Czy nieodpłatne przekazanie infrastruktury drogowej na rzecz Miasta oraz na właściwych zarządców (...)

Czy nieodpłatne przekazanie infrastruktury drogowej na rzecz Miasta oraz na właściwych zarządców i podmiotów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki T, przedstawione we wniosku z dnia 25.07.2007r. (data wpływu 30.07.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania infrastruktury drogowej na rzecz Miasta W oraz na właściwych zarządców i podmiotów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.07.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania infrastruktury drogowej na rzecz Miasta W oraz na właściwych zarządców i podmiotów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

T. realizuje od 2005r. inwestycję w zakresie wykonania przebudowy i modernizacji skrzyżowania ul. X z ul. Y z zainstalowaniem sygnalizacji świetlnej, na gruncie należącym do Miasta. Spółka wykonała dokumentację projektowo-techniczną modernizacji skrzyżowania we wrześniu 2005r., uzyskała pozwolenie na budowę w 2006r. i posiada prawo do dysponowania nieruchomością w miejscu prowadzenia robót inwestycyjnych.

Podjęcie przedsięwzięcia jest związane z inną dużą inwestycją T. - budową od kilku lat nowego obiektu telewizyjnego - budynku redakcyjno-biurowego na terenie T. - dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej Spółki, a usytuowanej u zbiegu ulic X i Y (wjazd do nowego budynku od ulicy X i Y). Miasto W uwarunkowało wydanie pozwolenia na oddanie do użytkowania nowego obiektu T. modernizacją infrastruktury towarzyszącej tj. przebudową i modernizacją skrzyżowania ul. X z ul. Y wraz z zainstalowaniem sygnalizacji świetlnej. Nowobudowany obiekt ma być oddany do użytkowania około listopada 2007r. Prowadzone przedsięwzięcie jest związane także z umożliwieniem bezpiecznego dojazdu dla budynków już istniejących pod tym adresem, w którym T. prowadzi działalność gospodarczą.

Spółka realizuje inwestycję drogową - przebudowę i modernizację skrzyżowania na podstawie porozumienia z Miastem W. Funkcję zarządcy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych na terenie Miasta wykonuje Zarząd Dróg Miejskich z siedzibą w W. Zarząd Dróg Miejskich występujący w imieniu Miasta W na podstawie pisemnego porozumienia powierzył T. jako Głównemu Inwestorowi realizację i sfinansowanie zadania inwestycyjnego, tj. wyboru wykonawcy robót, realizacji robót zgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę, rozliczenia inwestycji i przekazania do eksploatacji. Współinwestor ? Zarząd Dróg Miejskich ? pokrywa koszty następujących elementów inwestycji, tj. budowy sygnalizacji świetlnej, przebudowy oświetlenia ulicznego, przebudowy kabli energetycznych, do wysokości nie przekraczającej 30% wartości inwestycji.

W lipcu 2007r. T. zakończyła realizowaną inwestycję tj. modernizację skrzyżowania ul. X z ul. Y z zainstalowaniem sygnalizacji świetlnej i przekazuje nieodpłatnie zgodnie z obowiązującymi przepisami na rzecz Miasta W oraz na rzecz właściwych zarządców i podmiotów tj. na majątek:

  • Zarządu Dróg Miejskich występującego w imieniu Miasta W- zmodernizowany układ drogowy i wybudowaną sygnalizację świetlną,
  • Burmistrza Dzielnicy występującego w imieniu Miasta W - część układu drogowego poza pasem drogowym ul. X,
  • Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjnego - urządzenia wodno-kanalizacyjne wykonywane w ramach umowy w rejonie ulic X i Y.

Spółka wskazała, iż przysługuje Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie...

Czy w przedstawionym stanie faktycznym nieodpłatne przekazanie infrastruktury drogowej ? zmodernizowany układ drogowy, sygnalizacja świetlna, urządzenia wodno-kanalizacyjne - na rzecz Miasta oraz na właściwych zarządców i podmiotów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z przepisem art. 5, art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nieodpłatne przekazanie na rzecz Miasta infrastruktury towarzyszącej - zmodernizowanego układu drogowego wraz z sygnalizacją i urządzeniami wodno-kanalizacyjnymi - związane z prowadzoną działalnością gospodarczą nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z przepisami określonymi w art. 5, art. 7 ust. 2, art. 8 ust. 2 ustawy VAT czynność polegająca na przekazaniu przedmiotowej inwestycji wybudowanej na gruncie nie należącym do Spółki należy rozpatrywać jako nieodpłatne świadczenie usług.

Nieodpłatne świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług , nie będące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

W przypadku T wykonanie infrastruktury towarzyszącej ? przebudowy i modernizacji skrzyżowania ul. X z ul. Y wraz z zainstalowaniem sygnalizacji świetlnej ma związek z prowadzonym przedsiębiorstwem; jest związane z budową nowego obiektu T usytuowanego u zbiegu ulic X i Y i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie nowego budynku, jak również udostępnieniem bezpiecznego dojazdu do budynków już istniejących pod tym adresem, w którym T. prowadzi działalność gospodarczą.

W opisanej sprawie Spółka poniosła nakłady na przebudowę i modernizację skrzyżowania ulic przy nowym budynku T. Po zmodernizowaniu skrzyżowania Spółka z mocy prawa przekazała je nieodpłatnie na majątek Miasta.

Zdaniem Spółki przepisy w zakresie podatku od towarów i usług dają prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z ponoszoną inwestycją, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Spółka ma prawo odliczyć kwotę VAT poniesionego w związku z zakupem towarów i usług na potrzeby wytworzenia/ulepszenia przedmiotowej infrastruktury.

Spółka nie ma obowiązku opodatkowywania usługi nieodpłatnego przekazania infrastruktury drogowej, wskutek niespełnienia ustawowych przesłanek takiego opodatkowania. Związek inwestycji z prowadzonym przedsiębiorstwem daje prawo do nie naliczania VAT z tytułu nieodpłatnego świadczenia na rzecz Miasta, na podstawie przesłanek wynikających z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. W takich sytuacjach należy zwrócić uwagę na zachowanie zasady neutralności podatku VAT. Jeżeli budowa inwestycji wiąże się z prowadzoną działalnością gospodarczą, to wówczas nie należy płacić VAT od nieodpłatnego przekazania na rzecz Miasta, a koszt inwestycji ponoszony jest w wartości netto. Potwierdzeniem takiego stanowiska Spółki są dwa wyroki WSA z 13 lipca 2007r.: sygn. akt III/Wa 3637/06 oraz sygn. akt IIISA/Wa 3630/06. Wyrok ten dotyczy sytuacji, kiedy podatnik finansuje budowę infrastruktury drogowej na cudzym gruncie. Sąd potwierdził, że podatnik nie powinien ponosić podatkowego ciężaru nieodpłatnego przekazania infrastruktury gminie czy miastu, ponieważ przedsiębiorca ponosi tylko ekonomiczny koszt wytworzenia infrastruktury (wyłącznie w kwocie netto).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Z powyższego zapisu wynika, że nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów uznaje się za odpłatne świadczenie usług jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki wynikające z ww. przepisu:

  • nieodpłatne świadczenie usług nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
  • podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.



Przez świadczenie usług nie związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie świadczenie usług, które odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

We wniosku z dnia 25.07.2007r. Spółka wskazała, iż inwestycja w zakresie wykonania przebudowy i modernizacji skrzyżowania ul. X z ul. Y ma związek z budową nowego obiektu T. dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.

Oznacza to, iż pomimo spełnienia jednej z przesłanek zawartych w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy dotyczącej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z prowadzoną inwestycją, nie została spełniona druga z przesłanek, warunkujących zrównanie nieodpłatnego świadczenia usług z odpłatnym świadczeniem usług, ponieważ przekazywana nieodpłatnie inwestycja związana jest z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem.

W świetle powyższego, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika, nieodpłatne świadczenie usług na rzecz Miasta oraz na rzecz właściwych zarządców i podmiotów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

ILPP1/443-901/08-2/HW, interpretacja indywidualna

IPPP3/443-120/08-4/MPe, interpretacja indywidualna

IPPP3/443-120/08-6/MPe, interpretacja indywidualna

IPPP3/443-121/08-2/MPe, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika