Prowadząc działalność gospodarczą na teranie RP polegającą na nabywaniu i sprzedaży nieruchomości, (...)

Prowadząc działalność gospodarczą na teranie RP polegającą na nabywaniu i sprzedaży nieruchomości, szwajcarska firma staje się podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponieważ nie dotyczy jej zwolnienie zawarte w art. 113 ust. 1 ustawy, ma obowiązek przed dniem wykonania pierwszej czynności sprzedaży złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 04.10.2008 r. (data wpływu 29.12.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustanowienia przedstawicielstwa podatkowego oraz rejestracji dla potrzeb VAT w związku z obrotem nieruchomościami położonymi w Polsce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.12.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustanowienia przedstawicielstwa podatkowego oraz rejestracji dla potrzeb VAT w związku z obrotem nieruchomościami położonymi w Polsce.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Szwajcarska spółka akcyjna zamierza dokonywać następujących transakcji na terenie Polski:

  • nabywania, sprzedaży i wynajmu nieruchomości położonych w Polsce,
  • nabywania udziałów w polskich spółkach, przy czym ilość posiadanych w polskich spółkach udziałów przekraczać będzie 25% kapitału tych spółek,
  • udzielania pożyczek polskim spółkom, w których będzie posiadała udziały.

Spółka nie będzie miała w Polsce stałej placówki przez którą byłyby prowadzone te czynności, nie będzie również zatrudniała w Polsce pracowników i nie dojdzie do utworzenia oddziału w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej. Działań tych będą dokonywać bezpośrednio członkowie zarządu bądź pracownicy firmy szwajcarskiej. Ponadto spółka będzie współpracowała z polskimi firmami zlecając im poszczególne rodzaje usług związanych ze swoją działalnością prowadzoną na terenie Polski. Do takich usług będą należeć przykładowo: usługi związane z transakcjami w zakresie przygotowania nieruchomości do sprzedaży (usługi projektowe, budowlane i inne), usługi doradcze i inne.

Na terenie RP spółka będzie osiągała następujące rodzaje dochodów:

  • dochody ze sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości położonych w Polsce,
  • dochody z odsetek od pożyczek udzielonych spółkom, w których będzie posiadała udziały,
  • dochody z tytułu dywidend wypłacanych przez polskie spółki,
  • dochody ze sprzedaży udziałów w polskich spółkach.

W związku z tą działalnością spółka będzie ponosiła określone koszty w Polsce. Będą to głownie koszty związane z przygotowaniem nabytych nieruchomości do sprzedaży oraz inne koszty związane z nieruchomościami, których spółka będzie właścicielem. Przykładowo mogą to być koszty zarządzania nieruchomościami, koszty ich utrzymania, podatki obciążające nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania dotyczące podatku VAT.

  1. Czy w opisanej sytuacji szwajcarska spółka będzie zobowiązana zarejestrować się jako podatnik VAT czynny w Polsce...
  2. Czy w opisanej sytuacji szwajcarska spółka będzie zobowiązana ustanowić przedstawiciela podatkowego...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają min.: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art. 22 ust. 1 ww. ustawy mówi, iż miejscem dostawy towarów jest w przypadku: towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Treść cytowanych przepisów wskazuje, iż w przypadku nieruchomości, które są towarami niewysyłanymi i nietransportowanymi miejscem świadczenia będzie zawsze terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, iż sprzedaż nieruchomości położonych na terenie Polski będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Zgodnie z Art. 15. 1. ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Art. 96 ust. 1 ustawy mówi, iż ww. podmioty są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne. Z kolei w art. 113 ust. 1 zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Jednakże zwolnień tych (patrz art. 113 ust. 13) nie stosuje się m.in. dla podatników niemających siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

Reasumując wnioskodawca stoi na stanowisku, że prowadząc działalność gospodarczą na teranie RP polegającą na nabywaniu i sprzedaży nieruchomości, szwajcarska firma staje się podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponieważ nie dotyczy jej zwolnienie zawarte w art. 113 ust. 1 ustawy, ma obowiązek przed dniem wykonania pierwszej czynności sprzedaży złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.

Zgodnie z art. 15 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, podlegający obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani ustanowić przedstawiciela podatkowego. Zaś zgodnie z § 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15.04.2004 r. w sprawie przypadków, w których nie ma konieczności ustanawiania przedstawiciela podatkowego, obowiązek ten nie występuje w przypadku, gdy podatnikiem wykonującym czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest podmiot posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego wspólnoty Europejskiej. Ponieważ w opisanym przypadku mamy do czynienia ze spółką szwajcarską spółka ta będzie miała obowiązek ustanowić przedstawiciela podatkowego w rozumieniu art. 15 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika