Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktury dewelopera (...)

Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktury dewelopera w kwocie stanowiącej 29,3% podatku naliczonego z tytułu dostawy przedmiotowego lokalu mieszkalnego. Odliczenie powyższe przysługuje w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2009 r. (data wpływu 16 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w części do prowadzenia działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w części do prowadzenia działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dnia 21.11.2008 r. Wnioskodawca nabył mieszkanie od dewelopera, które w części wykorzystuje na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług prawnych. Działalność ta podlega w całości opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22 %. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Deweloper wystawił z tytułu dostawy mieszkania faktury z 7% VAT.

Działalność gospodarcza będzie prowadzona jedynie w części nabytego przez Wnioskodawcę mieszkania, Część ta (1 pokój) stanowi 29,3% powierzchni całego mieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  • czy Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług z faktury dewelopera w kwocie stanowiącej 29,3% podatku naliczonego z tytułu dostawy lokalu mieszkaniowego w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury lub w rozliczeniu za miesiąc następny ...

Zdaniem Wnioskodawcy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych przez dewelopera w kwocie stanowiącej 29,3% podatku VAT naliczonego z tytułu dostawy lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Mieszkanie, które nabył Wnioskodawca jest wykorzystywane przez niego do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Z cytowanego przepisu wynika, że odliczenie przysługuje tylko w zakresie, w jakim towar czy usługa wykorzystywana jest do prowadzenia działalności gospodarczej. Zakres ten, w opisanym stanie faktycznym, w sposób najbardziej adekwatny określa procentowy udział powierzchni wykorzystywanej dla celów działalności gospodarczej w powierzchni całkowitej mieszkania.

Odliczenie to przysługuje w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury lub miesiąc następny, co wynika z art. 86 ust. 10 pkt 1 oraz ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia podatku naliczonego wyrażona jest w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą. Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 ? 7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymywanych przez podatnika ( art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Treść tego przepisu wskazuje, iż:

  • prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje czynnym podatnikom VAT,
  • prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi ?w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.?

Zatem, odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany wyłącznie z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku świadczenia czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT. Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Podstawowa zasada dotycząca terminu odliczenia podatku naliczonego określona została w art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, prawo do odliczenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2 - 4 oraz ust. 11 , 12 , 16 i 18 . Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w ww. terminie ? w myśl art. 86 ust. 11 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 grudnia 2008 r. ? w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego ( art. 86 ust. 13 ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług , prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług prawnych, w całości opodatkowaną 22% podatkiem VAT. Wnioskodawca nabył od dewelopera lokal mieszkalny, który w części wykorzystuje na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Część ta (1 pokój) stanowi 29,3% powierzchni całego mieszkania.

Mając na uwadze przedstawione elementy stanu faktycznego oraz wyżej wskazane regulacje z zakresu podatku od towarów i usług, należy potwierdzić stanowisko Wnioskodawcy, co do zasadności obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktury dewelopera w kwocie stanowiącej 29,3% podatku naliczonego z tytułu dostawy przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

Odliczenie powyższe przysługuje w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie , ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika