Dostawa działki budowlanej nabytej w drodze darowizny

Dostawa działki budowlanej nabytej w drodze darowizny

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 27.12.2007 r. (data wpływu 28.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek budowlanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.12.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek budowlanych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od dnia 24 września 1992 r. Wnioskodawca, jest właścicielem działki budowlanej położonej we wsi M, wpisanej do księgi wieczystej, o łącznej powierzchni 5.356 m#178;. Na działce znajduje się niewielki dom mieszkalny. Przedmiotową działkę Wnioskodawca otrzymał od dziadków w formie darowizny. Początkowo Wnioskodawca miał zamiar wykorzystać ją w całość dla własnych potrzeb, ale ze względu na brak środków finansowych niezbędnych do wyremontowania znajdującego się tam budynku mieszkalnego, postanowił sprzedać część nieruchomości. Niestety, nie udało mu się znaleźć nikogo zainteresowanego nabyciem posiadanej przez niego działki w całości, z wyłączeniem niewielkiej jej części, na której znajduje się domek. Dlatego też, wystąpił z wnioskiem o podział przedmiotowej nieruchomości na pięć mniejszych działek, oraz wydzielenie niewielkiego fragmentu na poszerzenie drogi dojazdowej do powyższych działek. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie w dniu 27 lutego 2007 r.

W związku z powyższym, Wnioskodawca sprzedał część działek i uzyskane środki przeznaczył w całości na remont znajdującego się na jednej z nich domu mieszkalnego. Wnioskodawca wskazuje, iż nie prowadzi jakiejkolwiek działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  • Czy sprzedaż części posiadanych działek budowlanych spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż działki budowlanej podlega, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT, jako czynność stanowiąca odpłatną dostawę towarów. Przesłanką niezbędną dla uznania, że czynność podlegająca opodatkowaniu wywołuje skutek podatkowy, jest jej dokonanie przez podmiot posiadający status podatnika podatku VAT. Tak więc dla stwierdzenia, czy dokonane transakcje wywołały skutek w sferze podatku VAT, konieczne jest rozważenie, czy w momencie ich dokonywania Wnioskodawca miał status podatnika podatku VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielną działalność gospodarczą bez względu na jej cel oraz rezultat. Wskazana działalność obejmuje swym zakresem wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okoliczność wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Z powyższego przepisu wynika, iż działalnością gospodarczą jest dokonanie nawet pojedynczej czynności podlegającej opodatkowaniu, jeżeli wiąże się z nią zamiar wykonywania jej w przyszłości w sposób częstotliwy (czyli stały i powtarzalny), z tym założeniem, że czynność ta winna być wykonywana przez producenta, handlowca, usługodawcę, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika lub wykonującego wolny zawód, a więc podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Użyty w definicji podatnika podatku VAT zwrot ?również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy? oznacza, iż każdy z podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w momencie dokonania pierwszej czynności opodatkowanej z zamiarem jej wykonywania w sposób częstotliwy staje się podatnikiem. Definicja podatnika zawarta w polskiej ustawie o podatku VAT, jest zbieżna z definicją podatnika z art. 9 dyrektywy VAT. Użyte wart. 15 ust. 2 ustawy o VAT sformułowanie ?również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy?, którego nie przewiduje dyrektywa VAT, ma jedynie na celu określenie momentu uzyskania statusu podatnika.

Prawidłowe wskazanie momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej ma bowiem istotne znaczenie z punktu widzenia prawa do odliczenie podatku VAT. Jednocześnie, przepisy dyrektywy VAT w art. 12 dają państwom członkowskim możliwość zaliczenia do podatników osób, które sporadycznie przeprowadzają transakcje związane z działalnością gospodarczą dotyczące w szczególności:

  1. dostawy budynku lub części budynku oraz związanego z nim gruntu, przed pierwszym zasiedleniem;
  2. dostawa terenu budowlanego.

W polskiej ustawie o podatku VAT brak jest wskazania takich czynności opodatkowanych, których sporadyczne wykonywanie decydowałoby o nadaniu podmiotowi ich dokonującemu statusu podatnika. Dlatego też, nie uzasadnione jest twierdzenie, iż w przypadku braku stosownych regulacji dwu lub trzykrotna sprzedaż nieruchomości stanowi czynność opodatkowaną. Dodatkowym argumentem przemawiającym za prawidłowością przyjętego poglądu jest fakt, iż sprzedaż przedmiotów należących do majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są wykorzystywane do celów działalności gospodarczej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Za podatnika, w przypadku zbywania działek budowlanych można byłoby natomiast uznać podmiot będący handlowcem, który obraca nieruchomościami w sposób stały i powtarzalny.

Mając powyższe na względzie należy uznać pogląd Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku wyrażony w postanowieniu z dnia 12 lutego 2007 r. za prawidłowy. W oparciu o powyższe Wnioskodawca uważa, iż dokonana sprzedaż kilku działek budowlanych należących do majątku osobistego nie wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) ? zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary w świetle art. 2 pkt. 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei, stosownie do ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, iż dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedaży można przypisać znamiona działalności gospodarczej (handlowej) prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia ?częstotliwość? ani ?handlowiec?, przez zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć (zamysł, projekt, cel) powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonego działania. Niezbędnym do uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik planował dokonywać czynności wielokrotnie. Opodatkowaniu podlega chociażby jednorazowa czynność spełniająca kryteria zaliczenia jej do tak rozumianego pojęcia handel, czyli zrealizowana w formie zorganizowanej sprzedaży towaru, poprzedzonej zakupem dokonanym w celu jego odsprzedaży, wskazująca na zamiar jej kontynuacji w tej formie. Przez pojęcie handlowiec należy rozumieć podmiot, który sprzedaje nabyte w tym celu towary.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca, nabył działkę budowlaną wraz z domem mieszkalnym w 1992 r. w drodze darowizny. Przedmiotowe nieruchomość nie zostały nabyte z zamiarem ich odsprzedaży, lecz w celu zaspokojenia osobistych potrzeb. Nic nie wskazuje na to, że dokonując sprzedaży działek budowlanych (powstałych po wydzieleniu z przedmiotowej działki), Wnioskodawca działał w charakterze handlowca. Nie można bowiem stwierdzić, że nabył działkę w celu odsprzedaży, ponieważ pochodzi ona z majątku osobistego, otrzymanego w formie darowizny.

Zatem, dokonując sprzedaży przedmiotowych działek budowlanych Wnioskodawca nie posiadał statusu podatnika, o którym mowa w art. 15 ust 1 ustawy i sprzedaż ta, nie kwalifikowała tych czynności jako działalności gospodarczej podejmowanej w celach zarobkowych w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Sprzedaż ta stanowi wyłącznie wykonywanie przysługującego Wnioskodawcy prawa własności.

W związku z powyższym, dostawa działek budowlanych w przedstawionym stanie faktycznym nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika