Zastosowanie prawidłowej stawki podatku do budowy budynku uzależnione jest od zaklasyfikowania wznoszonego (...)

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku do budowy budynku uzależnione jest od zaklasyfikowania wznoszonego budynku według przeważającego przeznaczenia tegoż budynku jako całości. A zatem, o ile jest to budowa obiektu sklasyfikowanego w PKOB 11 stawka podatku w stosunku do całego obiektu wynosi 7%.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 02.03.2010r. (data wpływu 04.03.2010r.), uzupełnionego pismem z dnia 19.03.2010r. (data wpływu 23.03.2010r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 15.03.2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla prac budowlanych wykonywanych w zespole budynków mieszkalno-usługowego i mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.03.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla prac budowlanych wykonywanych w zespole budynków mieszkalno-usługowego i mieszkalnego. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 19.03.2010r. (data wpływu 23.03.2010r.), w którym Wnioskodawca wskazuje, że jest czynnym i zainteresowanym podatnikiem VAT, a zakupy będące przedmiotem zapytania będą służyły wykonaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz podaje, że budynki wymienione we wniosku według PKOB zaklasyfikowane są w Dziale 11 ? Budynki Mieszkalne.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą (doradztwo w zakresie informatyki, PKD 6202Z). Obecnie, jako osoba fizyczna, rozpoczyna inwestycję budowlaną zespołu 2 budynków: usługowo- mieszkalnego i mieszkalnego jednorodzinnego dwu lokalowego - objętych jedną decyzją budowlaną z dnia 25.06.2009, obejmującą ?budynek usługowo-mieszkalny o pow. użytkowej 1004,40m2, w tym 388,5m2 pow. usług, oraz budynek mieszkalny, jednorodzinny, dwu lokalowy o pow. użytkowej 845,50m2?. Wnioskodawca podaje, iż projekt i decyzja zostały opracowane według miejscowego planu zagospodarowania, który w art. 6, punkt 2.4 zezwala na ?nie większy niż 35% udział zabudowy usługowej?. Powierzchnia usług stanowić więc będzie 22% od powierzchni inwestycji objętej zezwoleniem.

Wnioskodawca wskazuje, że przedmiotem danego zapytania jest wysokość podatku VAT od faktur na zamawiane usługi kompleksowe, na wybudowanie wyżej wspomnianego zespołu budynków, w ramach których, wykonywane będą prace dotyczące zarówno części mieszkalnej jak i usługowej, ale niedające się wyłącznie przypisać do poszczególnych części. Zadaniem zlecanych przez Wnioskodawcę prac jest wznoszenie nowych budynków mieszkalnych zgodnie z ich głównym przeznaczeniem, nie zaś poszczególnych lokali. Przedmiotem zlecanych robót budowlanych są wszelkie prace, których realizacja jest konieczna do oddania obiektów do użytkowania, jako całości (wraz z instalacjami wewnętrznymi, realizowanymi zarówno w części usługowej jak i mieszkalnej, oraz w części łączącej cały zespół).

W piśmie z dnia 19.03.2010r., uzupełniającym wniosek, Wnioskodawca podaje, że jest czynnym i zainteresowanym podatnikiem VAT, a zakupy będące przedmiotem zapytania będą służyły wykonaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Ponadto Wnioskodawca wyjaśnia, że budynki wymienione we wniosku według PKOB zaklasyfikowane są w Dziale 11 ? Budynki Mieszkalne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Wnioskodawca prosi o interpretację czy zastosowanie 7% stawki podatku VAT na prace budowlane wykonywane dla realizacji wspomnianego zespołu budynków mieszkalno-usługowego oraz mieszkalnego, w którym część mieszkalna stanowi ponad 50% jest prawidłowa...

Wnioskodawca uważa, że stawka 7% powinna być zastosowana w odniesieniu do robót kompleksowych realizowanych w związku z powyższą inwestycją, w swoim stanowisku opiera się o następujące akty prawne:

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) budynki dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W konkretnym wypadku powyższej inwestycji, powierzchnia usług stanowi mniej niż 50%.

Wg art. 41 ust. 12-12c ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. 54, poz. 535 z późn. zm.) oraz § 5 ust. 1a Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 970 z późn. zm.) możliwe jest stosowanie obniżonej stawki 7%. Z wymienionych przepisów wynika, że stawka 7% ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym jak i nieobjętym tym programem.

Od 1 stycznia 2008 r., zgodnie z art. 41 ust. 12 w związku z ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 5 ust. 1a Rozporządzenia Ministra Finansów, 7% stawkę podatku powinno stosować się jedynie w odniesieniu do robót budowlanych polegających na realizacji obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy przedmiotem świadczonych robót budowlanych jest obiekt budownictwa mieszkaniowego, jako całość - stawka 7% stosowana jest w odniesieniu do całości robót, których nie da się przyporządkować do konkretnych części budynku. Bez znaczenia w tym przypadku jest fakt, że część powierzchni użytkowej przeznaczona jest również na cele usługowe.

Wnioskodawca oświadcza również, iż gdyby przedmiotem robót (na podstawie odrębnej umowy), stały się usługi budowlano-montażowe podejmowane konkretnie w lokalu usługowym budynku mieszkalno-usługowego, to do tych robót zastosowałby stawkę 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 cyt. ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%. Jednakże zarówno w ustawie o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi. I tak ust. 2 tegoż artykułu stanowi, że dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Według art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, 7% stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Zgodnie z dodanym do art. 41 ustawy o VAT, ustępem 12a przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

W myśl ust. 12b ww. artykułu do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m#178;;
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m#178;.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy).

Ponadto, zgodnie z treścią § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799, ze zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12
  • w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Z unormowań zawartych w przytoczonych przepisach wynika zatem, iż 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem.

Obiekty budownictwa mieszkaniowego to zgodnie z art. 2 pkt 12 cyt. ustawy o VAT ? budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11. Z powyższego wynika, iż o możliwości zastosowania 7% stawki podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy oraz § 5 ust. 1a pkt 1 rozporządzenia decyduje spełnienie przesłanek przewidzianych w tych przepisach.

Wnioskodawca stwierdził, iż przedmiotowy zespół budynków mieszkalno-usługowego oraz mieszkalnego mieści się w ramach grupowania PKOB w Dziale 11 ? Budynki Mieszkalne.

Ponadto z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą (doradztwo w zakresie informatyki, PKD 6202Z). Obecnie, jako osoba fizyczna, rozpoczyna inwestycję budowlaną zespołu 2 budynków: usługowo- mieszkalnego i mieszkalnego jednorodzinnego dwu lokalowego - objętych jedną decyzją budowlaną. Wnioskodawca podaje, iż projekt i decyzja zostały opracowane według miejscowego planu zagospodarowania, który w art. 6, punkt 2.4 zezwala na ?nie większy niż 35% udział zabudowy usługowej?. Powierzchnia usług stanowić więc będzie 22% od powierzchni inwestycji objętej zezwoleniem.

Zadaniem zlecanych przez Wnioskodawcę prac jest wznoszenie nowych budynków mieszkalnych zgodnie z ich głównym przeznaczeniem, nie zaś poszczególnych lokali. Przedmiotem zlecanych robót budowlanych są wszelkie prace, których realizacja jest konieczna do oddania obiektów do użytkowania, jako całości (wraz z instalacjami wewnętrznymi, realizowanymi zarówno w części usługowej jak i mieszkalnej, oraz w części łączącej cały zespół).

Wnioskodawca podaje, że jest czynnym i zainteresowanym podatnikiem VAT, a zakupy będące przedmiotem zapytania będą służyły wykonaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Odnosząc wskazane regulacje prawne do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie prawidłowej stawki podatku do budowy budynku uzależnione jest od zaklasyfikowania wznoszonego budynku według przeważającego przeznaczenia tegoż budynku jako całości. A zatem, o ile jest to budowa obiektu sklasyfikowanego w PKOB 11 (jak to wskazano we wniosku), stawka podatku w stosunku do całego obiektu wynosi 7%. Bez znaczenia w tym przypadku jest fakt, że budowa w części obejmuje budynek usługowo-mieszkalny, a w części budynek mieszkalny, jednorodzinny.

Natomiast, gdyby przedmiotem robót byłyby usługi budowlano-montażowe podejmowane w obiektach budownictwa mieszkaniowego w ramach odrębnej umowy, świadczone w lokalach użytkowych, to do tych robót ma zastosowanie stawka 22%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii poprawności dokonanego przez Wnioskodawcę zaklasyfikowania wskazanego we wniosku budynku według PKOB. Należy bowiem zauważyć, że tut. organ nie jest właściwy do weryfikacji poprawności dokonanej klasyfikacji budynków według PKOB, gdyż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

Ponadto w sprawie będącej przedmiotem sprawy należy zwrócić uwagę, iż analiza załączników dołączonych do wniosku nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników dołączonych przez Wnioskodawcę, dlatego nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika