Wobec powyższego dla refakturowanej usługi - koszt na start - miejscem świadczenia jest miejsce (...)

Wobec powyższego dla refakturowanej usługi - koszt na start - miejscem świadczenia jest miejsce gdzie Podatnik posiada siedzibę czyli terytorium kraju, a zatem jest to czynność podlegająca opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, w myśl którego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 28.11.2007r. (data wpływu 14.12.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odsprzedaży usługi -koszt na start ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11.12.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odsprzedaży usługi - koszt na start.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka importuje od producenta w Chinach obwody drukowane i sprzedaje na terenie kraju. Import danej partii towaru odbywa się na specjalne zamówienie klienta, zgodnie z jego projektem i wytycznymi. Chiński producent w celu wykonania takiego zamówienia ponosi koszt sprawdzenia otrzymanego projektu i przygotowania szablonu linii produkcyjnej - jest to tzw. koszt na start. Ponowne zamówienie obwodów wg tego samego projektu nie generuje kosztu na start. Koszt wykonania tej usługi doliczany jest przez producenta tylko do pierwszej faktury jako oddzielna pozycja. Spółka do kosztu na start dla klienta nie dolicza marży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsprzedając - koszt na start, jako koszt opracowania wzoru szablonu produkcyjnego, czyli usługę wykonaną poza terytorium kraju, właściwe jest zastosowanie stawki np. ...

W ocenie Spółki sprzedaż refakturowanej usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 3 lit. d ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.

W związku z tym, że Spółka jest tylko pośrednikiem w dostarczaniu zamówionego towaru do klienta, a usługę, która jest bezpośrednio z nim związana świadczy chiński producent, do kosztu na start spółka nie dolicza marży.

Faktury sprzedaży VAT do pozycji ?koszt start? zawierają adnotację: ?usługa wykonana poza terytorium Polski podlegająca opodatkowaniu w miejscu wykonania usługi na podstawie art. 27 ust. 3 pkt 3 lit. d ustawy o VAT?. W ocenie Strony Jej postępowanie jest prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Strona refakturuje, zakupioną od chińskiego producenta, usługę - koszt na start - na polskiego kontrahenta. Podatnik traktuje przedmiotową usługę jako usługę na ruchomym majątku rzeczowym i wystawiając fakturę na jej odsprzedaż stosuje zasadę opodatkowania określoną w art. 27 ust. 3 pkt 3 lit. d ustawy.

Ustalenie miejsca świadczenia dla usług na ruchomym majątku rzeczowym reguluje art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d (a nie jak wskazała Strona art. 27 ust. 3 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Usługi na ruchomym majątku rzeczowym to usługi polegające na przetworzeniu, dostosowaniu jakiegoś produktu, po to by nadać nową postać, na wniosek zlecającego, który jest właścicielem rzeczy np. tzw. przerób uszlachetniający. Ale nie tylko. Każda czynność polegająca na poddaniu rzeczy jakimkolwiek pracom, które dotyczą jej bezpośrednio i oddziałują na nią, zaliczamy do usług na rzeczach ruchomych.

Biorąc zatem pod uwagę treść wniosku nie można zgodzić się ze stanowiskiem Strony, iż usługa nabywana od chińskiego partnera i następnie odsprzedawana polskiemu kontrahentowi jest usługą na ruchomym majątku rzeczowym, bowiem chiński producent sprawdza otrzymany projekt i przygotowywuje szablon linii produkcyjnej, co prawda na wniosek zlecającego, lecz nie mamy do czynienia z jakimkolwiek przetworzeniem lub dostosowaniem jakiegoś produktu. Strona nie wskazała również, iż zlecający jest właścicielem przygotowanej linii produkcyjnej.

Przepisy ustawy oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia wykonawcze nie regulują zagadnienia refakturowania. Należy się zatem posiłkować zapisem art. 28 DYREKTYWY 200606/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L z dnia 11 grudnia 2006 r.) zgodnie z którym w przypadku, w którym podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

W sytuacji, gdy niemożliwe jest ustalenie miejsca świadczenia usług na podstawie regulacji szczególnych określonych zarówno w ustawie o podatku od towarów i usług (art. 27 od ust. 2 do ust. 6 i art. 28) jak i w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm.) obowiązuje zasada ogólna określająca miejsce świadczenia usług wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy. Zasada ta ma również zastosowanie dla przedmiotowej usługi. gdyż ten rodzaj usługi nie jest wymieniony we wskazanych wyżej regulacjach szczególnych.

W myśl art. 27 ust. 1 ww. ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Strona, refakturując usługę - koszt na start - traktowana jest jako podatnik, który wyświadczył tę usługę. Ustalając miejsce świadczenia usługi koszt na star należy kierować się zapisem wyżej wskazanego art. 27 ust. 1.

Wobec powyższego dla refakturowanej usługi - koszt na start - miejscem świadczenia jest miejsce gdzie Podatnik posiada siedzibę czyli terytorium kraju, a zatem jest to czynność podlegająca opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, w myśl którego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika