gdy przedmiotem sprzedaży będzie wyłącznie urządzenie wielofunkcyjne, którego dostawa nie będzie (...)

gdy przedmiotem sprzedaży będzie wyłącznie urządzenie wielofunkcyjne, którego dostawa nie będzie dokonana wraz z zestawem komputerowym (które stanowiłoby sprzęt łączności), dostawa ta będzie podlegała opodatkowaniu wg stawki 22%.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2008r. (data wpływu 5 stycznia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług stosowanej przy dostawie biurowych urządzeń wielofunkcyjnych na rzecz jednostek Państwowej Straży Pożarnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług stosowanej przy dostawie biurowych urządzeń wielofunkcyjnych na rzecz jednostek Państwowej Straży Pożarnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza sprzedawać jednostkom państwowej straży pożarnej wielofunkcyjne urządzenie biurowe, mogące pełnić rolę kopiarki cyfrowej i sieciowej drukarki, a także skanera sieciowego i faksu, określane nazwą handlową ?B?. Wnioskodawca zamierza zastosować do sprzedaży wymienionych urządzeń na rzecz jednostek pożarnictwa stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

Urządzenia B to wielofunkcyjne urządzenie biurowe, mogące pełnić rolę wydajnej kopiarki cyfrowej i sieciowej drukarki, a także skanera sieciowego i faksu.

Kopiarka - Funkcje kopiowania to między innymi: skalowanie obrazu (powiększanie i pomniejszanie), kopiowanie kilku arkuszy (pomniejszonych) na jednej stronie i na odwrót - powiększanie strony i drukowanie ?plakatu?, składającego się z kilku kartek, odwracanie obrazu przy kopiowaniu dwustronnym, wstawianie załączników i pustych stron itp. Możliwe jest też zapamiętywanie często kopiowanych formularzy (np. papier firmowy) na twardym dysku i drukowania ich w dowolnej chwili bez szukania oryginału. Funkcja kopiowania jest podstawową funkcjonalnością urządzeń B.

Drukarka sieciowa - moduł karty sieciowej umożliwia pracę urządzenia w sieci lokalnej Ethernet. Drukarka zawiera wbudowany serwer WWW, udostępniający wiele funkcji administracyjnych, łącznie z możliwością monitorowania jej wykorzystywania przez poszczególne grupy użytkowników. W zależności od użytego kontrolera druku mamy do dyspozycji języki opisu strony: GDI, PCL5e, PCL/XL oraz Postscript. Dostarczane sterowniki (dla Windows, Mac OS) udostępniają oprócz standardowych, również zaawansowane funkcje druku - automatyczny druk dwustronny, pomniejszanie i powiększanie, drukowanie 2,4, 6, 9 lub 16 pomniejszonych stron na jednej kartce, drukowanie broszur, zarządzanie kolorem.

Skaner - Pozwala zachowywać obrazy w plikach graficznych, przesyłać zeskanowane dane w formacie plików TIFF, JPEG lub PDF jako załączniki do e-maila. Możliwe jest również bezpośrednie umieszczenie zeskanowanych danych na serwerze FTP (skanowanie do FTP), a nawet równoczesne przesyłanie do wybranej osoby w sieci lokalnej (skanowanie SMB). Można korzystać również ze skanowania standardem TWAIN (z opcjonalnymi kontrolerami skanowania).

Faks - opcjonalna karta która rozszerza możliwości urządzenia o funkcje faksu. Pozwala na odbieranie i wysyłanie faksów, a także ich archiwizowanie.

Funkcjonalność urządzeń B

Funkcjonalność urządzenia można zwiększyć instalując dodatkowe moduły takie jak: moduł do druku dwustronnego (dupleks), zasobniki na duże ilości różnego rodzaju papieru, automatyczne podajniki oryginałów, sortery rozdzielające wydruki, tzw. finiszery składające dziurkujące i zszywające zestawy kopii, itp.

Do sterowania urządzeniem służy w zależności od modelu, konsola wyposażona w zestaw przycisków numerycznych i funkcyjnych lub podświetlany, czuły na dotyk, graficzny wyświetlacz LCD, za pomocą którego wybiera się funkcje kopiowania jako podstawową funkcjonalność, oraz skanowania i taksowania jeśli są założone opcjonalne karty rozszerzające urządzenie o te funkcje.

Urządzenia B są w stanie profesjonalnie przetworzyć obraz zeskanowany z oryginału. Żadne konwencjonalne (mechaniczne) systemy przetwarzania obrazu nie są tu potrzebne. Nawet wtedy, gdy zostaną zastosowane specjalne funkcje, takie jak obrót obrazu, czy umieszczanie kilku oryginałów na jednej stronie kopii, ponieważ wszystko odbywa się w pamięci operacyjnej na kontrolerze urządzenia. Kontroler jest to elektronika odpowiedzialna za przetworzenie danych trafiających z modułu skanującego, modułu faksu oraz karty sieciowej na sygnały sterujące wiązką lasera (biorącą udział w powstawaniu wydruku), oraz za przetwarzanie danych podczas kopiowania, skanowania np. powiększanie, obrót obrazu.

Podstawowe procesy realizowane przez kopiarkę cyfrową podczas kopiowania dokumentów (urządzenia B).

Skanowanie oryginału

Białe światło oświetla oryginał umieszczony na płycie szklanej skanera, lub dokument umieszczony w automatycznym podajniku dokumentów. Źródłami światła w modułach kopiujących-skanujących są lampy fluorescencyjne (ksenonowe, neonowe, argonowe). Głowica skanera przesuwa się pod kartką papieru, lub w przypadku kopiowania/skanowania z automatycznego podajnika dokumentów kartka papieru przesuwa się nad głowicą skanera i przechwytuje odbite od kartki światło. Filtry rozdzielają odbite światło na barwy podstawowe:

niebieski (B), zielony (G) i czerwony (R), natomiast elementy światłoczułe (CCD) zamieniają przefiltrowane światło w sygnały elektryczne. Takie sygnały zawierające informacje o obrazie są przesyłane do mózgu kopiarki (kontroler drukarki), gdzie są zamieniane na dane o kolorze. W zależności od użytej funkcji zeskanowany obraz może być wydrukowany (funkcja kopiowania), przesłany do emaila, serwera FTP, serwera SMB (skanowanie sieciowe), lub wysłany jako faks.

Proces powstawania obrazu.

Proces powstawania obrazu w urządzeniach B odbywa się poprzez umieszczanie na papierze cząstek tonera. Proces powstawania obrazu jest wykorzystywany przy funkcji kopiowania i drukowania. Składa się z następujących etapów.

1. ładowanie bębna światłoczułego ładunkiem elektrostatycznym,

  • Powierzchnię bębna światłoczułego pokrywa warstwa wykonana z nieprzewodzącego materiału. Aby bęben mógł spełnić swoją funkcję, jego powierzchnia musi być naładowana ujemnym ładunkiem elektrostatycznym. Dlatego przykłada się wysokie napięcie do specjalnych szczotek lub drutu (korona ładująca), umieszczonego poprzecznie względem kierunku obrotu bębna. W ten sposób powstaje pole jonizujące, dzięki któremu powierzchnia bębna pokrywa się ujemnymi ładunkami elektrostatycznymi.

2. naświetlanie bębna światłoczułego,

  • Bęben światłoczuły jest naświetlany światłem lasera lub zespołem laserowych diod świecących LED (w zależności od modelu maszyny) modulowanym na podstawie obrazu strony przechowywanego w pamięci kontrolera.

3. nanoszenie tonera w miejsca rozładowane przez światło,

  • W miejscach naświetlonych wałek światłoczuły pozbawiany jest ładunków elektrostatycznych i toner ?przeskakuje? z wałka wywołującego na wałek światłoczuły. W procesie tym uczestniczy deweloper - drobno zmielony ferromagnetyk znajdujący się na wałku magnetycznym, mający za zadanie zbliżenie cząstek tonera do naelektryzowanego bębna, a listwa w górnej części wałka magnetycznego dozuje ilość tonera na tym wałku.

4. przekazywanie tonera na papier,

  • Papier dotykając wałka światłoczułego pokrytego miejscami tonerem, przejmuje toner z bębna. By ułatwić przenoszenie się tonera z bębna na papier pod papierem umieszczona jest elektroda o ładunku przeciwnego znaku niż ładunek elektryczny tonera, toner jest przyciągany w kierunku papieru. W kolorowych kopiarkach obrazy powstałe podczas wywoływania z wykorzystaniem tonera osadzanego na czterech bębnach światłoczułych są podawane na element pośredniczący zwany pasem transmisyjnym i wszystkie są jednocześnie drukowane na papierze w następującej kolejności: żółty, purpurowy, niebiesko-zielony, czarny.. Upraszcza to drogę papieru w urządzeniu, ogranicza prawdopodobieństwo zakleszczenia się papieru i podnosi niezawodność urządzenia. Kompletny kolorowy obraz jest następnie przenoszony na papier.

5. utrwalanie tonera na papierze,

  • Wydrukowany obraz złożony z czarnego tonera lub z czterech kolorowych tonerów nie przylega dobrze do papieru. wystarczy dmuchnięcie, a obraz zniknie. Na etapie utrwalania toner, składający się z drobin plastycznego materiału, zostaje stopiony pod wpływem wysokiej temperatury (ok. 200°C), następnie zostaje on dociśnięty do papieru. Proces ten nazywa się utrwalaniem i daje w efekcie trwałe połączenie obrazu z papierem.

6. rozładowywanie wałka światłoczułego i czyszczenie.

  • Następnie bęben jest silnie oświetlany, by usunąć resztki pozostających ładunków elektrostatycznych usuwa resztki tonera, które nie przeszły na papier z bębna.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż jednostkom pożarnictwa wielofunkcyjnego urządzenia biurowego, mogącego pełnić rolę wydajnej kopiarki cyfrowej i sieciowej drukarki, a także skanera sieciowego i faksu, które zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji środków trwałych wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. (Dz. U. nr 112, poz. 1317 z późniejszymi zmianami), kwalifikowane są przez ośrodek standardów klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi w grupowaniu: KŚT grupa 4 rodzaj 491 ?zespoły komputerowe?, podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%...

Zdaniem Wnioskodawcy, towary sprzedawane jednostkom pożarnictwa przeznaczone są na cele ochrony przeciwpożarowej w rozumieniu załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. Wśród tych towarów, w pozycji 130, p3 wymienione są: zestawy komputerowe z urządzeniami peryferyjnymi, oprogramowanie. Zdaniem wnioskodawcy, opodatkowaniu przewidzianą w zał. nr 3 stawką podatku w wysokości 7% podlegają nie tylko całe, kompletne zespoły komputerowe wraz z urządzeniami peryferyjnymi, ale także komponenty tych zespołów w postaci urządzeń peryferyjnych gotowych do włączenia współpracy w ramach zespołów komputerowych, które zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji środków trwałych wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. (Dz. U. nr 112, poz. 1317 z późniejszymi zmianami), zaliczane są do grupowania: KŚT grupa 4 rodzaj 491 ?zespoły komputerowe?, w tym w szczególności wielofunkcyjne urządzenia typu ?B?, których szczegółowy opis zawarty jest w załączniku do niniejszego wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. Jak stanowi art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Wysokość opodatkowania podatkiem od towarów i usług regulują przepisy Działu VIII (art. 41-85) cyt.

ustawy. W myśl ogólnej zasady, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami niższymi od podstawowej, wskazanej w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, a także zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Na mocy art. 41 ust. 2 cyt. ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Natomiast art. 41 ust. 10 cyt. ustawy wskazuje, iż stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostaw na terytorium kraju towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy, dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej.

W załączniku Nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, ustawodawca wskazał towary przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej w poz. 130 wymieniając następujący sprzęt łączności:

  1. radiotelefony różnych typów wraz z osprzętem.
  2. sprzęt łączności przewodowej.
  3. zestawy komputerowe z urządzeniami peryferyjnymi, oprogramowanie.
  4. urządzenia dyspozytorskie i aparatownie.
  5. zestawy antenowe.
  6. sprzęt do radiowej łączności rankingowej.

Z powyższych przepisów wynika więc, że sprzedaż towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej korzysta ze stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% wyłącznie w sytuacji, gdy zaistnieją łącznie przesłanki:

  1. sprzedaż odbywa się dla jednostek ochrony przeciwpożarowej i na cele ochrony przeciwpożarowej,
  2. dotyczy sprzętu, towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ustawy z dn. 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002r. Nr 147, poz. 1229 z późn. zm.) jednostkami ochrony przeciwpożarowej są:

  • jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej,
  • jednostki organizacyjne wojskowej ochrony przeciwpożarowej,
  • zakładowa straż pożarna,
  • zakładowa służba ratownicza,
  • gminna zawodowa straż pożarna,
  • powiatowa (miejska) zawodowa straż pożarna,
  • terenowa służba ratownicza,
  • ochotnicza straż pożarna,
  • związek ochotniczych straży pożarnych,
  • inne jednostki ratownicze.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż Spółka zamierza sprzedawać jednostkom Państwowej Straży Pożarnej wielofunkcyjne urządzenie biurowe, mogące pełnić rolę kopiarki cyfrowej i sieciowej drukarki, a także skanera sieciowego i faksu, określane nazwą handlową ?B?. Wnioskodawca wskazał ponadto, iż zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji środków trwałych wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. (Dz. U. nr 112, poz. 1317 z późniejszymi zmianami), urządzenia peryferyjne zaliczane są do grupowania: KŚT grupa 4 rodzaj 491 ?zespoły komputerowe?, w tym w szczególności wielofunkcyjne urządzenia typu ?B?.

Zauważyć należy, iż zarówno brzmienie poz. 130 załącznika Nr 3 do ustawy, jak i jego budowa, która ma charakter katalogu zamkniętego, wskazują, że preferencyjna stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7% ma zastosowanie przy sprzedaży sprzętu komputerowego z urządzeniami peryferyjnymi wykorzystywanego do łączności. Wg Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN pod pojęciem ?sprzęt? rozumieć należy m.in.: ?przedmiot użytkowy?, ?przedmioty używane do jakichś prac lub w jakichś okolicznościach?, natomiast pod pojęciem ?łączność? ? ?związek lub kontakt z kimś lub z czymś?, ?dział komunikacji dotyczący przekazywania wiadomości? oraz ?specjalne oddziały wojskowe, których zadaniem jest utrzymywanie kontaktu z poszczególnymi jednostkami?. Z powyższych definicji wynika więc, iż sprzęt łączności to przedmioty używane do utrzymywania z kimś kontaktu, przekazywania wiadomości.

W poz. 130 załącznika Nr 3 ustawodawca wymienił sprzęt łączności zaliczając do niego m.in. zestawy komputerowe z urządzeniami peryferyjnymi, oprogramowanie. Zgodnie z Internetowym Słownikiem Języka Polskiego PWN pod pojęciem ?urządzeń peryferyjnych? rozumieć należy ?urządzenia podłączone do komputera, ale niestanowiące jego integralnej części?. Zatem urządzeniami peryferyjnymi mogą być takie urządzenia jak np. klawiatura, monitor, mysz, drukarka, skaner, napęd taśmowy, mikrofon, głośnik, aparat fotograficzny, kamera internetowa.

Podkreślić należy, iż ustawodawca wyraźnie wskazał, iż opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług podlega dostawa zestawów komputerowych z urządzeniami peryferyjnymi. Z uwagi na powyższe dla zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT konieczne jest zbycie całego zestawu komputerowego stanowiącego nierozerwalną całość z dostarczanymi wraz z nim urządzeniami peryferyjnymi, a nie wyłącznie dostawę określonych urządzeń peryferyjnych, dokonywanych niezależnie od zestawów komputerowych.

W oparciu zatem o przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, w okolicznościach wskazanych przez Wnioskodawcę wskazać należy, iż dostawa przez Spółkę wielofunkcyjnego urządzenia biurowego mogącego pełnić rolę kopiarki cyfrowej i sieciowej drukarki, a także skanera sieciowego i faksu, mogłaby korzystać z preferencyjnej 7% stawki podatku VAT tylko w sytuacji, gdy dostarczone jednostkom Państwowej Straży Pożarnej urządzenie, którego dostawa nastąpiłaby łącznie z dostawą zestawu komputerowego, stanowiłoby sprzęt łączności. Natomiast w okolicznościach przedstawionych przez Spółkę, tzn. w sytuacji gdy przedmiotem sprzedaży będzie wyłącznie urządzenie wielofunkcyjne, którego dostawa nie będzie dokonana z zestawem komputerowym, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki w wysokości 22%.

Wyjaśnić ponadto należy, iż zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2009r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług (PKWiU0 (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.). Natomiast wskazana przez Wnioskodawcę Klasyfikacja Środków Trwałych zaliczająca wskazane w niniejszym wniosku urządzenie wielofunkcyjne do grupowania KŚT grupa 4 rodzaj 491 ?Zespoły komputerowe? nie daje podstaw do określenia jak zostałoby sklasyfikowane przedmiotowe urządzenie wg PKWiU.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika