Nabycie przez Podatnika towarów zaimportowanych, dopuszczonych do obrotu na terytorium państwa członkowskiego (...)

Nabycie przez Podatnika towarów zaimportowanych, dopuszczonych do obrotu na terytorium państwa członkowskiego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do Polski stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie podlegające opodatkowaniu według właściwych stawek podatku od towarów i usług

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17.12.2007 r. (data wpływu 20.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18.12.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W listopadzie 2007 r. Podatnik otrzymał fakturę zakupu od szwajcarskiej firmy, z którą współpracuje od 17 lat. Zawsze wraz z fakturą Podatnik otrzymywał dokument celny SAD, który był podstawą rozliczeń podatkowych. Tym razem fakturę Wnioskodawca otrzymał bez dokumentu SAD, ale z pieczątką przedstawiciela fiskalnego z Francji.

Na pieczątce widnieje nazwa i nr VAT tegoż przedstawiciela. Na drugiej pieczątce jest mowa o tym, że towar z faktury wszedł w obszar Unii Europejskiej i należy traktować go jako towar europejski (między innymi wykazać w deklaracji Intrastat). W załączeniu do wniosku kopia faktury wraz z pieczątkami, kopia dokumentu potwierdzającego wprowadzenie towaru na rynek wspólnotowy oraz informacja firmy ?SAT? o procedurze dopuszczenia do obrotu na rynek wspólnotowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na podstawie faktury ze Szwajcarii z przystawionymi pieczątkami przedstawiciela fiskalnego z Francji oraz kopii dokumentu wprowadzenia towaru na rynek europejski, transakcję zakupu towaru należy potraktować jak wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie posiadanych dokumentów zakup ze szwajcarskiej firmy można potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Stosownie do postanowień art. 2 pkt 7 ustawy przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

W myśl art. 9 ust. 1 i 2 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest:
    1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego
    1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
    2. osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a - z zastrzeżeniem art. 10;
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.


Analiza przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wskazuje, że towar zakupiony przez Podatnika ze Szwajcarii został wprowadzony na terytorium Unii Europejskiej, uzyskując tym samym status towaru wewnątrzwspólnotowego. Odprawy celnej towaru dokonał przedstawiciel fiskalny z Francji na rzecz dokonującego dostawy podmiotu szwajcarskiego. Podkreślić należy, że podmiot szwajcarski dla tej transakcji działa w państwie członkowskim w charakterze podatnika podatku od wartości dodanej, dokonał bowiem czynności podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem, tzn. importu towarów.

W myśl przytoczonych wyżej przepisów ustawy, nabycie przez Podatnika towarów zaimportowanych, dopuszczonych do obrotu na terytorium państwa członkowskiego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do Polski stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie podlegające opodatkowaniu według właściwych stawek podatku od towarów i usług.

Należy zaznaczyć, że organ podatkowy nie dokonuje oceny załączonych do wniosku dokumentów źródłowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika