Świadczona przez Spółkę usługa polegająca na udostępnianiu abonentom filmów i innych programów (...)

Świadczona przez Spółkę usługa polegająca na udostępnianiu abonentom filmów i innych programów telewizyjnych na ich indywidualne zamówienie podlega opodatkowaniu stawką preferencyjną w wysokości 7%, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm. ), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29.01.2010 r. (data wpływu 08.02.2010 r.), uzupełnionym w dniu 29.03.2010 r. na wezwanie organu z dnia 17.03.2010 r. (doręczone Stronie w dniu 22.03.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonej usługi polegającej na udostępnianiu abonentom filmów i innych programów telewizyjnych na ich indywidualne zamówienie - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 08.02.2010 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonej usługi polegającej na udostępnianiu abonentom filmów i innych programów telewizyjnych na ich indywidualne zamówienie. Przedmiotowy wniosek uzupełniony został w dniu 29.03.2010 r. ( data wpływu -01.04.2010 r.)

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o. (zwana dalej Spółka) jest podmiotem gospodarczym świadczącym usługi telewizyjne. Obecnie Spółka uruchamia nową opcję usługi telewizyjnej, która polega na możliwości zakupu przez abonentów (klientów Spółki) wybranych przez nich filmów w dowolnym czasie (View On Demand ? VOD). Usługa VOD będzie świadczona w następujący sposób:

W przyjętym okresie (miesiąc, kwartał, etc.) Spółka przedstawia katalog filmów, które abonent Spółki może zamówić. Katalog filmów jest okresowo zmieniany oraz uaktualniany. W celu zamówienia określonego filmu abonent Spółki powinien skontaktować się ze Spółką za pośrednictwem Call Center i wskazać pracownikowi Spółki, który film zamawia. Po wprowadzeniu odpowiednich parametrów przez pracownika Spółki do systemu informatycznego, na kartę abonenta zostaną wysłane uprawnienia do odbioru filmu, a tym samym abonent Spółki będzie miał prawo obejrzeć wybrany film we własnym domu przy użyciu dekodera Spółki. Co do zasady abonent Spółki może obejrzeć film w dowolnej chwili, jednak okres udostępnienia filmu (a więc okres, w którym abonent Spółki może obejrzeć zamówiony film) wynosi najwyżej kilka dni (przykładowo 48 godzin).

Transmisja danych następuje poprzez łącza satelitarne wykorzystywane przez Spółkę do przesyłu sygnału telewizyjnego w standardowym paśmie. Konsekwentnie, usługa VOD świadczona jest przy zastosowaniu tych samych technik telewizyjnych oraz tych samych łączy telewizyjnych, które są stosowane przez Spółkę w przypadku świadczenia standardowych usług telewizyjnych. Abonent Spółki nie otrzymuje żadnego nośnika z magnetycznym, czy też z cyfrowym zapisem filmu. Za zamówione filmy w ramach usługi VOD abonent ponosi opłatę ustaloną w regulaminie lub w umowie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

W związku z powyższym powstało pytanie, czy w świetle przedstawionego stanu prawnego oraz faktycznego Spółka może opodatkowywać świadczoną usługę polegającą na udostępnianiu abonentom filmów i innych programów telewizyjnych na ich indywidualne zamówienie stawką podatku VAT właściwą dla usług telewizyjnych, tj. obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Stanowisko Wnioskodawcy :

1. Zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z poz. 155 załącznika nr 3 ustawy o VAT stawkę podatku VAT w wysokości 7% podstawy opodatkowania stosuje się między innymi w stosunku do usług telewizyjnych opisanych symbolem ex PKWiU 92.2 ?usługi radia i telewizji, inne niż określone w pozycji 12 załącznika nr 4 do ustawy, z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz ze wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. działalności agencji informacyjnych.?

2. Niewątpliwie działalność Spółki polegająca na udostępnianiu sygnału telewizyjnego abonentom jest działalnością polegającą na świadczeniu usług telewizyjnych. W ten rodzaj działalności wpisuje się również nowy rodzaj świadczonej usługi ? usługa VOD. Do tej pory abonenci Spółki mieli możliwość ? po wykupieniu odpowiedniego pakietu ? oglądania filmów i programów telewizyjnych w sposób ciągły, co oznacza, iż nie mieli możliwości ich oglądania w dowolnym, wybranym przez siebie czasie. W celu pozostania konkurencyjnym w stosunku do innych podmiotów działających na rynku polskim, Spółka w dalszym ciągu rozszerza swoją ofertę programową. W tym celu ? wykorzystując rozwój nowych technologii ? Spółka rozpoczęła świadczenie usługi VOD, która również polega na możliwości obejrzenia filmu, z tym, że abonent ma możliwości obejrzenia wybranego filmu w dogodnym dla siebie czasie.

3. Techniczny sposób realizacji dostarczania filmu ? zwłaszcza w świetle dokonującego się postępu technicznego ? nie ma w ocenie Spółki znaczenia dla klasyfikacji prawno- podatkowej. Spółka świadczy bowiem przede wszystkim usługi telewizyjne, wykorzystując pojawiające się zaawansowane technologie, co nie zmienia jednak charakteru i istoty wykonywanych usług.

4. W tym miejscu należy wskazać, iż w przypadku Spółki nie znajdą również zastosowania wyłączenia wymienione w poz. 155 załącznika nr 3 ustawy o VAT. W szczególności świadczone przez Spółkę usługi nie są usługami związanymi z taśmami wideo. Spółka nie będzie również udostępniała żadnych taśm z filmami lub innych nośników, na których byłyby zapisywane odrębnie poszczególne filmy. Tym bardziej usługi VOD nie są związane z filmami reklamowymi i promocyjnymi, czy też z działalnością agencji informacyjnych.

5. Z uwagi jednak na przepis art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym ?, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej (.

..) są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji? ? Spółka chcąc być pewna, czy świadczone przez nią usługi VOD są usługami telewizji ? wystąpiła z wnioskiem o wydanie klasyfikacji statystycznej świadczonych usług VOD. W odpowiedzi Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 4 grudnia 2008 r. wskazano, iż ?,zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r., w oparciu o przedstawiony opis, Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi uprzejmie informuje, iż wymienione w piśmie usługi VOD, polegające na możliwości zakupu przez abonentów wybranych filmów w dowolnym czasie, świadczone za pomocą łączy satelitarnych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.20.12-00.00? Usługi telewizji?.

6. Ponadto, we wspomnianym powyżej piśmie Urzędu Statycznego wskazano, iż ?w związku z § 2 powołanego powyżej rozporządzenia , zgodnie z którym do celów podatkowych nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. Ośrodek informuje, iż opisane usługi mieściły się w grupowaniu PKWiU 92.20.12-00.00 ? usługi telewizji?.

7. Jednocześnie należy wyraźnie wskazać, iż opis przedstawiony w piśmie do Urzędu Statystycznego był identyczny z opisem stanu faktycznego przedstawionym w niniejszym wniosku. Urząd Statystyczny ? w oparciu o przedstawiony powyżej stan faktyczny ? potwierdził więc, iż świadczone przez Spółkę usługi VOD są usługami telewizji.

8. Reasumując powyższą analizę oraz biorąc pod uwagę przytoczoną klasyfikację Urzędu Statystycznego należy stwierdzić, iż usługi VOD świadczone przez Spółkę są usługami telewizji opodatkowanymi obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Podstawowa stawka podatku zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w treści przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienia od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku od towarów i usług, usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 12 tegoż załącznika zostały wymienione usługi o symbolu PKWiU ex 92.2 ?Usługi publicznych radia i telewizji, z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami video oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. działalności agencji informacyjnych?.

Natomiast na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 155 tego załącznika zostały wymienione usługi radia i telewizji (PKWiU ex. 92.2) inne niż wymienione w poz. 12 załącznika nr 4 do ustawy, z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. działalności agencji informacyjnych.

Przepis ten ma zatem zastosowanie w przypadku świadczenia przedmiotowych usług przez podmioty inne niż publiczne radio i telewizja.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż Spółka, która jest podmiotem świadczącym usługi telewizyjne, uruchamia nową opcję usługi telewizyjnej, polegającą na możliwości zakupu przez abonentów wybranych przez nich filmów w dowolnym czasie (usługa VOD). Przedmiotowe usługi sklasyfikowane zostały przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi w grupowaniu PKWiU 92.20.12-00.00 ? usługi telewizji. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż w ramach ww. usługi nie będzie udostępniał żadnych taśm ani innych nośników, na których byłyby zapisywane poszczególne filmy. Usługi VOD nie są również związane z filmami reklamowymi i promocyjnymi, ani też z działalnością agencji informacyjnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa stwierdzić należy, że świadczona przez Spółkę usługa polegająca na udostępnianiu abonentom filmów i innych programów telewizyjnych na ich indywidualne zamówienie podlega opodatkowaniu stawką preferencyjną w wysokości 7%, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy.

Jednocześnie tut. Organ wskazuje, iż przedmiotowe rozstrzygnięcie zostało podjęte w oparciu o klasyfikację statystyczną przedstawioną przez Wnioskodawcę. Obowiązek prawidłowego zakwalifikowania danej czynności do właściwego grupowania PKWiU ciąży na podmiocie wykonującym te czynności. Tutejszy organ nie jest właściwym do dokonania oceny prawidłowości przedstawionej klasyfikacji statystycznej wykonywanych usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika