nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzoną działalnością wyłączone jest z (...)

nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzoną działalnością wyłączone jest z zakresu opodatkowania tym podatkiem

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2008r. (data wpływu 4 marca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieodpłatnego przekazania towarów na cele związane z prowadzoną działalnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieodpłatnego przekazania towarów na cele związane z prowadzoną działalnością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. zwana dalej: Spółką, w ramach prowadzonej działalności, w przypadku, gdy towary przekazywane są na cele reprezentacyjne, nie odlicza podatku VAT i nie nalicza przy przekazaniu towarów, natomiast gdy przekazanie ma na celu reklamowanie Spółki i jej działalności, odlicza podatek VAT naliczony i nalicza VAT należny przy przekazaniu tych towarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W związku z tym, że Spółka zastanawia się nad zmianą zasad rozliczania nieodpłatnych przekazań towarów na cele związane z prowadzoną działalnością, zgodnie ze stanowiskami sądów administracyjnych uznających, że nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzoną działalnością wyłączone jest z zakresu opodatkowania tym podatkiem, Spółka wnosi o potwierdzenie, czy tego rodzaju przekazanie w świetle art. 7 ust. 2 i art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzoną działalnością nie podlega od dnia 1 czerwca 2005r., opodatkowaniu VAT z następujących względów. Do 1 czerwca 2005r. przepis art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, stanowił, iż jako odpłatną dostawę towarów traktuje się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
  • wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W związku z tym, jeżeli podatnik przekazywał towary na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a przy nabyciu tych towarów przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku, zobowiązany był opodatkować takie przekazanie i udokumentować je fakturą wewnętrzną. Nie było natomiast opodatkowane przekazywanie prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Łączne brzmienie przepisów art. 7 ust. 2 oraz art. 7 ust. 3 prowadziło do wniosku, że każde przekazanie towarów, które wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem i jednocześnie nie było przekazaniem próbki lub też prezentu małej wartości - powinno być opodatkowane zawsze jako dostawa towarów. Na tej podstawie przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy podlegało, w okresie do 1 czerwca 2005r.? opodatkowaniu VAT. Zużycie zakupionych artykułów pozostawało poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT. Mimo to Podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Od 1 czerwca 2005r. w zakresie opodatkowania przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy zmienił się stan prawny. W związku ze zmianą obowiązujących przepisów, zdaniem Spółki, odtąd żadne przekazanie towarów na cele związane z prowadzoną działalnością, w tym na cele reprezentacji i reklamy nie jest opodatkowane VAT. Taka zmiana spowodowana jest nowelizacją przepisu art. 7 ustawy o VAT. Obecnie na podstawie przepisu art. 7 ust. 2 w dalszym ciągu opodatkowane jest wyłącznie przekazanie/zużycie towarów na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Jednocześnie zmieniony przepis art. 7 ust. 3 stanowi tylko, iż regulacji tej nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych, prezentów małej wartości oraz próbek. Na tej podstawie, zdaniem Spółki, zasadne jest stanowisko, zgodnie z którym począwszy od dnia 1 czerwca 2005r. przekazanie/zużycie towarów na cale reprezentacji i reklamy jako czynność związana z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Opodatkowaniu VAT podlega bowiem, co do zasady, jedynie odpłatna dostawa towarów (art. 5 ust. 1 pkt 1) - nieodpłatna dostawa towarów podlega VAT wyłącznie w sytuacji, gdy towary przekazywane są na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem (m. in. darowizny towaru przekazywane na cele osobiste pracowników), jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od przekazywanych towarów, w całości lub w części (art. 7 ust. 2). Jednocześnie przepis art. 7 ust. 3 ustawy stanowi iż ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów małej wartości i próbek.

Spółka zauważa, że w nowym brzmieniu przepisu art. 7 ust. 3 ustawy, ustawodawca wyłącza tą grupę towarów spod opodatkowania VAT nie wskazując dodatkowo warunku bezpośredniego związku ich przekazania (wręczenia) z prowadzonym przedsiębiorstwem. Na podstawie powyższego można zatem, zdaniem Spółki, bezsprzecznie bronić stanowiska zgodnie z którym nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z działalnością gospodarczą nie podlega opodatkowaniu VAT. W chwili obecnej brak jest bowiem jakiegokolwiek przepisu, który uzasadniałby możliwość opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów na cele związane z prowadzoną działalnością. Co ważne, bez znaczenia jest rodzaj przekazywanego towaru.

Liczy się przede wszystkim fakt związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dla wyłączenia z opodatkowania wystarczającym jest, że towar został przekazany na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem (np. wzmocnienie wizerunku firmy, podtrzymanie dobrych stosunków z kontrahentami). Ustawodawca nie wymaga natomiast by sam towar był związany z prowadzonym przedsiębiorstwem (np. poprzez oznakowanie logo firmy). W konsekwencji podatkowi VAT nie będzie podlegała czynność przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy, która w sposób oczywisty związana jest z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podatnikowi przysługuje jednak prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do towarów, które następnie stanowić będą przedmiot nieodpłatnego przekazania.

Zdaniem Spółki, pojęcia próbek i prezentów małej wartości mają znaczenie jedynie dla opodatkowywania towarów przekazywanych na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem. A zatem nie odnoszą się do towarów przekazywanych na cele reprezentacji i reklamy. Oznacza to, że towar przekazywany na cele reprezentacji i reklamy pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT niezależnie od tego, czy spełnia przesłanki aby zostać uznanym za prezent małej wartości lub próbkę.

Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, iż nieodpłatne przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy podlegało opodatkowaniu VAT w okresie od 1 maja 2004r. do 1 czerwca 2005r., przy jednoczesnym prawie do odliczenia podatku naliczonego. Opodatkowaniu VAT nie podlegało natomiast zużycie towarów na cele reprezentacji i reklamy. Natomiast od 1 czerwca 2005r. zarówno przekazanie towarów jak i zużycie towarów pozostają poza zakresem opodatkowania VAT. Podatnikom przysługuje jednak prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych czynności.

Wnioskodawca wskazuje, że stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w licznych wyrokach sądów administracyjnych. I tak, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 5 października 2007r. (III SA/Wa 1255/07) uznał, iż na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT za odpłatną dostawę towarów nie można uznać nieodpłatnego przekazania towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Natomiast odnośnie art. 7 ust. 3 i zawartego w nim wyłączenia, stwierdził, że wyłączenie to dotyczy sytuacji, gdy podatnik dokonuje przekazania materiałów reklamowych na cele inne niż związane z prowadzoną firmą. Sąd wrocławski natomiast, w wyroku z 3 kwietnia 2007r. (sygn. I SA/Wr 152/07) wskazał jednoznacznie, że nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT nieodpłatne przekazanie wszelkich towarów mające charakter darowizny na cele związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Kolejny wyrok dotyczył sprawy podatnika, który w ramach programu lojalnościowego przekazywał swoim klientom nagrody. W wyroku z 17 sierpnia 2007r. WSA w Warszawie (III SA/Wa 984/07) wskazał, że nieodpłatne przekazywanie towarów na cele związane z przedsiębiorstwem (w tym w ramach programu lojalnościowego), nie stanowi sprzedaży w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, i w związku z tym, nie musi być ewidencjonowane za pomocą kas rejestrujących. W podobnym tonie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 10 października 2007r., w którym Sąd ten dodatkowo wskazał, iż mimo, że nieodpłatne przekazanie towarów reklamowych i promocyjnych na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie jest odpłatną dostawą towarów, a więc nie podlega VAT, podatnik nie jest pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przekazywanych następnie towarów (sygn. akt III SA/Wa 1444/07).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, biorąc pod uwagę rozstrzygnięcia zawarte w wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lipca 2009r. sygn. akt III SA/Wa 2285/08 i Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 stycznia 2009r. sygn. akt I FSK 1712/09 - stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie nieodpłatnego przekazania towarów na cele związane z prowadzoną działalnością uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika