Świadczone przez wnioskodawcę usługi szkoleniowe są zaklasyfikowane do grupowania o symbolu PKWiU (...)

Świadczone przez wnioskodawcę usługi szkoleniowe są zaklasyfikowane do grupowania o symbolu PKWiU ex 80 czyli do usług edukacyjnych, korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług - wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów związanych z tymi usługami.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 11.11.2007 r. (data wpływu 20.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.12.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego wnioskodawca realizuje projekt ? Samozatrudnienie w charakterze agenta ubezpieczeniowego jako nowy pomysł na zawodową karierę?. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ześrodków EFS oraz budżet państwa. Projekt polega na szkoleniu uczestników projektu w zakresie prowadzenia działalności w charakterze agenta ubezpieczeniowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  • czy w odniesieniu do realizowanego projektu istnieje możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części ...

Zdaniem wnioskodawcy, nie przysługuje mu prawo od odliczenia podatku VAT z tytułu nabywanych towarów i usług związanych ze świadczoną usługą szkoleniową. Jak wynika z załącznika nr 4 do ustawy o VAT, usługi szkoleniowe, mieszczące się w grupowaniu PKWiU 80 ? usługi z zakresie edukacji - zwolnione są z podatku VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego uzależnione jest od zakresu, w jakim nabywane towary i usługi związane są z czynnościami opodatkowanymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, natomiast art. 86 ust. 2 pkt 1 precyzuje, iż kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3 ? 7 tego artykułu, suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Powyższe regulacje oznaczają, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Aby zatem podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym, przez dostawę towarów zasadniczo rozumie się ? zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT ? przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT ? zasadniczo rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

Z postanowień art. 8 ust. 3 ustawy wynika, iż dla celów podatku VAT usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwalnia się z opodatkowania podatkiem VAT usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 niniejszego załącznika wymieniono usługi w zakresie edukacji oznaczone symbolem PKWiU ex 80.

Nie każda forma szkolenia może być uznana za usługę edukacyjną. Istotne bowiem dla oceny rodzaju szkolenia jest jaki podmiot je realizuje i w jakim celu to czyni. Dział 80 PKWiU ? ?usługi w zakresie edukacji? obejmuje usługi w zakresie szkolnictwa podstawowego, średniego i wyższego oraz usługi w zakresie szkolnictwa dorosłych oraz innych form kształcenia.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz mając na uwadze powyżej przytoczone przepisy, należy stwierdzić, że jeżeli świadczone przez wnioskodawcę usługi szkoleniowe są zaklasyfikowane do grupowania o symbolu PKWiU ex 80 czyli do usług edukacyjnych, korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, wówczas wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów związanych z tymi usługami.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy wyjaśnia, że nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. Zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług należy do obowiązków usługodawcy. W przypadku trudności w ustaleniu przez podmiot właściwego grupowania według PKWiU jednostką uprawnioną do wydawania opinii klasyfikacyjnych jest Urząd Statystyczny w Łodzi. Opinie wydawane są na wniosek podmiotu.

Tylko w przypadku prawidłowego zaklasyfikowania do właściwego grupowania PKWiU możliwe jest rozstrzygnięcie o zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług danego towaru lub usługi.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika