Jaki będzie moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonywanych usług?

Jaki będzie moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonywanych usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24.06.2008 r. (data wpływu 27.06.2008 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług wykonywanych w ramach umowy Cash poolingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.06.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług wykonywanych w ramach umowy Cash poolingu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Bank P S.A. (dalej jako ?Bank?) ma zamiar świadczyć usługę opartą o konstrukcję tzw. z-b cash-pooling system (dalej jako ?Usługa Cash-poolingu? lub ?Umowa Cash-poolingu?). Cash-pooling to nowoczesna forma efektywnego zarządzania płynnością finansową grupy podmiotów powiązanych - należących do jednej grupy kapitałowej lub podmiotów powiązanych ekonomicznie w inny sposób. Umowa Cash-poolingu zawierana jest pomiędzy tymi podmiotami a Bankiem.

Planowana usługa cash-poolingu będzie oparta o następujące założenia:

  1. Bank zamierza świadczyć usługę cash-poolingu na rzecz osób prawnych będących zarówno polskimi jak i zagranicznymi rezydentami podatkowymi (dalej jako: ?uczestnicy cash-poolingu?);
  2. Uczestnicy cash-poolingu otworzą jednowalutowe rachunki ?poolowe? w Banku (dalej jako: ?rachunek źródłowy?); Rachunkiem źródłowym jest każdy z rachunków prowadzonych przez Bank na podstawie zleceń uczestników cash-poolingu i wskazany w umowie cash-poolingu. Każdy z rachunków źródłowych jest bieżącym rachunkiem operacyjnym założonym do dokonywania bieżących transakcji realizowanych na podstawie zleceń odpowiedniego uczestnika cash-poolingu;
  3. Bank otworzy także i będzie prowadził we własnym imieniu ?Rachunki Techniczne?, w tej samej walucie jak rachunki źródłowe. Rachunek techniczny oznacza każdy z rachunków prowadzonych przez Bank we własnym imieniu dla potrzeb wykonania umowy cash-poolingu;
  4. Bank będzie działał jako cash-pooling leader (dalej jako: ?P L?) tzn. będzie wykonywał następujące czynności:
  • zarządzanie rachunkami skonsolidowanymi, tzn. przenoszenie środków między rachunkami źródłowymi a rachunkami technicznymi w celu obliczania oprocentowania zgodnie z zapisami umowy cash-poolingu; za które Bank otrzymuje od Uczestników stosowne wynagrodzenie (prowizję);
  • udostępnianie własnych środków uczestnikom cash-poolingu - opcja kredytowania przez Bank z jego środków globalnego salda ujemnego; Bank otrzymuje odsetki od uczestnika cash-poolingu od środków bilansujących saldo ujemne na jego rachunku;
  • przyjmowanie depozytów od Uczestników cash-poolingu, którzy mają salda dodatnie na rachunkach; uczestnicy otrzymują od Banku odsetki;
    5) Planowana usługa cash-poolingu ma charakter cash-poolingu realnego/rzeczywistego, polegającego na fizycznym transferze środków pomiędzy uczestnikiem cash-poolingu a Bankiem w regularnych sesjach, na koniec każdego dnia roboczego;

6) Transfer środków odbywać się będzie zawsze za pośrednictwem Banku;

7) Wyliczenia odsetek bazują na oprocentowaniu overnight;

8) Odsetki będą naliczane i alokowane w proporcji do zaangażowania uczestników cash-poolingu w systemie;

9) W celu usprawnienia zarządzania środkami w ramach usługi cash-poolingu jeden z uczestników cash-poolingu będzie pełnił rolę podmiotu zarządzającego bieżącymi rozliczeniami w ramach usługi cash-poolingu (?Spółka Zarządzająca Rachunkiem?). Spółka ta nie jest pool leaderem.

Istota umowy cash-poolingu.

Cash-pooling polega na koncentrowaniu środków z jednostkowych rachunków (sald) poszczególnych jednostek (rachunki uczestników cash-poolingu) i zarządzaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą przy wykorzystaniu korzyści skali. Umowa cash-poolingu ma na celu zwiększenie efektywności działalności gospodarczej prowadzonej przez uczestniczące w niej podmioty dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu sumy dziennych sald (dodatnich i ujemnych) na rachunkach źródłowych każdego z nich. Dzięki temu rozwiązaniu wynik odsetkowy grupy jest korzystniejszy niż w przypadku oddzielnego inwestowania nadwyżek i ponoszenia kosztów finansowania przez posiadaczy poszczególnych rachunków w tym systemie.

Forma umowy cash-pooling wybrana przez Bank.

Konstrukcja umowy cash-poolingu może przyjąć kilka form prawnych. Bank wybrał opcję tzw. zero-balancing cash pooling, który dokonywany jest przez fizyczny transfer środków na rachunek główny uczestników cash-poolingu ze środków zgromadzonych na ich różnych kontach, a następnie rozdzielenie tych środków w zależności od zapotrzebowania danego uczestnika cash-poolingu. Nadwyżki (tj. salda dodatnie) będą przekazywane z rachunków źródłowych uczestników na rachunek główny, zaś deficyty (tj. salda ujemne) na rachunkach uczestników będą pokrywane z rachunku głównego.

Bank, jako pool leader jest podmiotem zarządzającym rachunkami. Z punktu widzenia uczestników cash-pooling?u, transakcje w ramach usługi cash-poolingu dokonywane są zawsze z pool leaderem (Bankiem). P l przyjmuje dzienne lokaty uczestnika w razie potrzeby finansuje debetowe saldo pojawiające się na rachunku uczestnika cash-poolingu. Stąd dla uczestnika cash-poolingu nie ma znaczenia, w jaki sposób pool leader zainwestuje depozyt uczestnika cash-poolingu, ani z czyich środków sfinansuje przejściowy debet na jego rachunku źródłowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaki będzie moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonywanych usług...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast w świetle ust. 4 tego artykułu, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Bank jako pool leader zasadniczo świadczy trzy rodzaje usług:

  • usługa stałego administrowania rachunkiem wspólnym uczestników porozumienia;
  • usługa udostępniania własnych środków uczestnikom cash-pooling;
  • usługa przyjmowania depozytów od uczestników cash-poolingu, którzy mają salda dodatnie na rachunkach źródłowych.

Za usługę stałego administrowania rachunkiem wspólnym uczestników cash-pool Bank obciąża poszczególne strony umowy cash-pooling, przy czym strony uzgodniły stałą płatność za tę usługę regulowaną w określonych odstępach czasu (miesięcznie bądź kwartalnie). Podobnie będą rozliczane odsetki od uczestników cash-pooling z tytułu udostępniania środków należących do Banku. Powyższe usługi stanowią świadczenia o charakterze ciągłym. W przypadku, gdy zgodnie z założeniami przyszłej usługi cash-pooling odsetki spłacane są np. co miesiąc, lub też co kwartał, wówczas w każdym z tych okresów powstawać będzie obowiązek podatkowy w odniesieniu do kwoty odsetek wskazanej w tym rozliczeniu.

W § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 roku uwzględniona została możliwość wystawienia faktury zawierającej jedynie miesiąc i rok wykonywania sprzedaży. Z uwagi na powołaną regulację, Bank może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie tj. w danym miesiącu.

W myśl § 20 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 roku fakturami VAT mogą być również dokumenty dotyczące usług bankowych zwolnionych od VAT, jeżeli zawierają co najmniej następujące dane:

  • określenie usługodawcy i usługobiorcy;
  • numer kolejny i datę ich wystawienia;
  • nazwę usługi;
  • kwotę, której dotyczy dokument.

Oznacza to, iż dokumenty Banku związane z rozliczeniami w ramach usługi cash-poolingu będą miały charakter faktur VAT, jeżeli będą spełniać wymogi formalne określone powyżej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W przypadku świadczenia usług finansowych dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego stosuje się zasady ogólne. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. W myśl art. 19 ust. 4 ustawy jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, Bank w ramach umowy cash-pooling pełni funkcję cash leadera świadcząc trzy rodzaje usług:

  • usługa stałego administrowania rachunkiem wspólnym uczestników porozumienia;
  • usługa udostępniania własnych środków uczestnikom cash-pooling;
  • usługa przyjmowania depozytów od uczestników cash-poolingu, którzy mają salda dodatnie na rachunkach źródłowych.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy podatkowe należy stwierdzić, iż obowiązek podatkowy dla wymienionych wyżej usług powstaje na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wystawienia faktury, jednak nie później niż 7. dnia do dnia wykonania usługi.

Dodatkowo należy stwierdzić, iż w pierwszym z przypadków Bank obciąża spółki z grupy kapitałowej opłatą za administrowanie rachunkami ? przy czym strony uzgodniły stałą płatność za tę usługę regulowaną w określonych odstępach czasu (miesięcznie lub kwartalnie). Podobnie będą regulowane odsetki z tytułu udostępnienia środków Banku.

Zatem, ustalenie momentu wykonania tych czynności uzależnione jest od określonych w umowie okresów rozliczeniowych (miesięcznie bądź kwartalnie). Administrowanie rachunkiem wspólnym spółek i udostępnienie środków Spółki innym stronom umowy stanowią świadczenie o charakterze ciągłym - wobec braku ustawowej definicji tego terminu należy zastosować słownikową, zgodnie z którą termin ?ciągły? należy tłumaczyć jako ?dziejący się, odbywający się, trwający stale, nieustannie; bezustanny, ustawiczny; stale się powtarzający, stały? (słownik P ).

W takim przypadku ustawodawca na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95 poz. 798 ze zm.) dopuszcza możliwość wystawienia faktury zawierającej jedynie miesiąc i rok wykonania sprzedaży ? z czego wynika możliwość wystawienia jednej faktury za dany okres rozliczeniowy dokumentującej usługi administrowania i udostępnienia własnych środków finansowych Spółki.

Reasumując, w przypadku usług cash-poolingu będących usługami finansowymi obowiązek podatkowy powstaje z momentem wykonania usługi. Jeżeli natomiast wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą wówczas powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 7. dnia, licząc od dnia wykonania.

Mając na uwadze powyższe, stwierdza się, iż przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika