Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo odliczenia VAT naliczonego przy zakupach opodatkowanych VAT, stanowiących (...)

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo odliczenia VAT naliczonego przy zakupach opodatkowanych VAT, stanowiących koszty kwalifikowane podlegające dofinansowaniu w 60% dotacją uzyskaną z PARP?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 20.06.2008 r. (data wpływu 30.06.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.06.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca działając w ramach Programu, zamierza wykonywać usługi szkoleniowe na rzecz beneficjentów ostatecznych. Na podstawie umowy o dofinansowanie, zawartej z PARP uzyska on z PARP dofinansowanie - pokrycie 60% kosztów kwalifikowanych projektów szkoleń (ogólnych i specjalistycznych). Pozostała część ? 40% wartości świadczonych szkoleń, w ramach danego projektu będzie pokrywana przez beneficjenta ostatecznego na podstawie umowy o wykonanie szkoleń, zawartej przez Wnioskodawcę z tym beneficjentem ostatecznym. Wnioskodawca wykonywane przez siebie usługi kwalifikuje jako usługi w zakresie edukacji (PKWiU 80), podlegające zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 7 załącznika nr 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca wykonując ww. projekt szkoleniowy będzie nabywał także towary i usługi opodatkowane VAT. Stanowią one element kosztów kwalifikowanych, finansowanych w 60% przez PARP, a w 40% opłacanych przez nabywcę usług szkoleniowych.

Koszty pojawiające się w czasie realizacji ww. Projektów można pogrupować w sposób następujący;

  • wydatki związane z personelem tj. wynagrodzenia osób prowadzących szkolenia, wynagrodzenia trenerów, wynagrodzenie lektorów, wynagrodzenia osób wykonujących obsługę administracyjno biurową, wynagrodzenie informatyka, asystenta projektu, koszty podróży, koszty zakwaterowania, koszty wyżywienia,
  • wydatki dotyczące uczestników szkoleń tj. koszty podróży, koszty wyżywienia, koszty noclegu, wynagrodzenie dla dyrektorów, kierowników, specjalistów i wynagrodzenia pozostałych pracowników,
  • inne wydatki tj. koszty najmu pomieszczeń, sprzętu np. rzutników, kamer, komputerów.
  • koszty materiałów szkoleniowych np. segregatory notatniki, podręczniki do nauki języka, koszty obsługi wózków widłowych i suwnic, żurawi, zakup usług eksploatacyjnych jak np. telefony, prąd itp.


Wnioskodawca będąc podatnikiem VAT wykonuje w ramach swojej działalności czynności zwolnione z VAT i opodatkowane VAT.

VAT naliczony, rozliczany jest na podstawie struktury sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo odliczenia VAT naliczonego przy zakupach opodatkowanych VAT, stanowiących koszty kwalifikowane podlegające dofinansowaniu w 60% dotacją uzyskaną z PARP...
  2. Czy Wnioskodawca może nie stosować w tym zakresie rozliczenia strukturą sprzedaży i traktować ww. koszty kwalifikowane jako w całości związane wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną z VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, wymienione w pytaniu koszty kwalifikowane, dotyczące również zakupów opodatkowanych VAT, podlegające dofinansowaniu w formie dotacji, są wprost określone co do rodzaju i kwoty w umowie zawartej z PARP. Skoro uzyskana dotacja stanowiąca 60% wartości Projektu szkoleniowego, stanowi obrót zwolniony z VAT - pokryte nią koszty kwalifikowane są ściśle związane ze sprzedażą zwolnioną z VAT i w całości nie uprawniają do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ? prawo odliczenia VAT naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W tej sytuacji nie ma zastosowania art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług ponieważ Wnioskodawca - podatnik ma możliwość odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? zwanej dalej ustawą w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek tego podatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych, przez podatnika tego podatku.

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 1 ustawy).

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca podnosi, iż poczynione zakupy będą wykorzystywane do czynności zwolnionych z podatku tj. świadczonych usług, które kwalifikuje jako usługi w zakresie edukacji (PKWiU 80). Ponadto Wnioskodawca wskazuje, iż ramach swojej działalności wykonuje czynności zwolnione z VAT i opodatkowane VAT.

W poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy, wymieniono usługi w zakresie edukacji oznaczone symbolem PKWiU ex 80, które stosownie do postanowień art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy są zwolnione z podatku od towarów i usług.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż Minister Finansów, nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług, bowiem uprawnionym w tym zakresie jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, przy czym odpowiedzialnym za prawidłową klasyfikację jest podmiot świadczący usługę.

W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów, które będą służyły działalności zwolnionej.

Prawidłowe jest również stanowisko Wnioskodawcy, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie będzie miał zastosowania art. 90 ust. 2 ustawy, który stanowi, iż jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Bowiem Wnioskodawca tak jak wskazuje, ma możliwość odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

ILPP2/443-311/09-10/EN, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-312/09-10/SJ, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-312/09-11/SJ, interpretacja indywidualna

IPPP3/443-726/10-5/IB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika