych w załącznikach do ustawy symbol ?ex? oznacza, że zwolnienie dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz.U. z 2008 r. nr 207, poz. 1293), zmienionego § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2009 r. (Dz.U. z 2009 r. nr 222, poz. 1753), w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

W dziale 67 tej klasyfikacji obejmującym ?Usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym i z ubezpieczeniami? znajdują się pod symbolem 67.13.10-00 ?Usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym, pozostałe?.

Ustawodawca w rozszerzeniu tej pozycji wymienia:

  • 67.13.10-00.10 Usługi pośrednictwa między stronami zaangażowanymi w udzielanie i przyjmowanie kredytów;
  • 67.13.10-00.20 Usługi doradztwa finansowego i maklerów;
  • 67.13.10-00.30 Usługi kantorów wymiany walut;
  • 67.13.10-00.90 Usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym, pozostałe, gdzie indziej niewymienione.

Z opisu zdarzenia przyszłego, przedstawionego we wniosku wynika, iż działalność Wnioskodawcy będzie ściśle powiązana z faktycznym przepływem pieniądza poprzez deponowanie na wyodrębnionym rachunku bankowym Spółki środków pieniężnych podmiotu trzeciego, do czasu spełnienia warunków ustalonych przez strony (np. do czasu sfinalizowania umowy nabycia nieruchomości pomiędzy deweloperem a nabywcą). Spółka zamierza świadczyć usługi dla nabywców nieruchomości w Polsce, polegające na tymczasowym deponowaniu ceny za nieruchomość na specjalnie otwieranym dla tego celu rachunku bankowym Spółki (odrębnym od rachunku bieżącego Spółki). Wojewódzki Urząd Statystyczny zakwalifikował usługi, które podatnik planował świadczyć pod numerem PKWiU 67.13.10 ?Usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane?.

Na podstawie klasyfikacji statystycznej przedstawionej we wniosku, dokonanej przez upoważniony organ oraz opisu świadczonych usług, w świetle obowiązującego stanu prawnego należy stwierdzić, że usługi świadczone przez Spółkę (?Usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym, pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane?) nie zostały objęte wyłączeniem ze zwolnienia od podatku VAT w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Zatem świadczenie opisanych we wniosku usług przez Spółkę korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.

Nadmienić należy, iż tut. Organ podatkowy nie jest upoważniony do dokonywania klasyfikacji statystycznej towarów bądź usług. W związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono przy założeniu, że podana klasyfikacja jest prawidłowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika