Strona nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, gdyż brak jest związku (...)

Strona nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, gdyż brak jest związku nabywanych towarów i usług dla potrzeb prowadzonej inwestycji ze sprzedażą opodatkowaną.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Miasta i Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 10.02.2009 r. (data wpływu 18.02.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu realizowanego projektu - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18.02.2009 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu realizowanego projektu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Miasto i Gmina zamierza utworzyć Park Miejski w S.

Obecnie jest w trakcie przygotowania wniosku o dofinansowanie w/w Projektu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007?2013 w ramach działania ?Odnowa i rozwój wsi?. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 14 lutego 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania ?,Odnowa i rozwój wsi? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007?2013, który określa w § 1 tryb składania wniosków o przyznanie pomocy oraz instrukcją wypełniania wniosku o przyznanie pomocy w ramach działania 313,322,323 ?Odnowa i rozwój wsi? PROW 2007?2013 konieczne jest przedłożenie jako załącznika do wniosku aktualnej interpretacji potwierdzającej brak możliwości odzyskania podatku od towarów i usług przy realizacji tej inwestycji w przypadku, gdy wnioskodawca wnosi o objęcie kosztami kwalifikowalnymi kwot podatku od towarów i usług.

Realizacja Projektu będzie polegała na zagospodarowaniu pustej przestrzeni przy ulicy, która w chwili obecnej jest niewykorzystana. Miejsce to służy obecnie częściowo jako parking i skate park. Położenie placu w sąsiedztwie zespołu szkół i przedszkoli, Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, placu zabaw oraz wielorodzinnych osiedli mieszkaniowych sprawia, że posiada ono szereg walorów, aby stać się miejscem spotkań i rekreacji mieszkańców i turystów.

Dzięki realizacji Projektu powstanie w S. atrakcyjne miejsce do wypoczynku, gdzie zarówno w sezonie letnim jak i poza nim będą mogły ciekawie spędzić czas młodzież, dzieci i osoby dorosłe (w tym osoby starsze).

Przewidziane w ramach Projektu prace to: demontaż istniejącej zniszczonej nawierzchni, niwelacja terenu, a następnie wykonanie nowej nawierzchni dla ruchu pieszych na obrzeżach z miejscami parkingowymi, wykonanie instalacji oświetleniowej, nawodnienia trawników oraz nasadzeń z drzew i krzewów. W Parku zachowany zostanie skate park oraz umieszczone zostaną nowe elementy małej architektury.

Po przeprowadzeniu wymienionych prac miejsce to będzie miało charakter parku miejskiego, skupiającego elementy dla różnych grup wiekowych. Dzięki stworzeniu miejsc parkingowych w skrajnych częściach Parku oraz połączeniu go z istniejącym placem zabaw powstanie w S. atrakcyjne miejsce dla mieszkańców oraz turystów, które będzie stanowiło uzupełnienie oferty rekreacyjnej i turystycznej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Strona, działający w imieniu osoby prawnej jaką jest Miasto Gmina, będący podatnikiem podatku VAT i realizujący powyższy Projekt ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionych towarów i usług związanych z realizacją powyższego Projektu...

Strona wskazuje, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych. Urząd Miasta i Gminy jest jednostką organizacyjną Miasta i Gminy i zapewnia jej obsługę administracyjną, organizacyjną i techniczną. Faktury dokumentujące zakup towarów i usług w celu realizacji Projektu wystawiane będą na Urząd Miasta i Gminy. Zarówno, Miasto i Gmina jak i Urząd Miasta i Gminy , realizując Projekt ?Park Miejski?, nie uzyska żadnych dochodów, a realizowana inwestycja, nie będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z powyższym w ocenie Strony nie będzie możliwe obniżenie kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących zakup towarów i usług związanych z realizacją Projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto w myśl § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 13360 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.

Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) stanowi, iż zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Podatnik zamierza realizować inwestycję polegającą na utworzeniu Parku Miejskiego, która jest związana z realizacją zadań własnych Gminy, o którym mowa w wyżej wskazanym w art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 11 wyżej powołanego rozporządzenia czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, a zatem nabywane towary i usługi związane z realizacją inwestycji nie będą służyły czynnościom opodatkowanym.

W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego i obowiązującego stanu prawnego Strona nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, gdyż brak jest związku nabywanych towarów i usług dla potrzeb prowadzonej inwestycji ze sprzedażą opodatkowaną.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika