opodatkowanie czynności przekształcenia spółdzielczego ? własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (...)

opodatkowanie czynności przekształcenia spółdzielczego ? własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 23.12.2009 r. (data wpływu 04.01.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekształcenia spółdzielczego ? własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 04.01.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekształcenia spółdzielczego ? własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W XII.2009 r. członek Spółdzielni Mieszkaniowej złożył wniosek o przeniesienie posiadanego prawa do lokalu z własnościowego w prawo odrębnej własności. Budynek, w którym znajduje się wymieniony lokal własnościowy został oddany do użytkowania w V.2006 r., a zasiedlony przez członka w/w w VI.2006 r. Członek pokrył w całości wkład budowlany. Wnoszony przez członka wkład budowlany podlegał naliczeniu 7% stawce VAT. W trakcie budowy od ponoszonych nakładów inwestycyjnych Spółdzielnia odliczała naliczony VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy czynność przeniesienia posiadanego przez członka ? spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności tego lokalu, podlega zwolnieniu od podatku VAT, a jeżeli podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ? to od jakiej wartości ...

W ocenie Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej, przeniesienie posiadanego przez członka ? spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności, na tle stanu faktycznego, podlega zwolnieniu od podatku VAT, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), gdyż pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a w myśl art. 7 ust. 1 pkt 5, przez dostawę towarów rozumie się również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

W świetle powyższego ustanowienie w miejsce spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu prawa odrębnej własności jest zrównane z dostawą tego lokalu i co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Podstawowa stawka podatku wynosi 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy. Należy jednak zwrócić uwagę, że ustawodawca przewidział pewne wyjątki od powyższej zasady generalnej.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 14 cyt. ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że przedmiotowy budynek został oddany do użytkowania w maju 2006 r., a zasiedlony w czerwcu 2006 r. Członek pokrył w całości wkład budowlany. Wnoszony przez członka wkład budowlany podlegał naliczeniu 7% stawce VAT. W trakcie budowy od ponoszonych nakładów inwestycyjnych Spółdzielnia odliczała naliczony VAT.

Mając na uwadze treść art. 2 pkt 14 ustawy należy stwierdzić, iż w przedmiotowych okolicznościach pierwsze zasiedlenie miało miejsce w maju 2006 roku, gdyż budynek został oddany do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu tj. wnoszony wkład budowlany podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż od momentu pierwszego zasiedlenia do momentu dostawy przedmiotowego lokalu, przeniesienia posiadanego przez członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności, upłynął okres dłuższy niż 2 lata, w konsekwencji czego w trybie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy czynność ustanowienia odrębnej własności przedmiotowego lokalu na rzecz członka spółdzielni będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Należy ponadto zwrócić uwagę, iż zwolnienie przedmiotowej czynności z opodatkowania skutkuje obowiązkiem dokonania korekty podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na trakcie budowy od ponoszonych nakładów inwestycyjnych, od których Spółdzielnia odliczała naliczony podatek VAT. Zasadę dokonywania korekt określają przepisy art. 91 ust. 7-8 ustawy.

Z uwagi na fakt, iż ustanowienie odrębnej własności lokalu będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, tym samym postawione przez Wnioskodawcę pytanie dotyczące określenia właściwej stawki podatku dla niniejszej czynności staje się bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika