Z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, (...)

Z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług służących realizacji projektu.W takiej sytuacji nie znajdzie również zastosowania przepis art. 87 ww. ustawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Parafii przedstawione we wniosku z dnia 16.12.2010 r. (data wpływu 17.12.2010 r.) uzupełnionym w dniu 05.01.2011 r. (data wpływu 07.01.2011 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 29.12.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu ?Remont elewacji kościoła ? etap I wieża? - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 17.12.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu ?Remont elewacji kościoła ? etap I wieża?.

Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 05.01.2011 r. ( data wpływu 07.01.2011 r. ) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 29.12.2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Parafia pozyskała środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 ? 2013 w ramach działania ?Odnowa i Rozwój Wsi? na inwestycję pod nazwą ?Remont elewacji kościoła ? etap I wieża?. Inwestycja niniejsza została zakończona. Celem rozliczenia finansowego realizacji inwestycji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa niezbędny jest dokument, dzięki któremu podatek VAT zostanie uznany za koszt kwalifikowany projektu. Parafia nigdy nie prowadziła, nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej. Renowacja zabytkowego kościoła poprzez remont wieży kościelnej pozwoli na przywrócenie jego świetności, co znacząco wpłynie na świadomość historyczno ? kulturową mieszkańców oraz pozwoli na zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi. Dzięki tej inwestycji zwiększy się także atrakcyjność turystyczna miejscowości, parafii i gminy. Parafia nie zamierza osiągać żadnych dochodów związanych z remontem wieży kościelnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w zaistniałym przypadku podatek VAT jest możliwy do odzyskania przez Parafię. ...

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, iż Parafia nie prowadzi i nie zamierza prowadzić żadnej działalności gospodarczej a remont wieży kościelnej nie będzie związany z uzyskiwaniem z tego tytułu żadnych dochodów ww. parafia nie ma możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją inwestycji pod nazwą ?Remont elewacji kościoła ? etap I wieża?.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymywanych przez podatnika ( art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w ramach działania ?Odnowa i Rozwój Wsi? realizował projekt pod nazwą ?Remont elewacji kościoła ? etap I wieża?. W związku z realizacją ww. projektu Parafia nie zamierza osiągać żadnych dochodów, a jej celem jest jedynie działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich (podniesienie atrakcyjności turystycznej miejscowości, parafii i gminy, zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi). Parafia nigdy nie prowadziła i nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, bowiem jak już wskazano wyżej obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

W konsekwencji, z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług służących realizacji projektu ?Remont elewacji kościoła ? etap I wieża?.

W takiej sytuacji nie znajdzie również zastosowania przepis art. 87 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika