Czy w przypadku przekazania aportem przedsiębiorstwa powinno dokonać się korekty podatku naliczonego (...)

Czy w przypadku przekazania aportem przedsiębiorstwa powinno dokonać się korekty podatku naliczonego od nabytych i wykorzystywanych w przedsiębiorstwie środków trwałych, towarów, inwestycji, wyposażenia itd, które służyły wyłącznie sprzedaży opodatkowanej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 06.12.2007 r. (data wpływu 10.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonania przez osobę fizyczną korekty podatku naliczonego w przypadku przekazania aportem przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.12.2007r. (data stempla pocztowego) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonania przez osobę fizyczną korekty podatku naliczonego w przypadku przekazania aportem przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Osoba fizyczna prowadząca przedsiębiorstwo opodatkowana na zasadach ogólnych zamierza wnieść całe przedsiębiorstwo w myśl przepisów art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W skład przekazanego przedsiębiorstwa wchodziłyby: środki trwałe, rzeczowe składniki majątku obrotowego, należności, środki pieniężne, zobowiązania, grunty w użytkowaniu wieczystym, inwestycje rozpoczęte, umowy leasingu operacyjnego, licencje komputerowe, wszelkie umowy, księgi i dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przedsiębiorstwo, prowadzone przez osobę fizyczną, jest podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność tylko opodatkowaną. Podatek naliczony został odliczony zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku przekazania aportem przedsiębiorstwa powinno dokonać się korekty podatku naliczonego od nabytych i wykorzystywanych w przedsiębiorstwie środków trwałych, towarów, inwestycji, wyposażenia itd, które służyły wyłącznie sprzedaży opodatkowanej...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, zaś w przypadku wniesienia aportu dochodzi do przeniesienia praw do przedsiębiorstwa na rzecz spółki. Dlatego też wniesienie aportu w postaci przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ Podatnik rozliczał podatek naliczony związany z zakupami, które służyły wyłącznie sprzedaży opodatkowanej i nie dokonywał korekty podatku naliczonego określonej w art. 91 ustawy, ani w trakcie roku, ani po zakończeniu roku podatkowego.

Strona uważa, że wniesienie aportem przedsiębiorstwa nie wiąże się dla wnoszącego aport z obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego odliczonego w związku z nabyciem składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, gdyż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podstawowym warunkiem posiadania prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług jest związek nabytych towarów lub usług ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT, związek ten nie musi mieć charakteru bezpośredniego.

Wystarczające jest, aby w momencie dokonywania zakupu towary zostały zakupione z zamiarem ich dalszego wykorzystania do czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zasadniczym celem wniesienia aportem towarów handlowych do innego podmiotu jest dalsze wykorzystanie tych towarów do celów działalności gospodarczej i to opodatkowanej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze z.) zwana dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z powyższego wynika, że związek zakupów z czynnością podlegającą opodatkowaniu jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. W przypadku, gdy podatnik wykorzystuje nabyte towary i usługi wyłącznie do czynności opodatkowanych, przysługuje mu prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego w całości.

Stosownie do art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, zgodnie z art. 90 ust 2 ustawy o podatku od towarów usług, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Proporcję, o której mowa w cytowanym wyżej ust. 2, na podstawie art. 90 ust 3 ustawy, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z obliczoną proporcją, w myśl art. 91 ust. 1 ustawy, podatnik jest obowiązany dokonać korekty rocznej, zgodnie z zasadami określonymi w ust. 1-3. Stosownie do ust. 4 powołanego artykułu, korekty tej dokonuje się również w przypadku, gdy w okresie, o którym mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym były zaliczone przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, bądź zgodnie z ust. 7 nastąpi zmiana prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z treści wniosku wynika, że przedsiębiorstwo dokonuje wyłącznie czynności opodatkowanych, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia (nie rozlicza podatku naliczonego na podstawie proporcji sprzedaży). Aportem do spółki prawa handlowego ma zostać wniesione całe przedsiębiorstwo rozumiane zgodnie z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.), jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);


  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;


  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;


  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;


  • koncesje, licencje i zezwolenia;


  • patenty i inne prawa własności przemysłowej;


  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;


  • tajemnice przedsiębiorstwa;


  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Przeprowadzona analiza wskazuje, iż w omawianym przypadku mamy do czynienia z aportem przedsiębiorstwa rozumianego zgodnie z definicją art. 551 Kodeksu cywilnego, do którego nie znajduje zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy. Zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta, o której mowa powyżej (określona w ust. 1-8) jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału).

Z powyższego wynika, że jeżeli Wnioskodawca dokona wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportem przedsiębiorstwa rozumianego zgodnie z definicją zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, to należy uznać, że w takiej sytuacji Wnioskodawca nie będzie zobligowany do dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego związanego z zakupem towarów handlowych i środków trwałych objętych aportem.

Należy zauważyć, iż niniejsza interpretacja stwierdza nieprawidłowość stanowiska Wnioskodawcy ze względu na odmienne uzasadnienie prawne. Brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w przedmiotowej sprawie nie wynika, jak uzasadnił Podatnik, ze związku dokonanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi wynikającego z art. 86 ust. 1 ustawy, lecz z zapisu wynikającego z art. 91 ust. 9 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika