Czy kredytowanie podatku VAT jest częścią wynagrodzenia z tytułu umowy leasingu finansowego podlegające (...)

Czy kredytowanie podatku VAT jest częścią wynagrodzenia z tytułu umowy leasingu finansowego podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT stawką w wysokości 22%?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14.09.2009 r. (data wpływu 24.09.2009 r.), uzupełnionego na wezwanie tut. Organu w dniu 10.11.2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie potraktowania odsetek naliczanych po dokonaniu dostawy towarów jako wynagrodzenia za usługę finansową podlegającą zwolnieniu z podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 24.09.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie potraktowania odsetek naliczanych po dokonaniu dostawy towarów jako wynagrodzenia za usługę finansową podlegającą zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zawiera z kontrahentami umowy leasingu. Prawa i obowiązki stron, warunki używania, utrzymania i naprawy przedmiotu leasingu oraz konsekwencje utraty lub uszkodzenia przedmiotu leasingu, a także świadczenia odszkodowawcze zostały uregulowane w ?ogólnych warunkach leasingu?.

Wnioskodawca nabył od swojego kontrahenta przedmiot leasingu, który następnie oddał do korzystania leasingobiorcy w ramach umowy leasingu finansowego. Zgodnie z umową leasingu wszelkie dodatkowe koszty nieuwzględnione w kosztach zakupu ponosi leasingobiorca. Leasingodawca za dostawę towarów wystawił fakturę VAT ze stawką22%. Umowa leasingu przewiduje dodatkowo, że korzystający zapłaci cały VAT należny z tytułu umowy leasingu finansowego wykazany na fakturze wystawionej przez Wnioskodawcę. Zdarzają się przypadki, że leasingobiorca nie wpłaca kwoty podatku VAT w ustalonym terminie. Wówczas z tytułu przejściowego finansowania przez Wnioskodawcę podatku VAT naliczane są odsetki dokumentowane fakturą VAT z wykazanym 22% podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kredytowanie podatku VAT jest częścią wynagrodzenia z tytułu umowy leasingu finansowego podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT stawką w wysokości 22%...

Wydanie towarów na podstawie umowy leasingu finansowego w świetle przepisów ustawy o VAT traktowane jest jak dostawa towarów, a obowiązek podatkowy powstaje na ogólnych zasadach określonych w art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. Nr. 54 poz. 535 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, a jeżeli wydanie towaru lub wykonanie usługi zostało potwierdzone fakturą wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 7 dnia licząc od wydania towaru lub wykonania usługi. Do podstawy opodatkowania, z tytułu dostawy towaru, którą jest oddanie przedmiotu leasingu, dolicza się jedynie te koszty dodatkowe, które są związane z realizacją umowy leasingu. Odsetki z tytułu finansowania kwoty podatku VAT, powstałe po przekazaniu przedmiotu leasingu powinny obciążać leasingobiorcę w ramach odrębnego rozliczenia.

Powyższe stanowisko potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej (IPPP2/443-217/09-2/IK) z dnia 25 maja 2009 roku. W niniejszej interpretacji powołano się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 27 października 1993 roku. Zgodnie z tezą ww. wyroku ?Artykuł 13(b)(d)(1) VI Dyrektywy (77/388) należy interpretować w taki sposób aby dostawca towarów lub usługodawca, który odracza klientowi termin płatności w zamian za odsetki, był traktowany jako podmiot udzielający klientowi kredytu (w rozumieniu tego przepisu) będącego transakcją zwolnioną z opodatkowania.

Jeśli jednak dostawca towarów lub usługodawca odracza swojemu klientowi termin płatności ceny w zamian za odsetki jedynie do momentu dostawy towarów lub wykonania usługi, odsetki te nie stanowią wynagrodzenia z tytułu udzielenia kredytu, lecz część wynagrodzenia za dostarczenie towaru lub wykonanie usługi w rozumieniu art. 11 (A) (1) (a) VI Dyrektywy?.

Zdaniem Wnioskodawcy, wszelkie koszty powstałe po dostawie towarów nie powinny być traktowane, jako wynagrodzenie za dostarczony towar, lecz jako wynagrodzenie za odrębną usługę. Koszty te bowiem powstały po dostawie towarów. Odsetki wynikające z przejściowego sfinansowania podatku VAT przez Wnioskodawcę stanowią wynagrodzenie za inną usługę a mianowicie udzielenie kredytu, która zgodnie z ustawą o VAT jest zwolniona z opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast świadczenie usług, to w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 29 ust. 1 ww. ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy wymienione są m.in. usługi pośrednictwa finansowego.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Strona nabyła od swojego kontrahenta przedmiot leasingu, który następnie został oddawany przez Spółkę do korzystania leasingobiorcy w ramach umowy leasingu finansowego. Leasingodawca za dostawę towarów wystawił fakturę VAT ze stawką 22%. Zawarta umowa przewiduje, dodatkowo, iż korzystający zapłaci cały podatek VAT należy z tytułu umowy leasingu finansowego wykazany na fakturze wystawionej przez Stronę. Zdarzają się jednak przypadki, w których leasingobiorca nie uiszcza tej kwoty w ustalonym terminie.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego pozwala na stwierdzenie, że oddanie przedmiotu leasingu w ramach leasingu finansowego stanowi dostawę towarów, a zatem czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 5 ust. 1 ww. ustawy.

Odsetki naliczane przez Stronę w sytuacji, gdy leasingobioraca nie uiszcza w terminie należnego wobec Spółki zobowiązania, należy traktować jako wynagrodzenie za czynność odrębną od dostawy towarów, co tym samym oznacza, iż nie zwiększają one podstawy opodatkowania towaru. Koszty ponoszone przez Spółkę, w związku z przejściowym finansowaniem przez Wnioskodawcę podatku VAT, nie były bowiem znane i wymagalne na dzień dokonania dostawy towaru.

Otrzymywane przez Stronę odsetki należy uznać za wynagrodzenie z tytułu świadczenia usługi finansowej, która zgodnie z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy jest zwolniona z podatku od towarów i usług ? art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w zakresie uznania odsetek otrzymywanych, po dostawie towarów, za wynagrodzenie z tytułu świadczonej usługi finansowej podlegającej zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPP2/443-217/09-2/IK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika