Przemieszczanie towarów należących do Spółki, posiadającej siedzibę w Wielkiej Brytanii, z terytorium (...)

Przemieszczanie towarów należących do Spółki, posiadającej siedzibę w Wielkiej Brytanii, z terytorium państwa UE z terytorium Polski, w celu świadczenia usług stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskdoawcy, przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2008 r. (data wpływu 11 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej od towarów i usług w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką posiadającą siedzibę na terytorium Wielkiej Brytanii. Spółka zawarła kontrakt z nabywcą nieposiadającym siedziby na terytorium Polski (dalej: ?Kontrahent?), w ramach którego zobowiązała się do świadczenia usługi modyfikacji maszyn Kontrahenta. Celem wyświadczenia przedmiotowej usługi Spółka sprowadzi do Polski z terytorium innego państwa Wspólnoty Europejskiej (dalej: ?UE?) należące do Spółki elektroniczne chipy (dalej: ?Chipy?), które zostaną wykorzystane w trakcie modyfikacji maszyn Kontrahenta. Ponadto, Spółka zainstaluje w maszynach oprogramowanie pozwalające w połączeniu z Chipami na uzyskanie przez te maszyny nowych funkcjonalności.

Usługa modyfikacji maszyn Kontrahenta zostanie fizycznie wykonana na terytorium Polski przez polskiego podwykonawcę Spółki. Zmodyfikowane maszyny zostaną wywiezione z terytorium Polski do Niemiec.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przedstawione powyżej przemieszczenie przez Spółkę Chipów do Polski z terytorium innego państwa UE stanowić będzie po stronie Spółki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium Polski, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Przemieszczenie przez Spółkę Chipów do Polski z terytorium innego państwa UE stanowić będzie po stronie Spółki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT.

Przemieszczenie Chipów do Polski jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej Ustawą o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika VAT lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium innego państwa UE na terytorium Polski, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa UE w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium Polski.

W opisanej sytuacji dojdzie do przemieszczenia towarów należących do Spółki (tj. Chipów) z terytorium innego państwa UE do Polski, a towary te mają służyć czynnościom opodatkowanym Spółki na terytorium Polski. W efekcie powyższe przemieszczenie towarów będzie stanowić, zdaniem Spółki, po jej stronie wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 Ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika