usługi organizowania targów, wystaw nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce

usługi organizowania targów, wystaw nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2008 r. (data wpływu 4 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania nabywanych usług ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2008 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania nabywanych usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w maju i czerwcu 2008 roku dokonała nabycia usług związanych z udziałem w zagranicznych targach zorganizowanych w dwóch europejskich państwach: Finlandii i Bułgarii. Przedmiotem wystawionych faktur była: opłata rejestracyjna i wynajem powierzchni wystawienniczej. Na fakturze wystawionej przez firmę fińską został wykazany podatek w wysokości 22%, a na bułgarskiej bez podatku. Spółka za nabyte usługi dokonała zapłaty przed wykonaniem usługi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przy określeniu miejsca świadczenia usług związanych z organizacją targów zagranicznych należy uwzględnić fakt, że na jednej z faktur został wyszczególniony podatek, a na drugiej nie...

Zdaniem Wnioskodawcy, uwzględnienie lub nie uwzględnienie podatku na fakturze nie wpływa na ustalenie miejsca świadczenia usług związanych z organizacją targów; miejscem tym jest państwo, w którym zlokalizowana jest powierzchnia wystawiennicza. Według opinii Spółki przedmiotowe usługi kompleksowej organizacji wystaw, targów i kongresów sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.87.15-00.00 swym zakresem obejmują usługę główną ? wynajem powierzchni wystawienniczej oraz szereg różnorodnych usług, które z uwagi na powiązanie z usługą główną, powinny być traktowane jako usługi związane z nieruchomościami. Z uwagi na fakt, że wynajem powierzchni wystawienniczej oraz usługi z nimi powiązane zalicza się do usług związanych z nieruchomościami, to zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, są one opodatkowane w miejscu położenia nieruchomości. Tam znajduje się miejsce świadczenia usług, bowiem wynajem powierzchni wystawienniczej to udostępnienie powierzchni nieruchomości, na terenie której mają odbyć się międzynarodowe targi. W odpowiedzi na interpelację poselską takie samo stanowisko zaprezentował Minister Finansów, którego zdaniem usługi, w skład których wchodzi wynajem powierzchni wystawienniczej powinny być opodatkowane w kraju, w którym znajduje się nieruchomość. Z kolei usługi, w skład których nie wchodzi wynajem powierzchni wystawienniczej powinny być opodatkowane w kraju, w którym usługodawca posiada siedzibę. W sytuacji, gdy wynajmowana powierzchnia wystawiennicza położona jest poza terytorium kraju, usługi organizowania targów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, gdyż nie mieszczą się w katalogu czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy. Zatem, miejscem świadczenia będzie odpowiednio miejsce położenia nieruchomości, a więc nie będzie to terytorium kraju. Obowiązek z tego tytułu ciąży na usługodawcy. Usługa organizowania targów bez względu na fakt, czy wystawiona przez kontrahentów faktura zawiera wyszczególniony podatek, czy nie ? będzie opodatkowana w miejscu, gdzie targi się odbyły. Przy określeniu miejsca opodatkowania tego rodzaju usług odnosi się tylko do lokalizacji nieruchomość, bowiem opodatkowanie uzależnione jest od miejsca położenia nieruchomości. W przedstawionym stanie faktycznym miejscem świadczenia jest odpowiednio Finlandia i Bułgaria. Zatem, Spółka nie jest podmiotem na którym ciąży obowiązek podatkowy, gdyż targi w których był lub będzie brany udział, odbywają się poza terytorium Polski i w związku z tym nie są one opodatkowane w kraju.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z zapisu art. 27 ust. 1 ustawy wynika, że w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

W art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy, ustawodawca wskazał, że w przypadku usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego ? miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. Taki sposób określenia miejsca świadczenia jest wyjątkiem od ogólnej reguły określonej w przepisie art. 27 ust. 1 ww. ustawy. Wyjątek ten ma zastosowanie w przypadku, gdy świadczona usługa ma charakter usługi kompleksowej tzn. obejmuje swoim zakresem usługę główną, tj. w przedmiotowej sprawie wynajem powierzchni wystawienniczej. Wynajem powierzchni wystawienniczej polega na udostępnieniu rzeczy ? części powierzchni nieruchomości, na terenie której targi te się odbywają. Wynajem powierzchni wystawienniczej w świetle ww. przepisu jest usługą związaną z nieruchomością.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że dokonała nabycia usług obejmujących swym przedmiotem opłatę rejestracyjną i wynajem powierzchni wystawienniczej związanych z udziałem w zagranicznych targach, które miały miejsce w Finlandii i Bułgarii.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że nabywane usługi w zakresie wynajmu powierzchni wystawienniczej i opłaty rejestracyjnej mają charakter usług związanych z nieruchomością i tym samym spełniają dyspozycję art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy. Z uwagi na fakt, że wynajmowana powierzchnia wystawiennicza, położona jest poza terytorium kraju (w Finlandii i Bułgarii), zatem usługi organizowania targów, wystaw nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, gdyż nie mieszczą się w katalogu czynności, wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy. Wobec powyższego na Spółce nie ciąży obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu nabycia ww. usług. W przedmiotowej sprawie bez znaczenia pozostaje fakt czy usługodawca naliczył podatek, czy też nie. Zaznacza się jednak, iż tut. organ podatkowy w niniejszej interpretacji nie rozstrzygał w przedmiocie obowiązku podatkowego w podatku od wartości dodanej ciążącym ewentualnie na Wnioskodawcy na podstawie zasad obowiązujących w Państwie członkowskim, w którym zostało określone miejsce świadczenia przedmiotowych usług, jako że pozostaje to poza zakresem interpretowania przepisów prawa podatkowego określonym w treści art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika