Zgodnie z art. 93c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity, Dz. (...)

Zgodnie z art. 93c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity, Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Natomiast zgodnie z art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej, przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.W myśl regulacji art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15.10.2007 r. (data wpływu 22.10.2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z sukcesją - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18.10.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w związku ustawą Ordynacja podatkowa w zakresie sukcesji prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i związane z nim zdarzenie przyszłe.

B. Sp. z o.o. jest spółką, której udziałowcami są osoby fizyczne podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce. Obecnie B. Sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie wynajmu nieruchomości (działalność znacząco uboczna) oraz działalność drukarską (jest to główna działalność Spółki).

Działalność w zakresie wynajmu nieruchomości dotyczy wynajmowania/wydzierżawiania na rzecz osób trzecich (obecnie około 20 umów) części nieruchomości, zabudowanej 15 budynkami o charakterze produkcyjno-magazynowo-biurowym, znajdującej się w W., przy ul. X, o powierzchni 5 4427 ha. Dla tej nieruchomości jest prowadzona księga wieczysta nr ?.. (?Nieruchomość?). Część Nieruchomości jest wykorzystywana przez B. na własne potrzeby tj. działalność drukarską. Działalność drukarska jest prowadzona w wydziałach wklęsłodruku, offsetowym oraz pomocniczym.

Uchwałą Zgromadzenia Wspólników B., Spółka ta zostanie w 2007 r. albo w 2008 r. podzielona. Zgodnie z przepisami Tytułu IV ?Podział spółek? Działu II Kodeksu Spółek Handlowych, podział B. zostanie dokonany przez wydzielenie, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 KSH. Podział przez wydzielenie B. będzie dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej (tj. B.) na istniejącą spółkę (tj. B.) i nowo zawiązaną spółkę z o.o. ( tj. na Spółkę Wydzieloną).

Zgodnie z projektem planu podziału B., zgodnie, z którym zostanie dokonany podział przez wydzielenie: B. przejmie działalność drukarską, w szczególności związane z tą działalnością maszyny, pracowników związanych z działalnością drukarską, umowy z kontrahentami, należności i zobowiązania związane z działalnością drukarską, itp. oraz zawrze umowę dzierżawy ze Spółką Wydzieloną na pomieszczenia używane dla celów działalności drukarskiej.

Spółka Wydzielona przejmie działalność w zakresie wynajmu nieruchomości, w szczególności własność Nieruchomości, wszystkie umowy najmu/dzierżawy Nieruchomość z osobami trzecimi, pracowników związanych z wynajmem nieruchomości, należności i zobowiązania związane z nieruchomością, oraz zawrze umowę dzierżawy z B. na pomieszczenia używane dla celów działalności drukarskiej. Po dokonanym podziale B., Wspólnicy B. staną się automatycznie Wspólnikami B. oraz Wspólnikami Spółki Wydzielonej. W wyniku podziału przez wydzielenie, na rzecz Wspólnika nie zostaną dokonane wpłaty w gotówce, o których mowa w art. 529 § 1 KSH.

Celem wydzielenia jest takie ukształtowanie stosunków prawno-gospodarczych, w związku z planowanym wejściem na Giełdę Papierów Wartościowych spółki prowadzącej działalność drukarską, by ta spółka (tj. B.) nie prowadziła działalności w zakresie wynajmu nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy spółce dzielonej B. oraz spółce powstałej w wyniku podziału (Spółka Wydzielona) przysługuje zgodnie z planem podziału, prawo do rozliczenia podatku naliczonego VAT z podatkiem należnym VAT, przysługujące uprzednio podzielonej spółce z o.o. tj. B., pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku...

Zdaniem Wnioskodawcy art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż: ?osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku?.

Art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej stanowi, że ?przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa?.

Strona uważa, że naczelną zasadą wynikającą z ustawy o podatku VAT jest powiązanie prawa do dokonania odliczenia podatku naliczonego ściśle z osobą podatnika, co m. in. oznacza, że odliczenia podatku naliczonego VAT od podatku należnego może dokonać jedynie zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług.

Zdaniem B., skoro Spółka Wydzielona powstała w wyniku wydzielenia, przeprowadzonego zgodnie z planem podziału, to Spółka Wydzielona wchodzi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki dzielonej, w tym również w zakresie podatku VAT w zakresie związanym ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, która będzie przenoszona do Spółki Wydzielonej.

Oznacza to, iż przedmiotem sukcesji będzie również prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT, jakie przysługiwało B., w związku ze sprzedażą opodatkowaną, która będzie prowadzona przez B. i Spółkę Wydzieloną ? odpowiednio przez zorganizowane części przedsiębiorstwa, które przejdą na rzecz Spółki Wydzielonej i zorganizowaną część przedsiębiorstwa, która zostanie w B.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 93c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity, Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Natomiast zgodnie z art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej, przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W myśl regulacji art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym uchwałą Zgromadzenia Wspólników B., Spółka ta zostanie w 2007 r. albo w 2008 r. podzielona. Podział B. zostanie dokonany przez wydzielenie, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 KSH. Podział przez wydzielenie B. będzie dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej, tj. B. na istniejącą spółkę, tj. B. i nowo zawiązaną spółkę z o.o., tj. na Spółkę Wydzieloną. Zgodnie z projektem planu podziału B., zgodnie, z którym zostanie dokonany podział przez wydzielenie: B. przejmie działalność drukarską, w szczególności związane z tą działalnością maszyny, pracowników związanych z działalnością drukarską, umowy z kontrahentami, należności i zobowiązania związane z działalnością drukarską, itp. oraz zawrze umowę dzierżawy ze Spółką Wydzieloną na pomieszczenia używane dla celów działalności drukarskiej. Spółka Wydzielona przejmie działalność w zakresie wynajmu nieruchomości, w szczególności własność Nieruchomości 69, wszystkie umowy najmu/dzierżawy związane z tą nieruchomością z osobami trzecimi, pracowników związanych z wynajmem nieruchomości, należności i zobowiązania związana z nieruchomością, oraz zawrze umowę dzierżawy z B. na pomieszczenia używane dla celów działalności drukarskiej.

Przepis art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej stanowi, że wydzielony podmiot wstępuje, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki, pod warunkiem, że majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W przedmiotowym wniosku, Strona podnosi, że do Spółki Wydzielonej będzie przenoszona zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Biorąc pod uwagę stanowisko Wnioskodawcy, że przedmiotowa transakcja podziału Spółki spełnia przesłanki art. 529 ust 1 pkt 4 Ksh, oraz w świetle przytoczonych powyżej przepisów Spółka Wydzielona wchodzi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki dzielonej, w tym również w zakresie podatku VAT związanego ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy podstawową przesłanką warunkującą prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego jest związek tego podatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Tak więc, jeśli podatek naliczony, którego sukcesorem będzie Spółka Wydzielona będzie związany z czynnościami opodatkowanymi, Spółce będzie przysługiwało prawo do jego odliczenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika