Usługa ?video na żądanie? ? symbol PKWiU 64.20.30-00.00 jako ?Usługa radia i telewizji kablowej? (...)

Usługa ?video na żądanie? ? symbol PKWiU 64.20.30-00.00 jako ?Usługa radia i telewizji kablowej? podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16.12.2009 r. (data wpływu 06.01.2010 r.) uzupełniony pismem z dnia 02.02.2010 r. (data wpływu 08.02.2010 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 28.01.2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi ?video na żądanie? - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 06.01.2010 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem w dniu 08.02.2010 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi ?video na żądanie?

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest dostawcą usług telewizji kablowej, internetu oraz telefonii internetowej. Usługi telewizji kablowej są świadczone przy użyciu zarówno techniki analogowego przesyłu danych jak z wykorzystaniem technik cyfrowych (tzw. telewizja cyfrowa). Zgodnie z otrzymaną interpretacją indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2007 roku Spółka klasyfikuje usługi telewizji kablowej świadczone za pomocą technik cyfrowych jako usługi radia i telewizji kablowej opodatkowane stawką 7 % na podstawie art. 41 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz poz. 151 załącznika nr 3 do tej ustawy.

W ramach dotychczasowo świadczonych usług Spółka wprowadziła nową dodatkową usługę ? ?video na żądanie? (dalej ?Usługa?). Usługa ta będzie świadczona jako część kompleksowej usługi udostępniania cyfrowej telewizji kablowej przy wykorzystaniu tej samej infrastruktury telekomunikacyjnej w tym i urządzeń końcowych.Usługa miałaby polegać na umożliwieniu Klientom Spółki oglądania określonych audycji (filmów, programów) poza programami już udostępnianymi w ramach cyfrowej telewizji kablowej. Liczba dostępnych w ten sposób audycji będzie z góry znana i niezmienna w danym okresie (np. miesiącu).

Odbiorcą Usługi będzie mógł stać się abonent telewizji cyfrowej który zawarł ze Spółką umowę na dostarczanie cyfrowej telewizji kablowej i posiada (udostępniane przez Spółkę) odpowiednie urządzenie odbiorcze, tzw. dekoder (?set-top-box?). Dekoder podłączany jest do telewizora i wyposażony jest w kartę warunkowego dostępu (umieszczaną w dekoderze w celu odbioru cyfrowego sygnału przesyłanego przez Spółkę). Dekoder dokonuje konwersji tego sygnału do formatu obsługiwanego przez telewizor. Poprawne wyświetlenie sygnału na telewizorze nie jest możliwe bez konwersji. Karta warunkowego dostępu pozwala zaś na odbiór sygnału telewizji cyfrowej tylko i wyłącznie uprawnionym osobom.

Klient będzie miał dostęp do programów telewizji kablowej objętych zamówionym przez siebie pakietem. Klienci odbierający Usługę będą mogli korzystając z pilota do dekodera przełączyć się z oglądania aktualnych programów telewizyjnych na aplikację umożliwiającą dostęp do przygotowanych przez Spółkę filmów i programów. Aplikacja ta umożliwi wybór lub zamówienie indywidualnie wskazanego przez abonenta filmu lub programu telewizyjnego. Informacja o wyborze lub zamówieniu będzie przesyłana do serwera zarządzającego Usługą, gdzie zostanie dokonana weryfikacja, czy dany abonent jest w obszarze, gdzie taka Usługa jest świadczona i czy jest on uprawniony do jej otrzymania.Po pozytywnej weryfikacji informacja ta przesyłana jest jednocześnie do stacji czołowej. Stacja czołowa w przypadku oglądania aktualnych programów telewizji kablowej, kieruje do abonenta sygnał zawierający właśnie te programy. Natomiast w przypadku korzystania z Usługi, stacja czołowa przełącza się na wysyłanie sygnału z serwera lub innego specjalistycznego sprzętu zawierającego zamówiony przez abonenta film lub program.

Spółka zamierza świadczyć Usługę w dwu wariantach. Pierwszy to taki gdzie klient otrzyma konkretny film/program specyficznie przez siebie zamówiony i będzie obciążany w zależności od ilości obejrzanych pozycji i ich ceny jednostkowej. Drugi zaś wariant to taki, gdzie klient uzyskuje dostęp lub możliwość obejrzenia programów, filmów, udostępnianych w ramach miesięcznej opłaty ryczałtowej (z góry określonej).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Jaka jest prawidłowa stawka podatku od towarów i usług za usługę ? ?video na żądanie?, stanowiącą usługę dodatkową do usługi telewizji cyfrowej ...

Zdaniem Spółki powyższa Usługa mieści się w zakresie usług telewizji kablowej (PKWiU 64.20.3 w oparciu o PKWiU 1997 r.; w oparciu zaś o PKWiU 2006 r. jako: 61.10.53.0 ?Usługi udostępniania programów płatnych za oglądanie (pay-per-view) za pomocą infrastruktury przewodowej?). Zatem na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz poz. 151 załącznika nr 3 do tej ustawy usługa ?video na żądanie? powinna być opodatkowana stawką 7 %.Za powyższą klasyfikacją Usługi przemawia w szczególności sposób jej konstrukcji. Jest ona bowiem elementem kompleksowego pakietu usługi cyfrowej telewizji kablowej. Usługa video na żądanie może być jedynie świadczona na rzecz osób, którzy otrzymują podstawową usługę telewizji cyfrowej. Jest ona dostarczana do abonenta za pomocą tej samej infrastruktury na podstawie jednej umowy, od jednego dostawcy tj. Spółki.Ponadto, usługa będzie polegała m.in. na przekazywaniu sygnału telekomunikacyjnego (telewizyjnego) poprzez specjalne urządzenia telekomunikacyjne, a jej zasadniczym komponentem będzie zapewnienie klientom dostępu do materiałów audiowizualnych, indywidualnie płatnych. Klienci będą opłacali albo konkretne zamówione materiały oddzielnie, albo opłacali ryczałtowo całe pakiety zamówionych materiałów. W obu wariantach, opłata decydować będzie o możliwości obejrzenia tych materiałów. Dostęp do Usługi będzie udzielany za pomocą opisanej powyżej infrastruktury przewodowej łączącej Spółkę oraz klientów.Stanowisko Spółki potwierdził również Urząd Statystyczny w Łodzi w piśmie z dnia 27 listopada 2009 roku, które stanowi załącznik do niniejszego wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez świadczenie usług ? w myśl art. 8 ust. 1 ustawy ? rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?). Stosownie do art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ww. ustawy.Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy ? mocą art. 41 ust. 2 ustawy ? stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W załączniku tym, pod poz. 151 ? symbol PKWiU ex 64.20.3 wymieniono usługi radia i telewizji kablowej, z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. działalności agencji reklamowych.

Zamieszczenie przedrostka ?ex? przed symbolem PKWiU oznacza, że wskazana pozycja dotyczy tylko danego wyrobu czy usługi z danego grupowania.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz wskazany przez Wnioskodawcę ? dla usługi ?video na żądanie? ? symbol PKWiU 64.20.30-00.00 jako ?Usługi radia i telewizji kablowej?, tut. Organ stwierdza, iż świadczenie przedmiotowej usługi podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy.

Podkreślić należy, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem wykonywanych czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest Podatnik. W związku z powyższym tut. Organ podatkowy w wydanej interpretacji odniósł się do klasyfikacji podanych przez Wnioskodawcę we wniosku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika